Jak běhat s nachlazením?

S nemocí se netrénuje, to ví přece každý. Jenže v reálu se většina běžců stejně s rýmou či škrábáním v krku aspoň občas na trať vydá. Jak by měl v takovém případě trénink vypadat?

 Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock

S rýmičkou to jde

Když vám jen teče z nosu nebo vás trochu škrábe v krku, ale jste bez teplot a celkově se cítíte dobře, pak je v zásadě trénink možný. Jen je důležité vědět, že fyzická zátěž může způsobit, že se váš stav zhorší. Zvláště po namáhavějším tréninku se totiž až na 20 hodin zhorší funkce imunitního systému.

Jak na trénink: Je vhodné odložit náročnější trénink a nahradit ho pomalejším během. Pokud se přeci jen chcete držet tréninkového plánu, zvolte tempo o cca deset vteřin na kilometr pomalejší, než jste původně zamýšleli. Když máte problém udržet i toto nižší tempo, pak buď trénink ukončete, nebo alespoň výrazně omezte jeho intenzitu i délku.

V každém případě se ale v chladnějším počasí, které teď nastane, vyvarujte prochladnutí – oblečte se tak akorát, v teple držte hlavně chodidla, kotníky, krk, hlavu a ledviny a ihned po doběhu zamiřte do sprchy (protáhněte se až po ní).

Nezapomínejte také na to, že každá viróza má svou inkubační dobu, během níž se ještě neprojevují příznaky, ale viry už v těle řádí. Když se tedy ve vašem okolí vyskytla nějaká choroba a vy se při tréninku necítíte ve své kůži, je rovněž vhodné výrazně snížit intenzitu zátěže.

S chřipkou určitě ne

Chřipkové příznaky, zejména horečka a bolesti svalů a kloubů, jsou rozhodně důvodem k tréninkové pauze. Fyzická zátěž v takovém případě výrazně zhorší činnost imunitního systému a připraví tělo o zdroje energie a živiny nezbytné pro boj s infekcí, takže vás nemoc ve výsledku vyřadí na mnohem delší dobu. Nehledě na to, že běh s horečkou je vyloženě zdraví nebezpečný.

Jak na trénink: Po dobu, než odezní příznaky, zapomeňte na jakoukoliv fyzickou aktivitu. K plné zátěži se vraťte nejdříve po deseti dnech.