Vyspi se do hubena

Kdo málo spí, je unavený, takže mu to nemyslí ani neběhá – tato souvislost napadne asi každého. Jenže spánková deprivace má na naše zdraví dalekosáhlé důsledky a mimo jiné ovlivňuje i to, jak snadno budeme hubnout, či naopak tloustnout.

Sice to může vypadat, že kdo méně spí, spálí více energie a bude hubnout, ve skutečnosti je to ale úplně naopak. Pokud pravidelně spíme méně než sedm denně hodin, mohou již vznikat nežádoucí změny v hmotnosti. Nedostatek spánku totiž zvyšuje pravděpodobnost obezity o 55 %, u dětí dokonce o 89 %!

Spánkový deficit má totiž přímý vliv na naše geny – mnohé z nich dokáže zcela utlumit, a jiné naopak povzbudit k přehnané aktivitě. Tyto změny přitom velmi intenzivně probíhají také v našich svalových buňkách a tukové tkáni.

Už jedna probdělá noc podpoří tloustnutí

Výzkumy mj. prokázaly, že nedostatek spánku zaprvé vede k úbytku svalové hmoty a za druhé ovlivňuje způsob, jakým svaly využívají krevní cukr. Mění se například proces buněčného dýchání i aktivita genů zodpovídajících za tzv. inzulinovou signalizaci. Ve výzkumech například došlo u dobrovolníků, kterým byl výrazně omezen spánek, k nárůstu inzulinové rezistence (tj. snížení citlivosti tkání na inzulin) o neuvěřitelných 15 %. Mění se také vylučování hormonů regulujících chuť k jídlu – nevyspalým osobám naměřili vědci o 14,9 % vyšší hladiny ghrelinu (podporuje chuť k jídlu), a naopak o 15,5 % méně leptinu, jenž chuť k jídlu tlumí.

Kvůli těmto změnám pak dochází k tomu, že tělo omezuje využívání tuků coby zdroje energie, a preferuje její získávání buď z cukrů (což zvyšuje chuť na sladké), nebo rozkladem svalové hmoty. S tím také stoupá riziko vzniku cukrovky. K nastartování těchto změn přitom stačí i jediná noc beze spánku!

Text: Blanka Gololobovová| Foto: Shutterstock