Atletický svátek číslo jedna je tady. Dnes se na olympijských hrách v Brazílii rozjíždí atletický program. Co všechno nás čeká na Estádio Olímpico João Havelange i mimo něj?
Scéna je připravena. V květnu v Riu proběhl testovací atletický mítink a informace hovořily o tom, že je všechno v pořádku. Špičkovým běžeckým výkonům tak nic nebrání. Kapacita se blíží padesáti tisícům a hned vedle je rozcvičovací stadion. „To je výhoda, že se nemusí přejíždět z místa na místo, což se v minulosti na hrách někdy dělo. Z vesnice je to kousek dál, ale s tím se nedá nic dělat. Ten, kdo bude závodit dopoledne, si bude muset přivstat. Logisticky to bude asi náročnější než nedávné mistrovství Evropy v Amsterodamu, ale věřím, že se s tím každý vypořádá,“ prohlásil šéftrenér atletické reprezentace Tomáš Dvořák.
Fanoušci se mohou těšit na šest českých běžců: Pavla Masláka (400 m), Jakuba Holušu (1 500 m), Petra Svobodu (110 m př.), Zuzanu Hejnovou, Denisu Rosolovou (obě 400 m př.) a Evu Vrabcovou Nývltovou (maraton).
Rio bude posledním olympijským vystoupením Usaina Bolta. Globální hvězdu však v sezoně trápily zdravotní potíže, a tak se dá těžko předpokládat, s jakými výsledky se může loučit. Nejrychleji letos běžel doma v Kingstonu za 9.88. Jeho největším soupeřem bude pravděpodobně Američan Justin Gatlin, který s ním loni na světovém šampionátu prohrál jen o setinu. Spolu se utkají na dvojnásobné trati – i tady patří k jasně největším favoritům. Velký výkon se očekává také od Jamajčana Yohana Blakea.
Na ženské stovce je největší favoritkou Shelly-Ann Fraser-Pryceová, která se pokusí získat už své třetí olympijské zlato. Největší soupeřkou jí bude reprezentační parťačka Elaine Thompsonová.
V Brazílii budou z plejády skvělých běžců chybět zejména slavní překážkáři. Australanka Sally Pearsonová nebude obhajovat zlato z Londýna kvůli svalovému zranění. Smůlu měla Kendra Harrisonová. Nejrychlejší žena letošních tabulek nezvládla americkou kvalifikaci stejně jako světový rekordman na 110 metrů Aries Merritt.
Nyní přeskočme až k vytrvalcům. Nejsledovanějším mužem mezi nimi bude Brit Mo Farah, obhájce titulů z Londýna, který bude znovu bojovat o zlaté medaile na pětce a desítce. Na druhé jmenované trati budou jeho největšími konkurenty Keňané Goeffrey Kamworor a Paul Tanui.
Mezi ženami je letos na pětce fenomenální Etiopanka Almaz Ayanová, která dokonce útočila na světový rekord. Ale silnou sestavu bude mít tradičně i Keňa. Stejný souboj můžeme očekávat také na desítce. Odveze si Ayanová dvě zlata?
Maratonský závod má favoritů celou řadu. Díky své délce je velmi nevyzpytatelný. Největší šance se dávají Eluidu Kipchogovi či Stanleymu Biwottovi. Nás ale bude samozřejmě daleko víc zajímat závod žen, který poběží Eva Vrabcová Nývltová. Ten by neměl být profilově náročný.
Celé atletické klání se bude muset obejít bez ruských závodníků, kteří byli vyloučení kvůli obrovskému, státem podporovanému dopingovému programu. „Nemám ucelený názor, jestli je to dobře nebo špatně, že by Rusové v Riu nezávodili. Přece jen se jedná o princip kolektivní viny. Když už ale antidopingové orgány podnikly takové kroky, mohlo by to mít efekt v tom, že by se na sport zase nahlíželo, jako že jde především o něj,“ přemítal Dvořák.
Doma raději nechal zmražené sperma
Fenoménem letošní olympiády je virus zika. Názory na něj rozdělují sportovní i lékařský svět. Obavy panují z komářího kousnutí a následné nákazy, která může způsobit vývojovou poruchu. Mikrocefalie u lidských plodů předčasně ukončuje růst mozku. Smůlu měl jamajský sprinter Kemar Bailey-Cole. Virem se nakazil několik měsíců před olympiádou. Osypal se, stěžoval si na bolesti kloubů a svalů a potil se v horečkách. Kolega fenomenálního Usaina Bolta se tím ale nenechal zastrašit.
Britský dálkař Greg Rutherford, mimochodem čerstvý mistr Evropy z Amsterodamu, nehodlá riskovat. Chce mít víc zdravých dětí než zatím jediného syna, a proto si nechal zmrazit sperma. „Myslím, že je to farmaceutická bublina. Informace jsou k dispozici a každý se podle nich může chránit. Sportovci, kteří kvůli viru zrušili účast, do Ria asi nechtěli jet z jiných důvodů,“ poznamenal šéftrenér.
„Mediální boom kolem viru je v Evropě mnohem víc nafouklý než v Jižní Americe. Tam se to příliš neřeší. Donedávna se ani moc nerozlišovalo, jestli má někdo virus zika, nebo horečku dengue,“ sdělil šéf české olympijské mise Martin Doktor s tím, že všichni čeští olympionici podstoupí po návratu z Brazílie bezplatně zdravotní testy.