Čas na úklid lékárničky

Existuje mnoho názorů a rad, co všechno by měla obsahovat domácí lékárnička. Málo se ovšem mluví o tom, jak bychom ji měli udržovat v pořádku. Prošlé či špatně skladované léky nám totiž mohou spíše uškodit než pomoci.

Základním pravidlem je, že je třeba sledovat exspiraci, tedy dobu účinnosti léčivého přípravku, a ty s prošlým datem nekompromisně vyřazovat. „U některých léků, jako jsou třeba sirupy nebo oční kapky, je navíc třeba sledovat kromě klasické exspirace i dobu použitelnosti po otevření. U očních kapek, kde to bývá často jenom jeden měsíc, je dobré si den otevření poznamenat a po měsíci je již nepoužívat,“ zdůrazňuje PharmDr. Petra Sokolová, vedoucí EUC Lékárny Praha – Kartouzská.

Prošlé léky patří do lékárny

Prošlé léky nevyhazuj do popelnice, ale odnes do lékárny, kde budou předány ke správné likvidaci. „Obvazy s exspirovanou dobou se dají používat, jen už nemusí být zajištěna jejich sterilita. Neměly by tedy přijít na ránu, ale mohou sloužit například k fixaci,“ zdůrazňuje PharmDr. Sokolová. Do lékárničky také nepatří léky, které neznáš nebo nemáš informace o jejich správném používání.

Léky může znehodnotit i špatné skladování. „Nejlepší je uchovávat domácí lékárničku na suchém, tmavém místě, kde je stabilní teplota do 25 ˚C. V domácnosti třeba v krabici uzavřené ve skříni. Samozřejmě léky, které je potřeba uchovávat za snížené teploty, patří do lednice. V domácnosti, kde jsou děti, je potřeba léky umístit tak, aby k nim neměly přístup,“ uvádí lékárnice.

Po revizi je samozřejmě třeba doplnit do lékárničky to, co v ní chybí. V současném období by to podle PharmDr. Sokolové určitě měly být nosní kapky, léky na dráždivý i vlhký kašel, pastilky na bolest krku, popřípadě léky na teplotu. Vhodné je doplnit i přípravky posilující imunitu, například vitaminy C a D, různými bylinnými produkty, jako jsou výtažky z hlívy, černého bezu, rakytníku a podobně,“ říká PharmDr. Petra Sokolová.

Co nesmí chybět v běžecké lékárničce?

Velmi praktické jsou gelové polštářky na ledování případných výronů a jiných poranění. Skladuj je přímo v mrazáku, aby je bylo možné ihned začít používat – ideálně 2-3.

Hodí se gel na bolavé svaly a klouby, ať už s obsahem např. ibuprofenu, nebo přírodních látek (kostival, kaštan apod.).

Samozřejmostí by měly být náplasti na puchýře, popřípadě i tejpy.

Vyznavači homeopatie mohou zakoupit přípravky, které podpoří léčbu zranění, ale třeba i hojení modřin.

5 méně známých posilovačů imunity

Céčko, zinek, rakytník, hlíva či echinacea, to už je v rámci podpory imunity klasika. Existují ale i další, méně známé přírodní prostředky.

Astaxantin – barvivo obsažené například v mase lososa podporuje tvorbu a zrání imunitních buněk a jde i o silný antioxidant. Ideální je v kombinaci s omega-3.

Kvercetin – jde o polyfenol obsažený v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Velmi dobře posiluje imunitu narušenou intenzivním tréninkem.

Cordyceps – houba s českým názvem housenice čínská je účinným adaptogenem, který kromě posílení imunity podpoří i sportovní výkonnost.

Fenugreek – bylinka s českým názvem pískavice řecké seno podpoří nejen imunitu, ale i produkci testosteronu, a tím i sportovní výkonnost.

Čekanka – jde o účinné prebiotikum, tedy látku umožňující přežití probiotických bakterií. Funguje, i když ji pijeme jako nápoj (tzv. melta).

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock