Zatímco jiní lidé si jezdí na výlety po republice jen tak, kam je zrovna napadne, řada běžců to má jasně dané. Prostě se rozhodnou, že díky běhu budou poznávat republiku, vyberou si běžecký seriál blízký jejich srdci a do kalendáře si zapíší, jaký víkend kam vyrazí. Často i stylem v sobotu závod, v neděli výlet. Idylka.
A na závodech se pak potkávají s dalšími tradičními účastníky. Časem se spřátelí, nejdříve pochopitelně s těmi, se kterými jsou na tom výkonnostně podobně, a začnou se na závody a další měření sil čím dál víc těšit. Je to i skvělá motivace do tréninku. „I když se mi dneska moc nechce, musím jít běhat, jinak mě Jirka příště už předběhne,“ pomyslí si často i ti, kteří jinak běhají zejména „pro radost a žízeň“.
Neméně lákavé je, že pravidelnou účastí v závodech jednotlivých seriálů sbírá běžec body a na konci roku se pak může těšit na odměnu za celoroční snažení. A že nepatříš mezi ty nejrychlejší? Nevadí, zvláště v menších regionálních seriálech se v některých kategoriích často prokoušou pořadím hodně vysoko i ti, kteří sice běhají průměrně, ale zato patří mezi nejpilnější. Navíc se stává dobrým zvykem ocenit účastníky všech závodů daného roku pamětní plaketou nebo certifikátem. A které seriály určitě stojí za pozornost?
RunCzech: účastnický rekordman
Co do počtu účastníků domácím závodům kraluje seriál RunCzech, hojně navštěvovaný i cizinci. Zatímco jiné seriály nabízejí z distancí nejčastěji desítky, zde se běhají půlmaratony doplněné jedním závodem na královskou distanci, jedním závodem na deset kilometrů, kde ženy mohou běžet i pětku a jedním trailem na 12 nebo 22 km. Když už člověk jede přes půl republiky, ať si aspoň pořádně zaběhá, chtělo by se říct. Závody RunCzech běhá každoročně přes třicet tisíc lidí a elita je pořádně rychlá – atakování světových rekordů není ničím neobvyklým.
ČEZ RunTour: Centrem měst i pardubickým závodištěm
RunTour je seriál městských závodů, který běžce zavede na krásná, zajímavá, mnohdy i netradiční místa v daném městě. Na výběr jsou soutěžní trasy na deset a pět kilometrů, rodinný běh na tři kilometry.
Night Run: Za svitu čelovek
Na oblíbené závodní distance deset a pět kilometrů se můžeš těšit i v rámci seriálu Night Run. Být součástí dlouhého hada čelovek táhnoucího se městem běžce zkrátka láká a účast na těchto závodech stále roste, velký zájem mají zejména ženy a dívky.
Loni seriál bodovat i medailemi – děti dostávaly koťátko, účastníci rodinného běhu lišku, závodníci na pěti kilometrech bílou kočku a na desítce pak černou šelmu. Podobně jako loni se letos začne v Ostravě a skončí v Olomouci.
Běhej lesy: Dvě distance divočinou
Na své si přijdou i ti, které už nebaví běhat ve městě. Seriál Běhej lesy je v souladu se svým názvem láká na ta místa republiky, která nabízí zejména krásnou přírodu, někdy by se chtělo říct až divočinu. Obvykle nabízí dvě vzdálenosti pro dospělé plus tratě pro děti. Královnou mezi závody je pak Jizerská 50, která vede po stopách běžkařského závodu, akorát se na start nastupuje v maratonkách.
Český pohár v běhu do vrchu: vyber si svou obtížnost
Když je řeč o závodech v terénu, nelze opomenout ani Český pohár v běhu do vrchu, který má závody po celé republice, podle náročnosti jsou pak rozděleny do několika kategorií, a běžci tak mohou i trochu taktizovat, když si sestavují termínovku na sezonu.
Trail Running Cup: Do trailu nejen na půlmaraton
„Chceme změnit tratě, na základě přání řady účastníků našich závodů je udělat běhavější, aniž bychom snižovali převýšení,“ vysvětluje pro běžce nejvýraznější novinku Martin Dvořák, ředitel série z pořádající agentury SportGroup.cz. Zároveň chce stále větší pozornost věnovat i doprovodným pětikilometrovým, ale stále velmi atraktivním trasám pro všechny.
„Do celkového pořadí se bude počítat osm nejlepších výsledků z devíti závodu. Chceme „povolit“ jednu absenci, ať už vinou zranění nebo únavy, ale udržet víc běžců ve hře o celková pořadí ve věkových kategoriích. Každopádně oceníme nezdolné držáky, kteří absolvují kompletní program, originální plaketou a titulem Trailový expert,“ pokračuje ve výčtu novinek Martin Dvořák. Součástí je také nejstarší český maraton Praha – Dobříš (poprvé se běžel v roce 1908) do termínovky seriálu.
OCR závody: hrábnout si na dno
Něco trochu jiného jsou OCR závody reprezentované především seriály Gladiator race a Spartan Race. Zde musí být běžec nejen rychlý, ale také pořádně silný a obratný, aby překážkový závod absolvoval se štítem. O trochu lehčím překážkovým závodem pak jsou Urban Challange, v jejichž rámci může běžec vyzvat tři největší města na souboj. I zde jsou náročné překážky, ale pořadatelům stačí vidět snahu o jejich pokoření, ať už k němu nakonec dojde nebo ne.
Nejhezčí regionální seriály
Netřeba cestovat přes půl republiky a „zabít“ závodem celý víkend. Neméně hezké jsou regionální poháry.
- V hlavním městě jsou populární „malé kopce“, tedy Pohár běhů do kopců v Praze a okolí. Startovné je takřka symbolické a kromě krásného výhledu z cíle se mohou běžci těšit i na přátelskou atmosféru závodů.
- Tradiční je rovněž Brněnský běžecký pohár, ten se koná od listopadu do března. „Brněnský běžecký pohár je legendární právě tím, že se koná v zimě. Proto o změně na celoroční ani neuvažujeme. Kromě toho v létě je běžeckých závodů hodně,“ uvedl Vít Pelc z pořadatelského týmu.
- Velká cena východních Čech tradičně čítá kolem padesátky závodů. Ačkoliv má ale startovat už na začátku března, zatím o něm nejsou k dispozici žádné informace.
- Vysokou kvalitu má seriál Běžec Vysočiny s propracovaným bodový systém, body se počítají dle procentuální ztráty na vítěze. Je tedy o co závodit, i když člověk finišuje osamocen. Nechybějí ani dětské kategorie.
- V Jihočeském běžeckém poháru jsou závody rovnoměrně rozprostřeny do celého roku, každý měsíc se koná alespoň jeden, a každý okres Jihočeského kraje alespoň má jeden závod v kalendáři. Co se týká vzdáleností, ideální stav je dle pořadatelů minimálně jeden maraton, půlmaraton, 15 km, 10 km, jeden běh kratší než 10 km, běh do vrchu a hodinovka na dráze.
- V podstatě celoroční je i Děčínský běžecký pohár.
- Téměř celý rok sbírají body i závodníci účastnící se seriálu Běžec Podblanicka. Ten vznikl prostým zahrnutím závodů v regionu a tradičním znakem již jsou prestižní klání mezi závodníky z Benešova a Vlašimi.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock