5 příčin večerního hladu, které vám brání zhubnout

Dala jste si na Nový rok předsevzetí, že zhubnete? Začala jste sportovat, změnila jídelníček, ale večer či dokonce v noci vás přepadává neutuchající hlad, i když jste se navečeřela? Víme, co za tím vězí a jak nočnímu hladu předcházet.

Příčin večerních chutí existuje několik

Příčin nočního hladu a chutí je hodně. Jednou z nich může být skutečnost, že jste si naordinovala tvrdou dietu, k tomu jste začala cvičit a jediné, co za den sníte, je zelenina s plátkem masa a možná ještě pár kousků ovoce. „V takovém případě není nic zvláštního na tom, když se večer dostaví nejrůznější chutě, které pak hladovějící uspokojuje tím nejhorším možným způsobem – například spořádá balíček chipsů nebo sní celé balení zmrzliny,“ říká hlavní trenérka Tereza Kompánková z Fitness Clubu Contours. Pocit hladu během noci však mohou způsobovat i léky či dokonce nějaké vážnější onemocnění. Nejčastěji to však skutečně souvisí s nezdravým životním stylem.

Příčina 1: Držíte přes den hladovku

Jak už zmínila fitness trenérka, důvodem večerního hladu a následného přejídání se může být nedostatečný příjem plnohodnotného jídla během celého dne. Pokud chcete úspěšně a trvale zhubnout, nedržte žádné extrémní diety, protože hlad se nakonec stejně dostaví a v jeho důsledku půjdete s největší pravděpodobností po nezdravých potravinách s vysokou energetickou hodnotou, které vás sice nasytí, ale z hlediska hubnutí ani zdraví vám službu neprokážou. „Snažte se vyhnout potravinám s velkým obsahem tuku, jednoduchých sacharidů a celkově vysoko kalorickým potravinám,“ radí Kompánková.

Příčina 2: Zaháníte hlad brokolicí

Pocit hladu nevyřešíte ani tím, že si připravíte velkou mísu zeleninového salátu. I když je zelenina zdraví prospěšná, je potřeba do těla dostat také kvalitní bílkoviny a rozumné množství komplexních sacharidů. „K zelenině si na talíř vždy přidejte bílkovinu v podobě masa z volného chovu nebo rostlinný zdroj bílkovin jako tofu,“ dává svůj tip Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina a dodává, že k udržení si štíhlé a zdravé postavy či při jejím budování je důležité zaměřit se na kvalitní suroviny. Nutričně bohaté potraviny s vysokým obsahem vitamínů, minerálních látek a vlákniny vám cestu k vysněné postavě usnadní.

Příčina 3: Přijímáte nedostatek tekutin

Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Nezapomínejte přes den dostatečně pít, nejlépe čistou vodu, ale vhodné jsou i neslazené čaje bez kofeinu a v menším množství minerálky. Sklenici vody si můžete zkusit dát i večer, když vás chuť k jídlu přepadne. „Ráno nalačno, během dne i večer si pro změnu můžete zkusit dát do 2 dcl sklenice vody malého panáka probiotického octa. Pomůže vám to k lepšímu trávení,“ radí Martin Kudera. V žádném případě však pitím vody nenahrazujte plnohodnotné jídlo!

Příčina 4: Jste v dlouhodobém stresu

Během období zvýšené stresové zátěže naše tělo vylučuje hormon zvaný kortizol, který je spouštěčem stresových reakcí a zvyšuje krevní cukr, který má za následek tzv. vlčí hlad. Zamyslete se proto nad tím, jestli v práci nebo osobním životě neřešíte problémy, které vás nadměrně a dlouhodobě stresují. Stres totiž může být příčinou nejen nočního hladu, ale i celé řady závažných zdravotních potíží. Jak se stresu zbavit? Ačkoliv je nemožné se stresovým situacím zcela vyhnout, snažte se je alespoň eliminovat nebo najděte způsob, pomocí kterého vnesete do svého života více klidu, harmonie a dokážete se odpoutat od každodenních starostí. „Odreagováním může být meditace, jóga, různá dechová cvičení nebo třeba běh, plavání či návštěva fitness centra,“ říká Tereza Kompánková.

Příčina 5: Trpíte premenstruačním syndromem

Vcelku častým důvodem kručení v břiše a nejrůznějších chutí, zvláště pak ve večerních hodinách, je premenstruační syndrom neboli PMS. Hormonální změny před začátkem menstruace dokážou ovlivnit nejen chutě na jídlo, ale celkově fyzický a dokonce i psychický stav. V tomto období si jídlo neodpírejte a v rozumném množství si dopřejte i nějakou tu sladkost. Neberte však PMS jako důvod k přejídání se. Ostatně i chutě na sladké můžete uspokojit v rámci zdravého životního stylu.

Text: Synergy Communications | Foto: Shutterstock