Řada běžců se vyhýbá běhání v zimě, a přitom je to o dost příjemnější a přirozenější než běhání ve vedrech, jaká letos začala už v květnu. Možná už jste zkoušeli vyběhnout brzo ráno nebo naopak navečer, pomoct přežít nejteplejší měsíce roku vám ale může i dobře zvolené oblečení.
Většina běžeckých značek už v nabídce má materiály, které jsou vhodné do opravdových veder. Řada z nich dokáže ochránit proti slunečním paprskům, udržet stabilní tělesnou teplotu a zabránit oděrům. Vychytané běžecké oblečení je v létě jedním ze způsobů, jak si užít běhání, přestože je venku třicet ve stínu.
První vrstva je rozhodující
Základem je vždycky dobré tričko. Takové, které je měkké a prodyšné, nedře, umí odvádět pot a rychle schne. Mezi zajímavé kousky patří například úplný základ běžeckého šatníku Craft Mesh Superlight. Trička i tílka z tohoto materiálu obsahují 95 % polyesteru a 5 % Lycry, tkanina je perforovaná a trička jsou navržena tak, aby opravdu dobře přilnula k tělu. Uvnitř je šestikanálkové vlákno, které rychle odvádí pot od těla a zajišťuje chladivý efekt. Nizoučká gramáž z něj dělá takový univerzál na jakékoliv sporty. V létě první vrstva do pořádného parna, na podzim a v zimě podvlékací tričko, které dobře odvádí pot.
S jinou technologií nedávno přišel také Salomon. Celý koncept oblečení je nazvaný 37.5, tedy Thirtysevenfive. Trochu krkolomný název zahrnuje řadu triček a mikin, které jsou vyrobeny tak, aby udržovaly ideální tělesnou teplotu 37 a půl stupně. V létě chladí, v zimě dokáží zahřát. Jak je to možné?
Patentovaná technologie využívá takové divy jako aktivní uhlí ze skořápek kokosových ořechů nebo mikročástice sopečného písku, které jsou přidávány do vláken. Ty pak pomáhají rychle odvádět pot od těla. A naopak. Ve chvíli, kdy se nepotíte a mohlo by vám být chladno, využívají mikročástice energii, kterou tělo vydává tak, aby vás pomohly zahřát se na optimální teplotu. Výborné je i to, že droboučké částečky zachycují pach, kterého se pak zbavují při praní. Nemusíte se proto bát přijít mezi lidi po celém dni proběhaném po kopcích.
Na léto hledejte prodyšné boty
A co na nohy? Začneme od kolen. Problému přehřívání při běhu si samozřejmě všimli i výrobci kompresních podkolenek a bot. Proto u nás v Best4Run najdete třeba CEP Ultralight, které jsou oproti běžným kompresním podkolenkám opravdu lehoučké, ovšem bez toho, aby gramáž materiálu nějak negativně ovlivňovala funkční vlastnosti komprese. Na léto je to ideální varianta, především pro ty, kterým se orosí čelo už při představě klasických teplých podkolenek.
Lehké a prodyšné mohou být také boty. Na léto se rozhodně podívejte po takových, které mají svršek z lehké síťoviny. Pokud s nimi neplánujete běhat orienťák nebo náročný trail, vydrží vám díky odolným materiálům opravdu dlouho a nohy vám za ně poděkují.
Inov-8 se minulou sezónu rozběhl směrem zajímavé myšlenky, kdy některé řady bot do terénu vybavil technologií Chill. Prodyšná stélka boty a odlehčený svršek pomáhaly dobře odvádět pot v parných letních dnech.
Prodyšnost a lehkost najdete také u modelů Salomon Sonic Pro nebo Salomon S-Lab. Právě S-Lab, který je určen do extrémních podmínek při závodech typu Dolomitenmann, nabízí prodyšnost naprosto nekompromisní, kterou navíc kombinuje s velkou výdrží boty.
Běhání v létě má svoje kouzlo. Rána bývají svěží, večery zase vlahé. S dobře zvolenými materiály to může být radost, i když jsou podmínky náročné. Na běhání je spousta času i po tom, co přijdete z práce a můžete si vychutnat velmi romantické západy slunce. Takže pozor na komáry, hodně pijte a užijte si běžecké léto.
Na co v horku nezapomínat
- Běháte –li v horkých dnech, ať už u nás nebo na dovolené v teplých krajích, vybírejte si raději ráno než večer, kdy zem ještě není vyhřátá sluncem.
- Vždycky, ale opravdu vždycky si vezměte na hlavu kšiltovku (raději kompletní než jen kšilt), kterou navíc můžete namočit, pokud je venku opravdu nedýchatelno. Kromě toho, že chrání hlavu, také zachycuje pot, aby vám nestékal do očí.
- Na tělo doporučujeme některý z materiálů, o kterých jsme mluvili v hlavním textu. Běhat do půl těla, jak to rádi dělají někteří běžci, úplně nedoporučujeme. Jednak se vystavujete dlouhodobému působení UV záření, jednak z těla rychleji odchází voda. Funkční trička odvádí pot přiměřeně, a navíc dokáží chladit.
- Zásadní také je nezapomínat na pitný režim, který by měl být vyšší i při krátkých bězích. Skvělou vychytávkou pro takové případy je lahvička od Inov-8, která se vejde do dlaně a přes hřbet ruky je upevněná páskem. Při běhu o ní ani nevíte.