Proč pořád kašlu?

Proč pořád kašlu?

Když tě trápí kašel, protože máš chřipku nebo zánět průdušek, je postup celkem jasný: stačí vyléčit nemoc, a můžeš zase běhat. Jenže co když tě kašel pronásleduje tak nějak pořád, skoro celou zimu?

Kašel je obranná reakce průdušek, které se snaží zbavit něčeho, co do nich nepatří. Ve většině případů jde o příznak zánětu, který může vznikat z různých příčin.

Pokud jde o zánět způsobený viry či bakteriemi, nezbývá než příslušnou infekci vyléčit. Zánět ovšem může být i reakcí na poškození sliznice mechanickou nebo chemickou cestou. Známý je chronický kašel kuřáků, podobně ovšem působí i vdechování prachu nebo třeba běh ve znečištěném ovzduší.

Podráždění může způsobit i alergie. V zimním období se často zhoršují alergie na roztoče, může ale rovněž jít o nějakou potravní alergii. Zánět průdušek může ale také souviset s vyšší úrovní zánětu v celém těle a zvýšené zahlenění může být rovněž příznakem přetížení jater.

Pomůže úprava stravy?

Změna jídelníčku bude nutná v případě potravních alergií či přecitlivělosti na některou složku stravy. Často se například při zvýšeném zahlenění doporučuje vyřadit mléčné výrobky. Smysl tohoto kroku sice nebyl prokázán, přesto řada lidí uvádí, že jim tento krok výrazně pomohl (může to souviset intolerancí laktózy). Rozhodně se ale vyplatí omezit zánětlivé složky potravy (cukr), přidat ty protizánětlivé (zelenina, olivový olej, některé druhy koření) a také odlehčit játrům (vynechat alkohol, smažené potraviny, potravní aditiva atd.)

Prodluž výklus

Řadu běžců trápí v zimě kašel po doběhu, který ovšem může být způsoben teplotním šokem – desítky minut vdechuješ velký objem chladného vzduchu a pak náhle přijdeš do tepla. Pomoci může důkladné vyklusání, aby se postupně ještě venku snížila intenzita dýchání, popřípadě i krátké protažení ještě venku (ale pozor na prochladnutí).

5 bylinek na průdušky

Mateřídouška – zklidňuje, působí antibakteriálně, prohřívá, podporuje vykašlávání. Je vhodná v kombinaci s jitrocelem.

Tymián – velmi účinná volba. Obsahuje protizánětlivě, antibakteriálně a protivirově působící olej.

Lékořice – zklidňuje sliznice dýchacích cest a podporuje jejich samočisticí schopnosti.

Bez černý – čistí zahleněné průdušky a ničí choroboplodné zárodky.

Rozmarýn nebo oregano – snižují produkci histaminu, čímž zprůchodňují průdušky a zmírňují zahlenění.

Pozor na omrzliny

Z delších běhů v mrazu si můžeš odnést nepříjemné následky v podobě omrzlin, které jsou nejen nepříjemné, ale mohou způsobit i trvalé poškození tkání.

  • Nejdůležitější je prevence. Omrzliny nejčastěji postihují okrajové, hůře prokrvené části těla. Chce to tedy kvalitní rukavice, vhodnou kombinaci bot a ponožek a čepici přes uši. Nos můžeš chránit silnější vrstvou krému.
  • Pokud cítíš, že máš problém, snaž se pokožku zahřívat a zamiř nejkratší cestou do tepla. Ruce lze dobře ohřát v podpaží, na nos či uši přilož dlaně. Nikdy kůži netři sněhem ani ničím jiným!
  • Po doběhu zahřívej příslušnou oblast zvolna – například vlažnou vodou, skvělé je i tělesné teplo jiné osoby. Vhodné naopak nejsou přímé zdroje tepla (kamna, fén). Při omrzlých chodidlech se vyvaruj chůze.
  • Bledá kůže a snížená citlivost není až takový problém, závažnější omrzliny sterilně zakryj a vyhledej lékaře.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock