MČR na 100 km: tři časy pod 7 hodin!

Nebyly to snadné podmínky – silný nárazový vítr převracel časomíru, rozfoukával občerstvení, a z některých míst dokonce odlétly i kužely vyznačující trať. Přesto ale dokázali hned tři účastníci sobotního MČR na 100 km v Plzni stlačit své časy pod 7 hodin. A vítězný Petr Pechek se dokonce při své premiéře na této trati blýskl časem 6:44:15.

40 okruhů o délce 2,5 km s jednou obrátkou o 180°. Tahle porce čekala v sobotu 25. 3. na běžce v plzeňských Štruncových sadech. A zatímco v kategorii žen byla jasnou favoritkou Radka Churaňová, v mužích byla situace mnohem zajímavější.

Při neúčasti loňského šampiona Davida Pelíška se největší pozornost upírala na pětinásobného mistra ČR v maratonu Petra Pechka – v rámci závodu sice do té doby nikdy neběžel více než 50 km, jeho loňské 11. místo na ME právě na padesátce (v čase 2:57) ale dávalo tušit, že by i na stovce mohl být rychlý. Zasvěcení ale dávali velké šance i Karlovi Splítkovi, držiteli bronzu z loňské Beskydské sedmičky, který má přeci jen s ultraběhy větší zkušenosti.

Čtvrt hodiny pod plán

Právě tito dva běžci vyrazili do prvního kola pospolu v tempu lehce pod 3:55 min/km. Už v kole druhém se ale na čele osamostatnil Petr Pechek. „Můj cíl byl čas pod sedm hodin, a plánoval jsem proto vyrazit v tempu 4:00, protože jsem očekával, že budu v závěru zpomalovat,“ objasnil po doběhu svou taktiku.

Zpomalovat sice začal, ale až po 60. kilometru a nijak zásadně. Větší krize pak přišla okolo 75. kilometru: „To bylo hodně náročné,“ hodnotil zpětně. „Takový maraton sice umí hodně bolet, ale tam jsou opravdu těžké třeba až poslední tři kilometry. Tady jsem se ale musel vyrovnávat s tím, že se to skoro nedá vydržet, ale přitom je do cíle ještě pětadvacet kilometrů. To mě i napadaly myšlenky, jestli to nezabalit. Ale vzdát to z prvního místa, to by mi přišlo blbý,“ dodal se smíchem.

V závěru se navíc přidaly i křeče: „Trápily mě v podstatě celých posledních deset kilometrů,“ upřesnil. „Naštěstí nebyly tak velké, abych musel zastavit. Pořád se s tím dalo běžet, ale zpomalit jsem musel.“

Zpomalení ale přesto nebylo tak velké – cílovou pásku proťal s náskokem téměř jedenácti minut v čase 6:44,15, což odpovídá průměrnému tempu 4:02 min/km.

Napínavý souboj o stříbro

Za ním se už ale odehrával velmi napínavý souboj. Zatímco Karel Splítek po svižném začátku výrazně zpomaloval, Lukáš Kozlík, který se za ním dlouho pohyboval s velkým odstupem, začal naopak zhruba od 60. kilometru výrazně zrychlovat. V jednu chvíli se dostal i před Splítka, pak nějakou dobu běželi spolu, jenže pak ho postihly silné křeče, kvůli kterým musel dokonce na chvíli zastavit. Stříbro tak nakonec získal Splítek v čase 6:55:01 a Kozlík si doběhl pro bronz přesně o půl minuty později.

V ženách obhájila Churaňová

V ženské kategorii byl boj o zlato ještě mnohem jednoznačnější. Doběhla si pro něj Radka Churaňová v čase 7:45: 45, což mimochodem znamenalo 4. místo celkově. Druhá byla s velkým odstupem Lenka Horáková (8:30:12), bronz patří Barboře Chumlenové (8:57:46).