Zima je sice obdobím nabírání dlouhých objemových kilometrů, avšak právě teď je také potřeba dát tělu pohov a regenerovat, aby se připravilo na novou sezonu a bylo v dokonalé formě. Inspirujte se těmi nejlepšími způsoby od profesionálů nebo tím, co zvládnete sami doma.
Stejně tak jako se příroda a zvířata ubírají k zimnímu spánku, i pro člověka je odpočinek velmi důležitý. Když celý rok pojedete na plný plyn, tělo se začne bránit – výkonnost půjde dolů, častěji onemocníte, budete se cítit více unavení nebo přetrénovaní, což může vyústit až v nežádoucí zranění. Proto zpomalte a regeneraci si vychutnejte plnými doušky.
Snadné domácí lázně
Uvolňující koupel
Není nic jednoduššího než zůstat v pohodlí domova a proměnit si koupelnu v malé lázně. Ideální a velmi snadná je regenerační koupel. Voda v ní by měla mít teplotu mezi 34 až 37 °C a neměla by překročit dvacet minut.
Oblíbené a hlavně působivé jsou koupelové oleje – mají totiž hned několik účinků najednou. Dokážou uvolnit svaly a díky obsahu přírodních éterických olejů působí aromaterapeuticky, tzn. mají vliv na psychiku. Dokonale uvolní třeba vůně levandule, heřmánek nebo vanilka. Naopak energii dodají citrusy – citron, pomeranč či grapefruit. Pro sportovce na bolavé svaly se hodí kafrový, mátový nebo peprmintový olej. Pozor ale: jsou velmi koncentrované, a tak je dávkujte po kapkách a nikdy je neředěné nenanášejte přímo na kůži, mohly by způsobit těžkou alergickou reakci.
Koupit domů si můžete také perličkovou vložku, která dokáže každou vanu proměnit ve vířivku, jež dokonale zregeneruje svaly celého těla. Některé mají dokonce i zásobníky na již zmíněné éterické oleje (například podložka Medisana BBS), což regeneraci ještě zintenzivní, aniž byste se museli bát ucpání trysek.
Vyrobte si sami
Koupelové oleje můžete zakoupit buď hotové (skvělé nabízí například značky Kneipp, Primavera nebo Topvet), či si je sami namíchat. Aby se však éterické oleje s vodou „spojily“ a nezůstaly plavat jen na hladině, je nutné je smíchat s nosnou tekutinou, například s mlékem nebo s tekutějším medem, popřípadě s mořskou solí (v množství půl deci nosné tekutiny nebo 250 g soli s max. 6–10 kapkami oleje). Směs nalijte nebo vsypte do vany (na celou vanu postačí velká hrst soli) a dvacet minut relaxujte.
Psychiku ještě lépe uvolní, když zhasnete světlo, zapálíte si svíčku a pustíte si relaxační hudbu. Účinné jsou například kompilace vytvořené pro věhlasné Buddha Bary – při svých procedurách je používají i profesionálové. Nebo zkuste inhalovat vůně z aromalampy, kam nakapete trochu voňavých olejů. Nejlepší jsou ty v bio kvalitě – neškodí dýchacím cestám a fungují lépe než jiné chemické náhražky. Zakoupíte je například v prodejnách Greenwave, Biooo nebo u značek Nobilis Tilia či Saloos.
Domácí lázeň
Podle specialistky na aromaterapii Denisy Svobodové
Smíchejte 4 kapky bio éterického oleje Vanilka a 6 kapek bio éterického oleje Pomeranč na 1 hrnek soli z Mrtvého moře. Můžete přidat i 2 kapky oleje z Růže damašské. Tím vznikne úžasná euforizující koupel.
(Ingredience zakoupíte např. na Greenwave.cz.)
Když svaly bolí
Namožený sval dokáže pěkně potrápit. K jeho regeneraci přispívají kromě klidu přípravky, které obsahují uvolňující složky, jako je třeba kafr či mentol. Velmi účinná je také rostlina arnika – výtažek z této malé drobné květiny dokáže prohřívat ztuhlé a unavené svaly a díky tomu pak i méně bolí a vy budete rychleji zpět ve formě. Vynikající jsou bio arnikové přípravky od značky Weleda, která tuto rostlinu v čisté přírodní formě získává z rumunských hor Apusemi. Skvěle funguje jejich voňavý sprchový gel (ideální je i po náročném tréninku či závodě), a když se k tomu přidá masáž arnikovým olejem, výsledek je zaručený. Kvalitní přípravky s arnikou seženete i od značek Dr. Popov, Grešík aj.
Infrasauna
Běžcům velmi pomáhá prohřátí svalů v infrasauně – tuto malou kabinku si můžete pořídit domů a už se nejedná o žádnou finančně náročnou záležitost (od cca 15 tisíc). Na rozdíl od klasické finské sauny je tepelně mírnější a nedochází v ní k tak vysokému pocení, avšak díky vnitřnímu zahřátí organismu a zvýšení oběhu krve umí ulevovat od bolesti svalů a kloubů, zlepšuje svalový metabolismus, urychluje regeneraci a působí na únavu z fyzického zatížení. Díky pravidelnému saunování také můžete předcházet vzniku různých zánětů.
Pomoc od profesionálů
Sauna
Teplo dokonale prohřívá svaly a klouby, napomáhá jejich regeneraci, detoxikuje, má dobrý vliv na psychiku a pravidelnou návštěvou sauny rovněž posilujete imunitu. Můžete v ní vyzkoušet i velmi jemný strečink, nahřáté svaly se budou ještě lépe uvolňovat. Ideální je saunu navštěvovat jednou až dvakrát týdně a pokaždé v ní opakovat tři cykly.
I přes mnohé pozitivní účinky sauna organismus mírně zatěžuje. Proto pokud jste vyčerpaní nebo jste hodně trénovali, měli byste si ji nechat až na druhý den. Jestliže jste nachlazení nebo nemocní, může nemoc ještě zhoršit, tehdy ji vždy vynechte.
Vířivka
Kdo by nemiloval podvodní masáž pomocí vzduchových bublinek? Voda, teplo a tlak vzduchu působí na tělo rehabilitačně – zvyšují průtok krve v těle a tím skvěle působí na namožené svaly, klouby a bolestivá místa (třeba pohmožděniny). Účinků vířivky se dokonce využívá i po vážnějších zraněních a při pooperačních stavech.
Vířivka je vhodná hned po tréninku, velmi šetrné k pokožce jsou ty se slanou vodou. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste ji večer – budete spát jako miminko.
Kneippův chodník
V četných wellness centrech najdete i jednoduchou vodoléčebnou proceduru, kterou objevil německý léčitel Sebastian Kneipp. Spočívá ve střídání teplot na tělo – většinou se jedná o malé napuštěné bazénky se studenou (15 °C) a teplou vodou (40 °C), do kterých postupně vstupujete, chodíte v nich a střídáte tak teploty. Procházení v horké vodě by mělo trvat asi minutu, ve studené vodě cca pět vteřin, tou byste měli také končit.
Terapie dokáže účinně prokrvit celá chodidla a tím je regenerovat, zlepšuje metabolismus a celkově vás uvolní. Pokud narazíte na bazénky vybavené malými kamínky na dně, pak jako bonus akupunkturně namasírujete chodidla.
Kryoterapie
V obnově nepomáhá jen teplo, ale také chlad. Velmi extrémního mrazu (–110 až –140 °C) využívá kryoterapie. Tato regenerační procedura je k organismu velmi šetrná – nezpůsobuje v těle žádný stres, pomáhá ulevovat při bolestech, dobře působí na revma a zlepšuje pohyblivost. Není proto náhodou, že jejích účinků využívají i profesionální sportovci.
Pobyt v mrazu se doporučuje mezi 2 až 4 minutami a ideální je kúra deseti procedur v co nejkratším čase – velmi účinná je jedna návštěva denně.
Blahodárná masáž
Kromě klasických sportovních masáží zkuste i takové, které nejenom působí na svaly, ale celkově uvolní a dodají energii. Moderní a stále oblíbenější u nás jsou například ajurvédské procedury (můžete je vyzkoušet například v Resortu Svatá Kateřina na Vysočině, Katerinaresort.cz). Mají tu terapeuty přímo z indické oblasti Kérala, která je kolébkou ajurvédy.
Vyzkoušejte třeba hodinovou masáž Choorna Swedana, při které vás čeká masáž celého těla olejem a přikládání bylinných obkladů a zábaly podle diagnostiky dóš. Díky tomu dochází ke zvýšení krevního oběhu a toku lymfy, zároveň se uvolní ztuhlé svaly.
Text: Soňa Kotulková | Foto: Shutterstock