Domácí mistrovství světa v orientačním běhu začíná již v sobotu

Domácí mistrovství světa v orientačním běhu začíná již v sobotu

Již o víkendu máš možnost navštívit unikátní akci: do Česka se po 13 letech vrací MS v orientačním běhu, a protože loňské MS ve sprintu, které se mělo konat v Dánsku, bylo kvůli covidu zrušeno, představí se 3.-9. 7. na severu Čech všechny orienťácké disciplíny. A bude na co koukat!

Akce začne 3. 7. v Terezíně, kde se v unikátních kulisách městské pevnosti poběží závod ve sprintu. Následují 4. 7. sprintové štafety v Doksech, 6. 7. krátká trať v kamenných polích Jizerských hor na okraji Smržovky a šampionát vyvrcholí ve skalních městech Kokořínska, v obci Heřmánky, kde se 8. 7. poběží štafety a 9. 7. klasická trať.

Po dlouhých a náročných jednáních dostali organizátoři povolení, že do arén závodů mohou diváci, takže přijeď zafandit českým borcům, anebo je aspoň sleduj v přenosech na ČT. 

Světově unikátní terény

Přípravy nebyly jednoduché – zatímco lesní disciplíny se chystaly již od roku 2017, na přípravu sprintové části měli organizátoři jen rok. „Zvolili jsme unikátní terény,“ řekl sportovní ředitel Daniel Wolf. „Klasická trať se poběží v pískovcových skalách, což jsou terény, na které jsme měli skvělé ohlasy ze závodů Světového poháru, které proběhly na Valdštejně. Zároveň jsme nechtěli, aby se všechno běželo ve stejných terénech, jako tomu bylo na posledním MS v Norsku, a proto bude každý závod jiný – krátká trať se koná v Jizerských horách, v těžkém terénu plném žulových balvanů a borůvčí, a sprinty v Terezíně a Doksech.“

Divákům by Wolf doporučil zejména závody s hromadným startem, tedy štafety. Sám se nejvíc těší na lesní štafety, za nejpřitažlivější televizní formát pak považuje štafety sprintové.

Ambice? Ty nejvyšší!

Na MS nás bude reprezentovat 6 mužů a 5 žen, pro něž to bude vesměs vrchol kariéry. A podle šéftrenéra české reprezentace Jana Šedivého se připravovali opravdu poctivě: 

„Když bylo rozhodnuto o konání MS v Česku, měl jsem ještě ambice závodit,“ přiznal Šedivý. „Terény by mi určitě seděly, lesní disciplíny se navíc konají kousek od mého bydliště. Pak jsem ale musel ze zdravotních důvodů skončit, a chtěl jsem tedy alespoň předat své zkušenosti ostatním reprezentantům. Proběhla celá řada společných kempů – soustředění se většinou konala jednou měsíčně – a nechyběla ani individuální příprava či zimní soustředění v Keni.“

„V terénech podobných těm na MS jsme odběhali snad všechny relevantní mapy,“ upřesnila reprezentantka Tereza Jánošíková, která se dokonce na podzim do dějiště MS přestěhovala. „S přípravou na sprint to bylo horší – měs

tské pevnosti jsou totiž v Česku jen dvě. Trénovali jsme tedy v Josefově a jinak převažovala teoretická příprava.“

To Vojtěch Král se dokonce do Turnova přestěhoval na celé dva roky před mistrovstvím. „Vytěžili jsme na maximum všechny mapy, které jsou k dispozici, a pro tréninky jsme využili i toho, že je v okolí silná orienťácká komunita. Na sprint jsme pak teoreticky připraveni na všechny varianty, které mohou v Terezíně nastat,“ uvedl reprezentant, který si nejvíc věří právě ve sprintu: „Chci útočit na medaile,“ říká na rovinu.

Závody pro veřejnost až za rok

Původně měly coby doprovodná akce proběhnout i závody pro veřejnost, mělo ale jít o velkou událost s předpokládanou účastí 2 500 běžců, a proto byly kvůli protipandemickým opatřením přesunuty. Příležitost zaběhat si ve stopách světové elity tak budeš mít podle ředitele šampionátu Jana Picka až za rok – Czech Orienteering Week se uskuteční v termínu 10.-17. 7. 2022.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Petr Kadeřávek, Blanka Gololobovová