Foto: Shutterstock

Muži vs. ženy – kdo je lepší vytrvalec?

Myslíte, že je otázka v titulku vyloženě hloupá, protože stačí porovnat časy z výsledkových listin? Možná budete z verdiktu následujícího srovnání překvapeni.

 

Muži
> Mají vyšší svalovou sílu. Každý z jejich odrazů je proto efektivnější a jsou při stejné kardiovaskulární zátěži schopni běžet rychleji.

> Mužské srdce je větší. Na jeden stah vypudí více krve a dostane tedy ke svalům více kyslíku a živin.

> Mají vyšší hodnoty VO2max, což vypovídá o lepší schopnosti jejich těla využívat kyslík.

 

Ženy
> Umějí lépe využívat tukové zásoby jako zdroj energie.

> Spalují pomaleji zásoby glykogenu. U dlouhých běhů typu maratonu je u nich méně pravděpodobný výskyt tzv. maratonské zdi. Podle výzkumů zpomalují v závěru maratonu méně často než muži.

> Mají ve vztahu k tělesné hmotnosti větší plochu kůže, takže mají lepší termoregulaci a jejich výkon je méně ovlivněn horkým počasím (s rostoucí výkonností je ale rozdíl mezi pohlavími menší).

> Ženský pohlavní hormon estrogen je silný antioxidant. Díky jeho působení jsou ženy nejen lépe chráněny před kardiovaskulárními chorobami, ale také jejich tělo lépe snáší vysokou tréninkovou kilometráž.

> Estrogen se rovněž váže na přenašeče nervových vzruchů v mozku a díky tomu jsou ženy schopny lépe odolávat únavě při dlouhých bězích.

 

Verdikt: Kdo je na tom lépe?
>
Ženy jsou sice od přírody vybaveny lépe k vytrvalostním výkonům, výhoda větší síly mužů však na většině běžeckých tratí převáží.

> S rostoucí vzdáleností se však vliv této výhody snižuje: zatímco ve sprintech a na středních tratích prohrávají ženy o parník, na maratonu jsou už rozdíly menší a nejlepší ultramaratonkyně už jsou schopny porážet muže.

> Jediným vytrvalostním sportem, kde ženy porážejí muže, je dálkové plavání. Tam kromě lepší vytrvalosti hraje roli i hydrodynamičtější tvar jejich těla.

Text: Blanka Gololobovová