Pryč s chlupy!

Pryč s chlupy!

Chlapi se holí od krku nahoru (a někdy nemusí ani to) a my – od krku dolů. Sice také nemusíme, ale ten prales a drny na různých místech těla bychom už povětšinou nesnesly. Vyžínání porostu na těle se stalo podobnou samozřejmostí jako péče o chrup.

Jaké jsou tedy možnosti odstraňování nežádoucího porostu a jak to načasovat (nejen) před závodem, abychom si nepodráždily kůži? A co s tím, co leze z plavek nebo atletického dresu?

Některé z nás si ještě pamatujeme, jak jsme chodily tatínkům potajmu na žiletky. Samozřejmě nasucho, neboť o existenci pěn na holení jsme měly tušení buďto mlhavé, nebo pražádné. Nejednou jsme se přitom pořezaly – nebo se pořezali posléze tatínkové, když jsme jim jejich žiletky tupily. Rozhodně se o tom nesměl nikdo dovědět – byly bychom i pro své nejbližší okolí divné.

V taktice, jak vyrobit ze zarostlé nožky nožku hladkou, jsme byly vynalézavé: opalovala jsem to i nad plamenem svíčky a zdaleka jsem nebyla jediná. Až po revoluci se k nám rychle dostal bohatý výběr bojovníků proti nevítané srsti.

Žiletky

Je to rychlé, naprosto bezbolestné a lze to zvládnout jen tak ve sprše a po troše cviku také bez pořezání. Na výběr je široká paleta jednorázových i výměnných holítek i pěn na holení.

Nevýhoda: Chloupky zase rychle rostou, a to v plné síle. Nohy jsou druhý den sice napohled ještě pěkné, avšak pichlavé jako kaktus a dosti nepříjemné je to i v jiných partiích. Holení se tedy musí často opakovat – čtenářky na Facebooku uvádějí v létě jednou za dva tři dny, někdy i denně, především v létě. V zimě jsme obvykle línější. Shoda panuje i na časování před závodem – obvykle jeden až dva dny. Holítka je také třeba často měnit – tupé méně oholí a více pořežou.

Depilační krém

Rovněž bezbolestné a poměrně i rychlé řešení, interval může být i trochu delší, neboť krém působí i malý kousek pod pokožku. Po nanesení necháme různě dlouhou dobu působit, chloupky se chemicky naruší a pak můžeme vše najednou škrabkou stáhnout dolů. Vydrží o trochu déle a také konečky chloupků jsou měkčí, podráždění kůže je minimální.

Strojky

Stojky můžeme rozdělit na dva druhy. První připomínají sekačku na trávu a chloupky nevytrhávají, jen zastřihávají. Hodí se spíše na ty části těla, kam se s vytrhávacím strojkem nejspíš nepustíte – na podpaží či třísla. Výhoda: nepodráždí kůži jako holení. Nevýhoda: musí se dělat prakticky stejně často.

Strojky vytrhávací mají v sobě zpravidla několik otočných mikropinzet a dá se s nimi zvládnout prakticky celé tělo. Minimálně napoprvé to dost bolí, při častějším použití už méně. Na některá místa si snadno zvykneme, jiná ovšem zkrátka bolí pokaždé, v závislosti na citlivosti volných nervových zakončení v kůži. Chloupky ale rostou méně a jsou také slabší. Reklamy slibují šest týdnů, ale není to pravda, obvykle po třech týdnech je třeba po strojku sáhnout znovu. Po vytrhávání zůstanou na kůži nepěkné červené flíčky z přetržených drobných cévek, které vyživovaly vlasovou cibulku, ty však rychle mizí. Přesto je však lepší posekat takto prales nejméně den před důležitou akcí – závodem nebo chceme-li dobře vypadat.

Vosk a cukrová pasta

Vosky a pasty chloupky rovněž vytrhávají, takže to také bolí. Můžete si je aplikovat samy, nebo si dojít ke kosmetičce. K dostání jsou i proužky s již natřeným přípravkem – lepí se ve směru růstu chloupků, odlepují se stržením proti směru. Minimálně zpočátku si takto neberte příliš velkou plochu.

Z poznatků čtenářek: „Cukrová pasta je lepší, nelepí na kůži tolik jako vosk.“ I mezi vosky je ale rozdíl: „Jsem bývalá kosmetička a kupuji si výhradně profi vosky – takové v drogerii prostě nemají. Zažila jsem i doby, kdy k nám dorazily první vosky – to bylo opravdu ouvej,“ vzpomíná čtenářka Karolína. Nalepené proužky představují řešení ideální třeba na cestách.

Epilace cukrovou pastou v kosmetickém salonu se může provádět zatepla, kdy se špachtlí namaže cca 40 stupňů teplá pasta především na partie, kde je tenčí pokožka, nebo tam, kde je pozice umístnění folikulů více souběžná s křivkou pokožky, jako je tomu u intimních míst. Studená epilace při teplotě cca 30 stupňů se pak hodí na partie s pevnějšími chloupky, například na nohy. Tento typ využívají také muži. Přípravek je tu odborně vpravován mezi chloupky a následně odstraňován technikou nazývanou flipping. Tato forma epilace dokáže odstraňovat i kratší a pevné chloupky. Používá se několikero druhů tvrdosti cukrových past podle délky a pevnosti chloupků. Aby vám v salonu skutečně efektivně pomohli, nechte si u obou typů narůst chloupky na délku cca 4–6 mm, aby byly za co chytit. Od posledního holení tedy „vydržte“ přibližně 10 dní. Pokud máte obavu z bolesti, dejte si cca hodinu před procedurou třeba Ibalgin.

Laserové epilace

Jediné trvalé řešení – na rozdíl od prostého vytrhávání zničí i vlasové cibulky. Velkou nevýhodou je však vysoká cena a nutnost ošetření několikrát opakovat. Chloupky mají v růstu tři fáze: období růstu, kdy rostou. Období klidu, kdy již nerostou, ale drží. A konečně období neživé, kdy vypadávají. Laser přitom působí na chloupky v aktivní růstové fázi – těch může zničit napoprvé až 80 %. Proto je třeba ošetření zopakovat, až se do této fáze dostanou další chloupky.

A co se dá všechno odstranit? Kromě nohou umějí v salonech prakticky všechno. Doplnili jsme si zeměpisné vzdělání: na tzv. americkou epilaci si vezměte kalhotky nebo spíše plavky, které hodláte nosit. Vytvarují porost přesně podle nich. Na francouzskou už musíte odhodit stud i kalhotky, zbaví vás chloupků i dole. No a v „Brazílii“ už to berou až k zadečku. A Hollywood? Tam se bere úplně všechno.

Jak se vyhnout zarůstání?
Podrážděnou pokožku ošetříme ihned po depilaci prostředkem, který zklidní místa vytrhaných chloupků, dezinfikuje drobné ranky a vyživí vysušenou pokožku.

Jakmile se na kůži objeví malé červené hrbolky, přichází čas na další péči. Hrbolky jsou způsobené růstem chloupků, které jsou uvězněné pod starými kožními buňkami. Odumřelé kožní buňky je vhodné denně odstraňovat kartáčem, houbou na mytí, peelingovým krémem nebo krémem s obsahem kyseliny mléčné. Chloupky se tím zvednou a staré vrstvy odstraní.

Partie náchylnější ke vzniku červených hrbolků ocení použití extra měkkého kartáčku na zuby s jemným mycím gelem: krouživými pohyby uvolňujte schované chloupky.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock