Mistrovství světa v orientačním běhu se vrací do Česka po 13 letech

Mistrovství světa v orientačním běhu se vrací do Česka po 13 letech

Na start největšího svátku orientačního běhu, mistrovství světa, se začátkem července v okolí Doks postaví jedenáct českých reprezentantů v silné konkurenci 300 závodníků ze 40 zemí světa. Pořadatelé připravili závody v orientačně náročných a atraktivních terénech Libereckého a Ústeckého kraje. Poběží se v pískovcových skalách na Kokořínsku, vJizerských horách, ale také vTerezíně a vokolí zámku v Doksech. Na programu sedmidenního šampionátu jsou dvě kvalifikace a pět medailových závodů: sprint, sprintové štafety, krátká trať, klasická trať a štafety.

Program MS

Český šampionát bude unikátní rozmanitostí terénů, v kterých se závody uskuteční, ale i tím, že skloubí v nabitém programu sprintové a lesní disciplíny. „Každý závod bude úplně jiný. Od začátku jsme hlásali návrat ke kořenům OB, že chceme nadřadit sportovní stránku, nabídnout závodníkům skvělé terény i za cenu třeba horší logistiky, signálu nebo méně komfortní arény u lesa,“ říká Daniel Wolf, sportovní ředitel akce.

Sprintová část mistrovství v Terezíně a Doksech

Mistrovství světa odstartují sprintové disciplíny. Sprint je disciplína, která prověřuje nejen rychlost závodníků, ale také jejich schopnost rychle se rozhodovat. „Vítěz však musí být dobře fyzicky připravený a rychlý, jako ostatně na všechny sprinty, ale zároveň musí být dobrým orienťákem,“ komentoval závody stavitel sprintových tratí Daniel Wolf. V sobotu 3. července se v Terezíně v ranních hodinách poběží kvalifikace sprintu, z které postoupí do podvečerního finále 45 nejlepších mužů a žen. Terezín má z orientačního hlediska hodně co nabídnout. Poběží se v prostorech pevnosti obehnané vysokými zdmi, ale i klasickými parky, městskou zástavbou nebo golfovým hřištěm. Následující den budou od 18 hodin hostit závod sprintových štafet Doksy. Závod čtyřčlenných smíšených štafet se bude konat v atraktivním okolí zámku v Doksech s arénou přímo v zámeckém parku. „Smíšené štafety jsou úžasný televizní formát,“ vysvětluje stavitel tratí Radek Novotný. Zřejmě nejrychlejší orienťáckou disciplínu rozbíhají ženy, následují dva mužské úseky a finišují opět ženy. Po doběhnutí závodu se kromě medailových ceremoniálů za sprintové disciplíny odehraje také zahajovací ceremoniál celého Mistrovství světa. „Chtěli jsme, aby slavnostní zahájení šampionátu bylo v Doksech, a proto je na programu až po prvních dvou závodech. Navíc původně sprinty neměly vůbec na programu být a byly přidány až po zrušení ryze sprintového MS v Dánsku v roce 2020,“ uvádí ředitel závodů Jan Picek.

Krátká trať v kamenných polích Jizerských hor

Šampionát oddělí sprintovou část závodů od lesních disciplín dnem volna. Vúterý 6. července budou pro závodníky připraveny na okraji Smržovky v Jizerských horách dopolední kvalifikace na krátkou trať a odpolední finále pro 60 nejlepších. V jizerskohorských stráních prověří závodníky tratě dlouhé 4,6 km pro ženy a 5,4 km pro muže s převýšením kolem 300 metrů, na kterých by vítězové měli dosáhnout času kolem 36 minut. Závodníci se budou potýkat s technickými terény, náročnými orientačně i fyzicky – na nejlepší světové závodníky čekají žulové balvany, kamenná pole, stráně s těžkou horskou podložkou, místy podmáčené.

Vyvrcholení šampionátu v unikátních skalních městech

Poslední zastávkou mistrovství světa bude malebná obec Heřmánky na Kokořínsku, která se stane arénou jak štafet, tak závodu na klasické trati. V okolí Heřmánek, kterému se říká Polomové hory nebo Dubské Švýcarsko, najdeme působivá pískovcová skalní města, hluboká zařízlá údolí a rokle. „Snad nebudu neskromný, ale myslím, že se jedná i v českém kontextu o unikátní terén a některé pasáže jsou opravdu skvostné,“ potvrzuje stavitel klasické trati Petr Karvánek, že u televizních přenosů nás čekají nádherné scenérie. Ve čtvrtek 8. července se nejdřív v členitých terénech skalních měst poběží tříčlenné štafety mužů a žen, o den později pak královská disciplína orientačního běhu – klasická trať. Její parametry budí opravdu respekt. Pro ženy je připravena trať, která vzdušnou čarou měří 9,6 km, pro muže to je celých 13,6 km a k tomu úctyhodné převýšení 1 100 m. „Snad neprozradím příliš, když řeknu, že jsem při výpočtu převýšení spíše tlačil na horní hranici možného. Obávám se ale, že kdo nebude opravdu hodně dobře fyzicky připraven, tak si závod užije možná v první třetině,“ usmívá se stavitel Petr Karvánek. Že klasická trať bude pro závodníky opravdovou výzvou potvrdil i český reprezentant Miloš Nykodým: „Bude potřeba mít kopce slušně naběhaný, tím spojenou sílu v nohou, lehkost a dobrou taktiku na volby.“ Po závodě na klasické trati zakončí šampionát medailové ceremoniály a slavnostní zakončení.

 

Kde hledat favority?

Ačkoliv se disciplíny i jednotlivé terény od sebe značně odlišují, výsledky z posledních let mluví poměrně jasně – hlavními favority budou závodníci ze Švédska, Švýcarska a Norska. Květnové Mistrovství Evropy ve Švýcarsku ukázalo, že v kategorii žen lze očekávat souboje o nejvyšší příčky zejména mezi fenomenální Švédkou Tove Alexandersson, která se dokázala prosadit na nejvyšší úrovni i v dalších sportech (letos v zimě například mezi skialpinisty), a mladou Švýcarkou Simonou Aebersold. Zajímavou postavou je také Dánka Maja Alm, která po skvělých úspěších ve sprintových disciplínách dala přednost atletické kariéře a chtěla se kvalifikovat na olympijské hry. Mistrovství světa v České republice ji však přilákalo zpět k orienťáku a bude jistě zajímavé sledovat její comeback. V kategorii mužů je výčet hlavních favoritů o něco širší. O medaile se budou ucházet zkušení Švýcaři Matthias Kyburz nebo Daniel Hubmann. Skvělou formu ve Švýcarsku i na nomin ukázal Nor Kasper Fosser, ale opomenout nelze jeho krajana Olava Lundanese, který od roku 2010 získal na klasické trati úctyhodných šest titulů. Mezi favority můžeme zařadit také Švéda Gustava Bergmana, minimálně pro sprint musíme počítat s Belgičanem Yannickem Michielsem v českých terénech.

Medailové ambice českých závodníků

S medailovými ambicemi jde do boje i jedenáct českých závodníků, kteří budou navazovat na úspěchy z posledního domácího šampionátu v roce 2008 v Olomouci, kde jsme získali zlato, stříbro a bronz. České barvy bude reprezentovat šestice mužů a pětice žen. Dlouhodobě nejúspěšnějším českým orientačním závodníkem je dvaatřicetiletý Vojtěch Král, který v roce 2019 vyhrál závod světového poháru v disciplíně KO sprint. Zároveň si z nedávného porovnání sil mezi světovou elitou – z květnového mistrovství Evropy ve Švýcarsku přivezl dvě umístění v první desítce (5. místo v KO sprintu a 9. místo ve sprintu). Silný je ale i v lesních disciplínách, na posledním MS v Norsku v roce 2019 zaznamenal 7. místo na klasické trati a na krátké trati během Světových her v Polsku v roce 2017 získal dokonce bronzovou medaili. V sestavě je další vítěz závodu světového poháru Miloš Nykodým (krátká trať, SP 2018 v Turnově), juniorský mistr světa na klasické trati z roku 2010 Pavel Kubát a pak nadějní závodníci mladších ročníků Tomáš Kubelka, Jakub Glonek a Tomáš Křivda. Největší naděje na medailové umístění se mezi českými ženami vkládají do 21leté Terezy Janošíkové. Tereza si vyběhla šesté místo v KO sprintu na nedávném evropském šampionátu a ve stejné disciplíně získala stříbro na světovém poháru v roce 2019 ve Švýcarsku. Po boku jí budou stát zkušené závodnice Denisa Kosová, Vendula Horčičková, Jana Knapová a Adéla Indráková, které mají za sebou řadu startů na světových mistrovstvích a umístění v nejlepší světové dvacítce (2019: Kosová – 6. místo na krátké trati na SP ve Švýcarsku, 8. místo na krátké trati na MS v Norsku; Horčičková – 12. místo na klasické trati na MS v Norsku).

Šanci na medailový úspěch mají naši závodníci i ve štafetových závodech. Z Evropského šampionátu si přivezli bramborové umístění ve sprintové štafetě, v roce 2019 během světového poháru ve Finsku se jim však podařilo dosáhnout na bronzovou medaili. I v klasických lesních štafetách se Češi běžně umisťují na nejvyšších příčkách, z posledního MS v roce 2019 přivezla štafeta mužů 4. místo a štafeta žen 5. místo.

Diváci v arénách

Po dlouhých a náročných jednáních se do arén mistrovských závodů dostanou i diváci. Pro vstup do arén je nutné zakoupit vstupenku (v ceně je i parkovné) a prokázat se negativním testem, očkováním nebo prodělaným covidem. Detailní informace jsou k dispozici na webu závodu.

Program Mistrovství světa a parametry tratí

Datum Disciplína Kategorie Délka Převýšení Počet (km) (m) kontrol

3. 7. 2021

Sprint (kvalifikace)

Ženy 3,1 35 18-21

Muži 3,6 35 19-21

Sprint (finále)

Ženy 3,4 40 21

Muži 3,9 40 24

4. 7. 2021

Sprintové štafety

Ženy 3,9 50 22

Muži 4,5 60 26

6. 7. 2021

Krátká trať (kvalifikace)

Ženy 3,6-3,7 220 14

Muži 4,3-4,4 300 18-20

Krátká trať (finále)

Ženy 4,6 290 22

Muži 5,4 325 25

8. 7. 2021

Štafety

Ženy 3,4-4,0 240-300 13-15

Muži 4,6 310 17

9. 7. 2021

Klasická trať

Ženy 9,6 730 21

Muži 13,6 1110 29

Ať vám z MS nic neunikne

  • Web woc2021.cz (live výsledky, GPS, aktuality)
  • Facebook @woc2021
  • Instagram @woc2021czech

    Televizní přenosy na ČT sport*

    (k dispozici také na webu ctsport.cz nebo na HbbTV)

    *Přímé přenosy v hlavním programu ČT sport se budou odvíjet od přesného času dojezdu etap Tour de France