Nohy nás při běhu nesou a chodidla jsou jejich nejdůležitější součástí – udržují kontakt těla se zemí, čtou terén, drží stabilitu. Proto musí být v pořádku. Jak o ně pečovat a jak udělat, aby byly ve formě?
V létě, když se nosí otevřené a více prodyšné boty to nutí k větší péči. Jenže v zimě na to dost zapomínáme. Pokud nemáte čas zajít si k odborníkům, zkuste se o chodidla starat sami, jednoduchou pedikúru zvládne každý.
Domácí první pomoc
Napusťte si do lavoru teplou vodu, do které přidáte sůl nebo speciální koupel, která nejenom změkčuje kůži, ale některé typy také desinfikují. Kvalitní soli nabízí například značky Batavan, Kneipp, Manufaktura. Pro desinfekci do ní můžete přidat i tři kapky čajovníkového tea tree olejíčku, který má přírodní antimykotický účinek.
Po pěti minutách nohy z vody vytáhněte a osušte. Speciální špachtle s žiletkami na odstraňování ztvrdlé kůže nedoporučujeme – ne každý s nimi umí pracovat, a tak hrozí nebezpečí pořezání. Výborné jsou špachtle se speciálním smirkovým povrchem. Obvykle mají dvě strany – jednu hrubou a druhou jemnější. Hrubou použijte jako první – odstraní tu nejhrubší kůži na patách, na palcích a pod prsty, jemnější stranou pak vše dopilujte. I se špachtlí však pracujte opatrně, a pokud budete cítit, že vás místo při odstraňování kůže začíná pálit, ihned s tím přestaňte. Velmi kvalitní špachtle zakoupíte u značky Tweezerman v Profimedu nebo u značky Margaret Dabbs ve Fann parfumerii.
Peeling pro jemnou pokožku
Pokud chcete mít pokožku chodidel opravdu jemnou, vmasírujte do nich ještě peeling. Je to krém obsahující brusné částečky – například soli, rozdrcená jadérka nebo jemné kuličky, které odstraní suchou kůži a odumřelé buňky. Po masáži nohy omyjte vodou.
Pak se přesuňte k nehtům. Po koupeli to půjde lépe, jelikož jsou nehty teplem a vodou změkčené a pružné. Ideální je stříhat je do rovna (jinak budou mít tendenci zarůstat) a pak zastřiženou část jedním směrem (aby se netřepily) zapilujte pilníkem, nejlépe papírovým. Kůžičku odstraníte speciálním gelem – jde o tzv. cuticle remover – stačí na půl minuty nanést a pak jen špachtličkou odstranit.
Konec prasklin a otlaků
Důležité je chodidla také pravidelně hydratovat. Je to prevence vzniku ztvrdlé kůže, otlaků a také a také bolestivých prasklin, které i z krátkého běhu udělají velmi nepříjemný zážitek. Velmi rychlým a chytrým řešením jsou speciální zábaly na nohy – jedná se o speciální sáčky ve tvaru ponožky, které jsou napuštěné pečující směsí, jež velmi rychle a snadno – během několika minut -kůži zjemní a hluboce vyživí. Zakoupíte je v prodejnách Sephora nebo v Douglasu. Snadnou a levnou alternativou těchto „pečujících návleků“ je na noc namazat na chodidla velmi pečující krémem (například s obsahem vyživujícího bambuckého másla, kokosového oleje nebo arganového oleje) a pak na ně navléct teplé ponožky a nechat působit přes noc. Ráno budou jemná a hladká.
Nehty bez poskvrnky
Problémem může být i zarůstání nehtů, což je při běhu velmi nepříjemná a bolestivá záležitost. Jak se mu bránit? Správným zastřiháváním – nikdy ne do kulata, ale rovně. Pokud vám nehty rychle nerostou, můžete jejich délku pravidelně pilovat.
Častým problémem s běžeckými nehty je i jejich deformování. Tlak vznikající, když se prsty při běhu o sebe třou, a také při sebězích, kde na ně působí nárazy z bot, udělá své. Důležité je mít běžeckou obuv, která bude aspoň o číslo až dvě větší a bude mít dostatek místa ve špičce. S problémem zdeformovaných nehtů se zabývá podologie, kde tyto problémy léčí speciálními nehtovými rovnátky – léčba ale trvá i několik měsíců.
V zimě může být častým problémem také nehtová mykóza, která se může zejména po létě objevit pod nalakovanými nehty. Velkým problémem bývá ta, kterou objevíme při sundávání gelových UV laků na nehty – pod nánosem barvy totiž nelze vidět, že se nějaký problém pod nehty tvoří. Prvními příznaky totiž bývají žluté skvrny na nehtech a změna jejich tvaru. Léčba probíhá buď speciálními přípravky, které se na zbroušený nehet pravidelně nanášejí, nebo může pomoci také speciální laser, který kvasinky neinvazivně ničí. Tuto léčbu provádějí například na klinice Asklepion.
Masáž pro ještě větší komfort
Protože jsou plosky chodidel plné nervových zakončení, velmi jim prospěje reflexní masáž, kterou u v Číně používali před 5000 lety. Pomůže to nejenom k jejich uvolnění, ale také k nastolení správného průtoku energií a k jejich odlehčení. Aby však tato masáž byla provedená správně, doporučujeme ji nechat na odbornících.
Doma můžete plosky nohou masírovat speciálními válečky s výstupy, které jsou vyrobené buď z plastu nebo ze dřeva. Zakoupíte je například ve zdravotnických potřebách.
Slovníček profesionální péče
Alespoň jednou za čas je důležité zajít si k odborníkům a to nejenom, pokud jste žena. Také mužská chodidla potřebují čas od času profesionální zákrok.
Klasická (mokrá) pedikúra
Říká se ji mokrá díky tomu, že se nejprve provádí změkčení ve vodě a pak se suchá kůže odstraňuje pomocí skalpelů, žiletek a nejrůznějších nástrojů. S těmito nástroji by však měl pracovat jen odborník, špatným a neodborným zacházením si můžete spíše uškodit nebo se pořezat. Velmi důležitá je zde také přísná hygiena. Vždy, po každém použití, by všechny nástroje měly být důkladně vydesinfikovány.
Medicinální (suchá) pedikúra
Moderní druh pedikúry, která pracuje s nejrůznějšími vysokorychlostními bruskami a nástroji, které odstraňují zrohovatělou kůži a brousí nehty za sucha, bez předchozího namáčení. Na rozdíl od klasické pedikúry je bezpečnější – nehrozí pořezání a přenesení infekce přes ránu. Brusky jsou také skvělé na odstranění kůžiček v okolí nehtů a také k tvarování nehtů.
Wellness pedikúra
Používá se při ní sice mokré namáčení, avšak kůže se odstraňuje speciálním roztokem s obsahem kyselin, které zrohovatělou vrstvu během několika minut „rozpustí“, a pak ji jen snadno stačí jedním tahem odstranit umělohmotnou špachtlí. Velmi příjemným zakončením je také dlouhá masáž chodidel a plosky nohy, která chodidla dokonale uvolní.
Text: Karin Drekslerová | Foto: Shutterstock