Téměř každý člověk alespoň jednou v životě zažil období, kdy se v noci probouzel kvůli nepříjemným křečím v lýtkách nebo chodidlech, nebo ho křeče potrápily v posilovně či bazénu. Příčinou může být nedostatek hořčíku, draslíku nebo některých vitamínů.
„Při fyzické zátěži, například při sportu, se při pocení kromě vody vylučuje z těla množství minerálů a stopových prvků. Nedostatek některých prvků – například vápníku, draslíku hořčíku, ale i vitamínů B1, B5, B6, D a E – a dehydratace jsou pak častou příčinou křečí,“ vysvětluje lékárnice RNDr. Eva Holubová. Způsobovat je však mohou i další faktory. „Mezi ně patří užívání některých léků, nadměrná konzumace alkoholu, těhotenství, práce v extrémně nízkých či vysokých teplotách, nesprávná velikost boty, vysoké podpatky, nedostatečné prokrvení končetin nebo také onemocnění ledvin, jater a dalších orgánů,“ dodává RNDr. Eva Holubová.
Křeče, což je prudké stažení a dočasné ztluštění svalu, se zbavíme tak, že přestaneme vykonávat pohyb, který křeč vyvolal, a snažíme se sval opatrně natáhnout. Pokud se křeč nachází ve svalu chodidla, ideální je procházet se. Dříve či později se sval natáhne zpět do původní polohy a přestane bolet. Po odeznění křeče se nedoporučuje vracet k pohybu, který křeč vyvolal. Je téměř jisté, že se křeč objeví znovu.
Důležitá je prevence, tedy odstranění příčin křečí. To znamená přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pít dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžovat organismus při cvičení. „Při výskytu křečí se doporučuje užívat doplňky výživy obsahující hořčík, draslík nebo vitamíny,“ říká lékárnice RNDr. Eva Holubová.
Při výskytu křečí můžete použít i doplňky stravy s hořčíkem a draslíkem. Ty přispívají k normální funkci nervového systému a svalů, hořčík navíc ke zmírnění únavy a vyčerpání. Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem, vitamin B6 pak k normální funkci imunitního systému.