Jste připraveni ztratit pár kil. Nejspíš jste si vědomi toho, že úspěšné zhubnutí znamená překonat jisté duševní i fyzické překážky, ale stejně tak tu je řada odboček, které vás mohou přivést na scestí. Se všemi těmi protichůdnými informacemi kolujícími společností není divu.
Jíte příliš málo, zapomínáte na důležité bílkoviny, anebo zaručené rady hledáte na internetu či se inspirujete u fitnessek na instagramu. Všechno špatně. Proto jsme se zeptali odborníků na výživu a sport, v čem se nejčastěji ve snaze hubnout chybuje a jak se tomu vyhnout.
- S jakou hubnoucí chybou se nejčastěji (u svých klientů) setkáváte?
- Jaké pro ni máte řešení?
Pozor na hlouposti na internetu
Bc. Margarita Iliopulu, DiS., nutriční terapeutka, RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista
V naší poradně se nejčastěji setkáváme s problémem, že si klienti na internetu vyhledají a nastudují k problematice výživy a celkově výživy při sportu naprosto nesmyslné informace a následně po nás vyžadují, abychom na základě těchto informací sestavovali sportovní jídelníčky.
Mezi nejčastější nesmysly patří dieta proti překyselení nebo dieta podle krevních skupin.
Velmi často se setkáváme s klienty, kteří po dodržování tzv. sacharidových vln hodně přibrali na váze, a nastaly u nich specifické zdravotní problémy. Dalším nešvarem je u některých klientů trénink na lačno, který nikdy nedoporučujeme, protože dochází k poškozování aktivní svalové hmoty, je zde vyšší riziko zranění, horší výkon při tréninku nebo nastartování větší únavy.
Proto poměrně velkou část naší konzultace s klientem bohužel musíme věnovat vyvracením těchto mýtů a nesmyslů. I když pracujeme s vědecky podloženými argumenty a mluví za nás dlouhodobé kvalitní výsledky s rekreačními i vrcholovými sportovci.
Velkým přínosem by byl vznik seriózního webu, kde by byly pro českou populaci k dispozici vědecky ověřené informace o sportovní výživě a podíleli by se na něm erudovaní odborníci.
Naše rada zní, pokud chcete konzultovat sportovní výživu, je lepší se do toho nepouštět úplně sám, ale raději se obrátit na odborníka s dlouholetými zkušenostmi ve sportovní výživě a pozitivními recenzemi.
Běhat a nejíst je špatně
Michal Vítů, běžecký trenér
Pozoruji, že řada běžců se snaží zhubnout tím, že se po letech nicnedělání vrhnou do běhání jako smyslů zbavení a zároveň takřka přestanou jíst. Široká škála potíží plynoucích z oslabení imunitního systému na sebe často nenechá dlouho čekat a kvůli nedostatku základních živin se záhy přidávají i různá zranění, nezřídka chronická.
Paradoxně takto rozhodně nezhubnou, „vyšokovaný“ metabolismus se přepne na úsporný režim. Jediné, co se spolehlivě dostaví, je únava.
Zároveň si všímám, že řada takzvaně hyperaktivních běžců si pohrává s řadou současných trendy diet, jako je paleodieta, nebo se přiklání k veganství. Což dlouhodobě funguje pouze v případě, že člověk ví, jak s tím zacházet.
Řešení k tomu všemu je naprosto jednoduché: Kdo chce zdravě shodit, nechť používá zdravý rozum a na první místo staví zdravý, kondici odpovídající pohyb.
Základ jsou bílkoviny
MUDr. Václava Kunová, odbornice na léčbu obezity, poradkyně v oblasti výživy
Různých chyb, se kterými se v praxi setkávám, je celá řada. Ale většinou se týkají naprosto nesprávné skladby jídelníčku. U klientů, kteří přijdou na vstupní konzultaci se svým dosavadním jídelníčkem a představou, že vše dělají správně, tedy nechápou, proč jim váha nejde dolů, v 99% procentech najdu jeden nebo oba z těchto problémů:
- Příliš málo bílkovin
Málokdo si dokáže představit, natož zakomponovat do jídelníčku dostatek bílkovin. Bohužel lidé často ani nevědí, které potraviny jsou vlastně jejich zdrojem. Nebo podhodnocují množství bílkovin v potravinách. Domnívají se například, že jim jogurt ke snídani musí co do bílkovin stačit. Nebo se obávají, že vyšší příjem proteinů musí nutně znamenat konzumaci masa každý den. Takže se jim raději vyhýbají.
Přitom vyšší příjem bílkovin pomáhá činit hubnutí příjemnějším, efektivnějším a strategicky výhodnějším. Bílkoviny snižují pocit hladu, zachovávají svalovou hmotu, zrychlují metabolismus a tím do budoucna snižují riziko jo-jo efektu.
- Rozházená glykemická křivka
Ke svačině nestačí si dát jen ovoce. Oběd může byť zdravý, třeba vegetariánský. Ale pokud není jedno či druhé doprovázeno potravinou s vyšším obsahem bílkovin, hladina krevního cukru v odpoledních hodinách klesá až příliš. To může večer přivodit až patologické přejedení. A tedy zabrzdění procesu hubnutí.
Nesystematičnost, netrpělivost, neinformovanost
Petr Dostál, fitness trenér
Z mnoha chyb, které klienti dělají ve své snaze zhubnout, bych označil tyto tři za základní: jejich nesystematičnost, netrpělivost, neinformovanost.
Držet dietu a necvičit, nebo cvičit – ale jen kardio bez činek výsledky taky nepřinese. To, že se někdo trápí hlady a běhá denně hodiny na pásu ve fitku, není životní styl člověka, ale křečka v kolečku. Jak můžou žít život, když se bojí, že sní něco navíc a musí pak o hodinu víc běhat?
Sice je dnešní doba uspěchaná, ale trvalé výsledky má jen pečlivě promyšlený dlouhodobý plán, a to většina lidí není schopna přijmout. Chtějí výsledky hned a nejlépe včera. Přeskakují od diety k dietě, že když to po 14 dnech nesplnilo očekávání, tahle další dieta zaručeně bude to pravé. Říkala to přece ta hubená celebrita v časopise. Nikdo se ani nepozastaví třeba nad tím, že máme výživových poradců víc než osobních trenérů.
Diety a výživové styly se kopírují z instagramu od vyzáblých děvčátek nebo rádoby závodnic, rady se udílí po skype nebo emailem, bez znalostí o klientovi. Podléhá se módním stylům a společenským náladám. Každou chvíli vládne jiný způsob, jak zhubnout. Všichni to chtějí, je to dobrý byznys, a tak to tu bude věčně.
Klienti by měli začít v péči o tělo něco dělat sami. Vzdělávat se, zajímat se, kriticky hodnotit informace, udělat si názor, nepropadat módním vlnám, nekopírovat, nepřejímat, vhodně se stravovat a držet si dlouhodobě správný plán včetně cvičení, bez kterého budou vždy jen spíš parodií na zdraví a kondici. Není snadné se tím vším prokousat, ale je to jejich život, který se má prožívat ne se stresovat a trestat se či bát, co vlastně budu jíst, když jsem si zapomněla krabičku.
7 dalších hubnoucích přešlapů
1) Jíte málo
Nedostatek kalorií zpomalí váš metabolismus, nejenže bude těžší budovat svalovou hmotu, ale tělo pobídnete k ukládání tuků. Jídla se nebojte! Talíř si sestavte se zdravými sacharidy, libovými bílkovinami a zdravými tuky, to vše doplňte zeleninou.
2) Kardio bez síly
Tradiční omyl žen. Právě svalová hmota pomůže zatočit s tuky. Kardio cvičení sice pálí kalorie, ale svaly nebuduje. Zvedání vah nakopne metabolismus ke spalování tuku ještě dlouho poté.
3) Mód „jsem na dietě“
Nesnažte se držet dietu, ale změňte svůj životní styl jednou provždy. Jen tak dosáhnete výsledků dříve a hlavně budou trvalejší.
4) Chybí vám podpora
Pokud v tom jste sami, máte mnohem menší šanci na úspěch. Požádejte o podporu rodinu, nebo si alespoň najděte parťáka na běhání nebo hubnoucí kamarádku.
5) Nekonkrétní kroky a cíle
Dejte si jasné a reálné cíle. Pokud si řeknete, že chcete shodit 5 kilo za měsíc, což se vám zdravě pravděpodobně nepovede, jen vás to stáhne ke dnu. Začněte třeba tím, že si slíbíte každý den vypít 8 sklenic vody. Příští měsíc vyměňte polovinu přílohy za zeleninu.
6) Přecenění tréninku
Řada lidí si myslí, že když si odbudou skvělý trénink, mohou si cokoliv ospravedlnit. Po intervalech si můžu dopřát dort. Pozor na přecenění toho, kolik kalorií jste skutečně spálili a také na to, že fyzická aktivita pošťouchne vaši chuť k jídlu. Ano, energii určitě doplňte, ale zdravě a v přiměřené porci.
7) Nejste v souladu se svým úsilím
Ztráty hmotnosti lze dosáhnout, jen pokud své tělo vystavíte správné fyzické aktivitě v kombinaci s výživou. Možná to s nadšením vydržíte 2 týdny, ale pak se vrátíte do starých kolejí. Vytrvejte a pomalu kráčejte vstříc novému životnímu stylu. Samozřejmě, s výjimečnými prohřešky a uklouznutí se počítá.