Běh osvobozuje ducha a posiluje tělo, ale čas od času se objeví menší komplikace, třeba odřenina. Je to sice banalita, ovšem nesnesitelná bolest pravidelně vystřelující z citlivých míst do celého těla může každý krok vysněného závodu proměnit v čiré utrpení.
Odřenina vznikne vždy, když se kůže o něco opakovaně odírá (o kůži, látku, boty). Nejčastěji se tření podepíše na kůži v podpaží, na vnitřní straně stehen a paží, na hrudní kosti, na bradavkách, vzadu na krku. Situaci zhoršuje pot, vliv má vlhkost vzduchu i voda (slaná je agresivnější).
Mechanicky poškozená kůže vystavená potu a prachu je náchylná k infekci, jejíž léčba vás může vyřadit i z tréninku. Vzniku odřenin proto braňte vrstvou přípravku, který zamezí přímému odírání a usnadní pohyb. Svoje citlivá místa jste už určitě objevili. Chystáte-li se ale na výrazně delší trať, můžete se ale odřít i na pro vás nezvyklých částech těla. Vždy proto preventivně použijte mazivo na problémové partie a do ledvinky si strčte jelení lůj pro první pomoc.
Dobrá řešení po ruce
Nejoblíbenějším mazadlem je kosmetická vazelína. Je vhodná i pro špičkové výkony, a pokud vám vyhovuje, není důvod ji opouštět – například dálková plavkyně a ultramaratonkyně Abhejali Bernardová používala vazelínu smíchanou s ovčím tukem při přeplavání kanálu La Manche. Běžci mají rádi také běžné, „nekomplikované“ mastné krémy, např. modrou Indulonu.
Problémem může být hutná přilnavost těchto přípravků – nedovolují odpařovat pot a v podstatě se nedají vyprat. Stejnou službu ovšem prokáže i jiný snadno dostupný prostředek: kvalitní tuhý antiperspirant. Přitlačte všude, kde očekáváte odřeninu, a získáte lehce kluzkou ochrannou vrstvu, která zamezí tření a zároveň udrží pokožku v suchu. Rozhodnete-li se investovat trochu víc peněz, oceníte některý z potu- i voděodolných produktů, speciálně vytvořených pro potřeby sportovců.
Chraňte se chytře
1. Vsaďte na vyzkoušené
Někdy stačí nevhodně umístěný šev či nezvyklý materiál a odřenina je tu. Proto si na dlouhé běhy neberte nové nevyzkoušené oblečení.
2. Eliminujte rizika
Plandavé tílko je vzdušné, ale rytmické „povlávání“ tkaniny je nejrychlejší cestou k odřenině. Ideální je přiléhavé oblečení/prádlo. Pokud je odmítáte, zkuste košili z technického materiálu nebo čistého hedvábí.
3. Držte se v suchu
Vlhká kůže je k poškození velice náchylná, proto jsou funkční materiály odvádějící pot nenahraditelné. Bavlna schne pomalu a navíc je za mokra dost drsná.
4. Řešte i malé problémy
Podrážděnou kůži umyjte, držte v suchu (třeba pomocí dětského pudru) a ošetřete vhodným hojivým mazáním (pasta se zinkem, mast s kalciem, Ondřejovka, masti na opruzeniny atd.).
Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock