Nordic walking aneb Máme hole v ruce!

Nordic walking aneb Máme hole v ruce!

Člověk, který má hole, je nemocný nebo starý… Jděte někam! Ale s holemi, a nejlépe těmi walkingovými. Tím nejenom vyvrátíte uvedený předsudek, ale především posílíte své zdraví.

Ještě jste nevyzkoušeli nordic walking, tedy „severskou chůzi“ s holemi? Tak to se výrazně ochuzujete o vynikající pohybovou aktivitu a možnost zpestření vaší běžecké přípravy. Nejenže je nordic walking vhodný pro všechny věkové skupiny, ale zvládne jej skutečně každý, začátečník i výkonnostní sportovec. Lze ho také doporučit lidem s nadměrnou tělesnou hmotností či osobám s různými tělesnými omezeními (u těch samozřejmě pod lékařským dohledem).

Pro nás běžce je jistě nezanedbatelným faktem, že při nordic walkingu se aktivně zapojuje horní polovina těla a především paže, které při běhu mají pouze doprovodnou funkci. Měli bychom ho proto zařadit do svého cross tréninku (všeobecné kondiční přípravy). Tento nový tréninkový podnět nám kromě posilování paží může posloužit jako rehabilitační prostředek, například po závodech, kdy nás bolí ztuhlé svaly a nemůžeme proto normálně běhat. A pro ty, kdo již nordic walking částečně vyzkoušeli, může být jeho opravdu efektivní provádění předstupněm k nordic runningu, tedy běhu s holemi. Kompletní informace můžete nyní nově najít na webu www.behsholemi.cz.


Jak vybrat správné hole?

Pro úspěšné zvládnutí techniky nordic walkingu je důležité zvolit správný typ hůlek. Pozor, nezaměňme je s holemi trekingovými! Hůlky pro nordic walking jsou pružnější a lehčí než hole trekingové, svojí konstrukcí a použitím mají blízko k holím na běžecké lyžování. Oproti tomu trekingové hole jsou teleskopické a mají spíše „opěrnou“ funkci – opíráme se o ně při náročné a vysokohorské turistice, zpravidla při chůzi s krosnou na zádech. Oba typy holí se dále liší v provedení úchopu (madlo + poutko) a gumového zakončení („botička“, „špuntík“).

Správnou délku hůlek pro nordic walking můžete zjistit buď z tabulek jednotlivých výrobců holí, nebo vypočítat podle vzorce: výška postavy (v cm) x 0,68. Například měřím-li 175 cm, budou v mém případě správné hole na nordic walking měřit 120 cm (175 x 0,68 = 120). Pro kontrolu správnosti, kterou využijeme třeba při kupování holí v obchodě, si zapamatujme i tuto obecnou zásadu: Při držení hole, kterou jsme postavili kolmo k zemi, je úhel v loketním kloubu roven 90°.

Tour Nordic Walking: s hůlkami za zdravím a kondicí

„Tour Nordic Walking je jedinečná z několika důvodů,“ říká hlavní organizátorka seriálu Jaruška Morávková z Nordic Walking Live Hradec Králové. „Kromě výuky chůze s holemi a doprovodného programu, včetně aktivit pro děti, mohou návštěvníci akcí projít jednotlivá odborná stanoviště (diabetes, kardiologie, obezita, angiologie). Na nich si lze nechat změřit hodnoty glykemie, cholesterolu, krevního tlaku a složení těla a vše potom prodebatovat s odborníkem,“ vysvětluje Morávková.

Na trase určené pro chůzi s holemi čeká na zaregistrované účastníky další zajímavost: kvíz s otázkami o lidském těle. „Po projití trasy a zodpovězení otázek budou pak všichni „severští chodci“ zařazeni do slosování o zajímavé ceny,“ dodává Jaruška Morávková.

A kdy a kam vyrazit?: 7. 9. Karlovy Vary, 9. 9. Liberec, 14. 9. Lanškroun, 21. 9. Praha – Kunratice, 28. 9. Bystřice pod Hostýnem, 5. 10. Prušánky, 12. 10. Hradec Králové. Podrobné informace najdete na www.tournw.cz

Rozhodneme-li se začít s nordic walkingem sami bez instruktora, musíme se vyvarovat některých typických začátečnických chyb. Kromě špatného výběru holí jsou jimi především „velbloudí krok“ (současně pravá ruka i pravá noha a naopak), křečovité držení holí a „chůze pana starosty“, tedy kladení přední hole kolmo k zemi a před úroveň přední nohy. Dále mezi nejčastější chyby patří třeba došlapování na hranu paty, propínání kolena přední nohy nebo opačné nasunutí gumových „botiček“ (zkosenou částí dopředu).


Tour Nordic Walking: pod dohledem odborníků

Jako při každé jiné činnosti platí i u nordic walkingu, že samouk své chybné návyky nejen neodstraní, ale časem spíše zafixuje. Placené hodiny s instruktorem však nemusejí být jediným řešením. Ideální příležitostí buď k odnaučení se chyb, nebo k prvnímu vyzkoušení severské chůze pod odborným dohledem, je Tour Nordic Walking. Televizní seriály ignoruji, ale tento seriál akcí zaměřených na prezentaci nordic walkingu ve městech po celé České republice bych naopak chtěl velmi vyzdvihnout. Jeho cílem je totiž celkové zvýšení pohybové aktivity a zlepšení zdraví celé populace, k čemuž je právě nordic walking – jakožto velmi jednoduchá a účinná aktivita – výborným prostředkem.

V minulém roce bylo během akcí v jedenácti městech proškoleno ve správné technice chůze s holemi více než 3 600 účastníků. Letošní, v pořadí již třetí ročník seriálu TNW, je opět pořádán pod záštitou ministra zdravotnictví a odborných lékařských společností a bude mít celkem patnáct dílů. Nejbližší akce proběhne v sobotu 29. 6. od 10 hod. v pražské Stromovce a budete na ní mít možnost vyzkoušet jak nordic walking, tak nordic running (samozřejmě se správnými holemi, které se pro obě aktivity liší).

10 přínosů nordic walkingu

Kdo jiný by měl běžcům nejlépe vysvětlit, v čem pro ně může být nordic walking přínosný, než jeho instruktor a nadšený běžec v jedné osobě? A tím je Martin Lukeš, ultramaratonec se zaměřením na horské běhy a instruktor nordic walkingu z Jablonce nad Nisou (ww.lukysport.cz).

Jemu samotnému nordic walking pomohl k postupnému zatěžování organismu po zranění a využívá jej ke zvyšování fyzické kondice v rámci cross tréninku. Pravidelně ho také zařazuje jako rehabilitační složku po závodech. Které hlavní přínosy nordic walkingu tedy Martin Lukeš vyzdvihuje?

  • Díky použití holí se snižuje zátěž na klouby
  • Při správné technice nordic walkingu je využíváno až 90 % svalů těla 
  • Severská chůze zlepšuje pohyblivost páteře a přispívá k uvolnění krčních, zádových a mezilopatkových svalů 
  • Přispívá k redukci nadváhy 
  • Díky zapojení horní části těla a výraznému pohybu paží se zvyšuje tepová frekvence o 5 až 17 tepů za minutu
  • Nordic walking posiluje plicní a srdečně-cévní systém
  • Spalujeme při něm až 400 kalorií za hodinu, samozřejmě v závislosti na intenzitě
  • Zlepšuje koordinaci pohybu, což je pro běžce obzvláště důležité
  • Zvyšuje spotřebu kalorií o 20 % oproti běžné chůzi 
  • Chůze s holemi přispívá ke správnému držení těla