Pomůžeme vám zvládnout dietní krizi

Rozhodla jste se zhubnout do plavek, jenže po několikadenním či týdenním snažení nad vámi nezdravé jídlo zvítězilo a vy usoudíte, že je celé hubnutí ztracené a že pokračovat nemá smysl? Není důvod ztrácet naději. V článku vám prozradíme, jak zvládnout dietní krizi a znovu nabrat motivaci k dosažení vašich cílů.

Přijměte fakt, že každý občas selže

Prvním krokem k řešení dietní krize je přijmout fakt, že každý den nemůže být perfektní. „Porušení dietního, nebo spíše nového režimu není konec světa a je zcela přirozené a nestojí za to se kvůli němu zbytečně trápit. Důležité je situaci přijmout a jít dál. Místo toho, abyste se utápěla v pocitech viny a zoufalství, zaměřte se na to, co můžete udělat následujícího dne lépe,“ radí Monika Bartolomějová, nutriční poradkyně, odborná garantka a zakladatelka Nutričního institutu, a dodává, že je také užitečné analyzovat situaci a zjistit, co vedlo například k tomu, že se člověk vrátil k původnímu návyku. Možná jste byla příliš pod tlakem nebo jste byla v situaci, kde jste měla velký hlad. Určení příčiny, vám může pomoct se na podobné situace v budoucnu lépe připravit a reagovat.

Porušila jste režim. Musíte začít zas od začátku?

Není nutné začít dietu úplně od začátku jen kvůli jednomu porušení. Důležité je udržet si pozitivní mindset a nepodléhat pokušení vyvracet veškeré dosavadní úsilí. „Když nejdete jeden den cvičit, nebo dokonce vypadnete z cvičebního režimu na více dní, například kvůli práci, dovolené či z důvodu nemoci, taky se na cvičení už navždy nevykašlete,“ říká Tereza Horová, trenérka fitness sítě Form Factory. Mimo to je důležité nebrat porušení režimu jako selhání, ale spíše ho vnímat jako příležitost k učení se a růstu. Neutápějte se v pocitech viny, přijměte porušení jako součást procesu a jděte dál.

Překonejte krizi pomocí dechu

Ne vždy však musíte dietní krizi přijmout. V řadě situacích jí můžete úspěšně čelit. K tomu je však zapotřebí, abyste znala její příčinu. Jednou z nejčastějších příčin je stres, který hubnutí neprospívá. Naopak, může vést ke zvýšenému ukládání tukových zásob. „Základem úspěšného hubnutí je psychická pohoda, a pokud se v ní člověk nenachází, nahrazuje její nedostatek například konzumací sladkého nebo slaného v podobě chipsů a dalších kaloricky bohatých jídel,“ vysvětluje Bartolomějová. Pokud se jedná o chvilkové špatné rozpoložení, mohou vám s překonáním chutí na nezdravé jídlo pomoct relaxační techniky.1

Jakmile začnete pociťovat tíživé pocity a touhu dát si sladké, zkuste dechové cvičení. Způsob, jakým dýcháme, má totiž velký vliv na to, jak reaguje náš mozek. Základem drtivé většiny relaxačních technik, meditace a dechových cvičení je tzv. brániční dýchání2 neboli dýchání do břicha. „Díky celkovému zklidnění, které souvisí se snížením hladiny stresových hormonů, zpomalením srdeční činnosti a poklesem krevního tlaku, se tak během vědomého dýchání do břicha z těla postupně vytrácí napětí,“ tvrdí Horová. Jak na brániční dýchání? V pohodlné poloze, nejlépe vleže na zádech, se pomalu nadechujte do břicha po dobu čtyř sekund. Břicho by se mělo zvednout, zatímco hrudník jen minimálně nebo vůbec. Vydechujte čtyři sekundy nebo déle. Takto dýchejte 3–5 minut.

Vsaďte na vodu

Nepřekonatelné chutě na sladké a slané ošálíte pitím vody, která zvyšuje pocit sytosti, což vás může odradit od dalšího přejídání. Vodu si dejte i tehdy, pokud už k nájezdu na lednici došlo. Kvůli vyššímu přísunu cukru a soli je organismus přetížený a potřebuje se zbavit přebytečné vody v těle. Paradoxně byste však měla hodně pít. Voda pomůže střevům jídlo zpracovat a rychleji se zbavíte i nafouklého břicha.

Místo soli dejte přednost bylinkám

Abyste se zbavila zadržované vody v důsledku nadměrné konzumace soli, nebo hormonálních změn v průběhu cyklu, nutričně vyvážené pokrmy dochuťte bylinkami. Vyhněte se polotovarům, rychlému občerstvení a uzeninám. Naopak si ve zvýšené míře dopřejte čerstvou zeleninu, která obsahuje mimo jiné také vlákninu. Vláknina má pozitivní vliv na trávení, včetně regulace chuti k jídlu, metabolických procesů a chronických zánětlivých cest.3 Dopřejte si takové druhy, které jsou bohaté na draslík jako batáty, brambory či špenát,“ doporučuje Bartolomějová.

Hýbejte se

Pohyb by neměl být trestem za to, že jste si dala něco, co nezapadá do dietního režimu. Kromě toho nezdravé jídlo jen sotva vyběháte. To ovšem neznamená, že se máte vyvalit na gauč a nic nedělat. „Pokud je to možné, zařaďte alespoň krátkou fyzickou aktivitu, jako je procházka nebo si dejte lehký trénink v posilovně. Pohyb může pomoct zvýšit metabolismus, zlepší náladu a motivuje vás vrátit se zpět k vašemu plánu,“ radí trenérka Horová a doporučuje, abyste s nápravou neotálela. I když jídelníček porušíte, není důvod čekat na nový den, týden či dokonce měsíc. Začněte hned. Minulost nechejte za sebou.

Použité zdroje:

3. The Health Benefits of Dietary Fibre, Dr. Thomas M. Barber, Associate Clinical Professor

Text: Synergy Communications, s. r. o. | Foto: Canva Pro