Bolí to? Zkus priessnitz!

Bolí to? Zkus priessnitz!

To, že je něco směšně jednoduché a prakticky zadarmo, ještě neznamená, že to nefunguje. Platí to i pro priessnitzův zábal. Ač je mnohými vysmívaný jako babská rada, přesto je velice účinný – nejen na bolesti krku a kloubů, ale i na namožené svaly.

Vinzenz Priessnitz byl sice národností Němec, přesto lze ale tohoto propagátora vodoléčby a zakladatele Lázní Jeseník pokládat na náš národní poklad. Vždyť kdo z nás nikdy v dětství nedostal na krk obklad nesoucí jeho jméno? Nejlepší na tom ale je, že priessnitzův zábal skutečně funguje. Velice účinně pomáhá při bolestech v krku, kašli, nachlazení, ale i při bolestech kloubů, hematomech, bolavých a namožených svalech, chronických běžeckých poraněních… Jak ho ale správně používat?

Zábal krok za krokem

  1. Namoč kus látky do studené vody – větší kapesník, utěrku, látkovou plenu… Přilož na postižené místo a přitlač k pokožce.
  2. Druhou vrstvu tvoří nepropustná fólie, tedy většinou kus igelitu (velmi vhodná je potravinářská fólie, která místo pevně obemkne a nesklouzává). Přiloží se na první vrstvu tak, aby ji přesahovala.
  3. Nakonec postižené místo zabal do suché tkaniny – šátku, šály, ručníku…
  4. Takto nech působit minimálně hodinu, raději ale dvě (maximálně tři).
  5. Postup můžeš zopakovat 2x denně.
  6. Zábal neaplikuj na poraněnou či jinak narušenou pokožku (například na ekzém).

Jak to funguje

Princip je opravdu jednoduchý. Studený obklad nejprve způsobí vazokonstrikci neboli stažení cév. Postupně se ale oblast pod zábalem začne přehřívat a zapařovat, což naopak vede k vazodilataci neboli rozšíření cév. Postižené místo se tak dokonale prokrví, přičemž krev s sebou odnáší škodlivé metabolity, a na naopak ve zvýšené míře přináší imunitní buňky a látky potřebné pro hojivé procesy. Důsledkem je nejen rychlejší uzdravení, ale i urychlení regenerace po náročné zátěži.

8 kroků, jak rozproudit lymfu

Lymfatický systém hraje důležitou roli pro imunitu a zároveň odvádí škodliviny z tkání. Pokud tě bolí klouby nebo se ti nedaří zhubnout, může být příčinou právě stagnující lymfa. Lymfatický systém však narozdíl od krevního oběhu nemá žádnou „pumpu“, které by lymfu poháněla. Jak ji tedy rozproudit?

  1. Pij dostatek vody.
  2. Nenos těsné oblečení.
  3. Co nejčastěji se pohybuj (i mimo trénink).
  4. Dopřej si střídavou sprchu teplou a studenou vodou.
  5. Nos kompresní podkolenky na regeneraci)
  6. Před sprchováním masíruj pokožku nasucho přírodním kartáčem – krouživými pohyby se posunuj od prstů nohou a rukou směrem k srdce.
  7. Vyzkoušej bylinky a koření – pomůže kozinec blanitý, vodilka kanadská, petržel či koriandr.
  8. Osvědčenou technikou je lymfatická masáž (lymfodrenáž).

Náš tip: Uvedené postupy doplň pitím ledvinového čaje. S rozprouděním lymfy se uvolní spousta škodlivin, které je nutné z těla odstranit právě přes ledviny, kterým tak hrozí přetížení.

S bacily bojuj tymiánem

Tymián jsme zvyklí používat hlavně jako koření, tato bylinka má však zároveň výrazně protivirové, a především protibakteriální účinky – dokáže si poradit například se streptokoky způsobujícími angínu, skvělá je při respiračních potížích, a dokonce působí pozitivně na psychiku. Čaj z tymiánu je navíc chutný a nádherně voní.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock