Reportáž: ROCK POINT Horská výzva (Šumava) a 11. místo pro Kamila z RUN magazín teamu

Každý, kdo je milovníkem trailového běhu či pořádného dogtrekkingu určitě seriál ROCK POINT Horská výzva zná. Celá série vás provede krásami českých hor (Beskydy, Krušné hory, Šumava, Jeseníky, Krkonoše) a vždy je na výběr ze tří tratí: SHORT, HALF, LONG.

Jejím ambasadorem je multisportovec a hlavně reprezentační horský běžec Tomáš Bystřický (RockPoint, Dynafit), který se zároveň podílí i na úpravě tras v Krušných horách a na Šumavě, takže kvalita 100% zaručena. Abychom vám mohli závod alespoň trochu přiblížit, vyslali jsme na ROCK POINT Horskou výzvu na Šumavě člena RUN Magazine Teamu a trailového běžce Kamila Štěpánka, který z pohledu závodníka popsal, jak ho závod oslovil.

Závod se konal 21.7.2018 na Železné Rudě, která leží na česko-německé hranici v Plzeňském kraji. Je především známá v oblasti cestovního ruchu nejen v létě, kdy můžete navštívit ledovcová jezera a okolní kopce, ale i v zimě, kdy si můžete zalyžovat v několika lyžařských střediskách.

Na Šumavě se běželo 18, 45 a 66 km + nesoutěžní 5 km Pochod s Mixitkou, kde navíc polovina ze startovného šla na charitativní účely.

Běželo se v kategoriích muži, ženy, dvojice a prostor zde dostávají i dogtrekkaři na stejných tratích. Já jsem si s ohledem na své další závodní ambice vybral trasu SHORT, která měla při svých 18 km měla převýšení 629 metrů. Malé městečko žilo touto akcí již od páteční půlnoci, jelikož v tuto dobu byl start nejdelší trasy na 66 km. Registrace na kratší trasu byla od 6h do 9h a start byl v 10 hodin, kdy již bylo slušně teplo a dusno.

PARKOVÁNÍ

Co se týká parkování, tak při pozdějším příjezdu už byl vcelku problém. Míst na oficiálním parkovišti tolik nebylo, takže auta běžců postávala různě v okolí, což ale dopravu v regionu nijak zásadně „nezbouralo“. Šlo jen o malý nedostatek jinak pěkně připraveného závodu.

ZÁZEMÍ ZÁVODU

V tomto ohledu bylo vše vychytané na jedničku s hvězdičkou. Po příchodu do areálu vidíte parádní startovní koridor a zaujme vás velký prostorný stan, kde jednak probíhají registrace, máte možnost po doběhnutí zjistit svůj čas a také slouží k pozávodnímu odpočinku. V klidu si tu dáte jídlo a pití. hned vedle velkého stanu byly k dispozici sedací vaky a plážová lehátka. Věřte, byly hojně okupované. V areálu byla možnost se i osprchovat, WC samozřejmostí. Opomenout se nedá ani výborné jídlo, pivo na čepu a skvělá káva 😉

A jako na každém závodě této série nechyběl ani ROCK POINT Trailrunning Station od hlavního sponzora závodu ROCK POINT, kde si běžci mohli vyzkoušet či přímo v závodě otestovat osvědčené modely trialových bot Salewa, Dynafit, Inov8, Hoka One One, Salomon nebo Adidas Terrex.
Z doplňků běžecké batohy a vesty Osprey nebo Raidlight, běžecké čelovky Silva a kompresní lýtkové návleky Royal Bay.

REGISTRACE

Vše fungovalo parádně, žádná extra velká čekací doba! Každý závodník dostal poukaz na jídlo a pití po závodě, mapku se zvolenou trasou a čip. Překvapením bylo, že čip byl umístěn trochu nestandardně na ruce.

ZÁVOD

Už od příjezdu bylo jasné, že bude poměrně teplo a hlavně dusno. Představa běžet v tomhle počasí na vrchol šumavských hvozdů byla dost děsivá 🙂 Blížila se 10 hodina a dav chtivých běžců a pejskařů se pomalu sunul do startovního koridoru.

Já se bohužel trochu zasekl na parkovišti, takže jsem jen tak tak doběhl na start a zařadil jsem se až na samý chvost startovního pole. Následoval neskutečně motivující odpočet a už se běželo. Hned na začátku jsem se to snažil trošku napálit, abych se dostal před pomalejší protivníky, ale nastavené tempo mi vydrželo jen kousek. Zpočátku se začíná stoupat po křížové cestě až na kopec Belveder (2km od startu) – prověří vás, jak hodně má člověk v kopcích natrénováno. Následně chvilku oddych v podobě přeběhnutí sjezdovek, pak se trasa napojí na běžkařské okruhy a opět pěkně do kopce. Po trailové cestě lesem se objevíme na louce, odkud je vidět na Velký Javor. Následuje návrat do lesa a mírné klesání, které nás přivede do poloviny sjezdovky na Alpalouce (5 km od startu). Tohle byl první výstup, kde jsem zvolil svižnější chůzi. Následně mě čekaly kořeny a přeskok potůčku a opět táhlé stoupání až na rozcestí pod Švýcárnou (7 km od startu). Odtud zase do kopce po červené turistické značce až k typické, staré lanovce, která vede na nejvyšší místo celého závodu, na Pancíř (1214 m.n.m). Kupodivu pod lanovkou mi to docela běželo a do chůze jsem přešel až před samotným vrcholem. Tady byla občerstvovačka, vlastně jediná na trati, ale bylo tam toho hodně – cola, voda, iontový nápoj, sladké, slané, salám, ovoce a zároveň to byl i checkpoint, kde se závodník musel „čipnout“. V kostce by se dalo říct, že prvních 10 km závodu je jen do kopce a nastoupáte zde přes 580 metrů 🙂

Druhá část závodu začíná parádní seběhem po Pancířské sjezdovce. Dolů sbíhám s několika borci a tady je asi nejkritičtější místo závodu, kdy krátká trasa odbočuje prudce doleva na asfaltovou cestu, střední distance doprava. Myslím, že v téhle části několik lidí zakufrovalo, protože po doběhnutí si stěžovali na špatné značení a někteří si naběhli dost kilometrů navíc. Se skupinkou jsem odbočil dobře, ale jistota tam vůbec nebyla, protože značení zde opravdu nebylo a i přes kontrolu organizátorů zde řádil nějaký „dobrák“ a značení odstranil. V tu chvíli o tom již na startu věděli, takže na kontrolu naproti závodníkům vyrazil na kole sám Tomáš Bystřický a navigoval běžce. Na můj vkus byl tenhle úsek hodně asfaltový, ale dal se tady nahnat nějaký čas a trochu to rozběhnout. Po asfaltce se dostaneme až na Špičácké Sedlo (6 km do cíle)  a následně se to traverzuje až na k lanovce Špičák – Hofmanky. Tady se přeběhne hlavní silnice a pokračuje se po cyklostezce. Do cíle zbývá cca. 3 km, ale nejsou rozhodně zadarmo a ještě naposled běžce prověří v mírných kopečkách, na trailových cestičkách, kořenech a kamenech. A zde byl také úsek, který mě vůbec nebavil a rezignoval jsem na něj. Z lesa se člověk vynořil na louce a v mírném stoupání ji musel přeběhnout. Šlo to hodně ztěžka, takže jsem nakonec asi polovinu přešel. Posledních 1,5 km už je víceméně z kopce a tady jsem rád, že to budu mít za sebou.

Do cíle doběhnu v čase 1:44:57 na celkovém 11. místě ze 118 startujících. Škoda, že nezbyly síly na závěrečný sprint. Chybělo  8 vteřin a mohlo to být v TOP 10 🙂

V cíli dostanu krásnou dřevěnou finisherskou medaili, zhltám několik vod, dám si zasloužené pivo a jídlo a nasávám atmosféru závodu.

Celkově je tahle akce skvěle zorganizovaná a rozhodně bych tenhle závod a celkově i seriál ROCK POINT Horská výzva doporučil všem, kdo mají rádi trail!