Swimrun v České republice? Už ano!

Teprve nedávno prvně zavítal do České republiky sport, který se ve světě těší stále větší oblibě, avšak v našich končinách není moc známý. Swimrun!

Sport spojující běh a plavání jedinečným způsobem, při kterém se tyto dvě aktivity několikrát vystřídají, a závodníci si veškeré vybavení do vody i na běh nesou po celou dobu u sebe (tzn. že běží v plavecké výbavě a plavou v běžeckých botách). Je jistě možné swimrun  zařadit mezi extrémní, vytrvalostní, adventure závody, a to i díky tomu, že se vždy pořádají na otevřené vodě a trasy často vedou špatně prostupným terénem. Standardně jsou tyto závody absolvovány ve dvojicích.

Swimrun je sportem pocházejícím ze Švédska, kde vznikl na začátku tohoto tisíciletí jako opilecká sázka mezi kamarády, a až o pár let později jako oficiální závod. Je tedy sportem velmi mladým, který letos oslavil 12té narozeniny. I přesto však swimrun během pár let vyrostl do neskutečných rozměrů a stává se celosvětově známým sportem. Jen pro představu, od roku 2006, kdy se ve Švédsku konal jeden oficiální závod, se rozrostl na 269 závodů konaných na 5ti kontinentech v roce 2017. A v letošním roce se dočkal své premiéry také v ČR.

V sobotu 19. května 2018 byl v rámci nového seriálu Czech Swimrun Tour uskutečněn závod v okolí vodní nádrže Orlík. Zúčastnilo se jej 28 odvážlivců. Ačkoli se jednalo o první závod, byl to již závod mezinárodní, mezi účastníky byly i 2 polské týmy.

Závod bylo možné absolvovat ve dvou vzdálenostech – 13 km dlouhý SPRINT, složený ze sedmi plaveckých a 8 běžeckých úseků a 21 km dlouhý STANDARD, kde museli účastníci do vody celkem 13x a uplavali celkem 3,5 km. Celý závod doprovázelo velmi teplé, až letní počasí, díky kterému bylo pravidelné osvěžení v 17°C teplém Orlíku mezi startujícími velmi vítáno. Trať byla hodnocena jako krásná, avšak velmi náročná. O tom svědčí mimo jiné i to, že 13 km trať absolvoval nejrychlejší tým za 1 hodinu 43 minut a delší, 21 km trať zvládli ti nejrychlejší přesně za 3 hodiny.

Nelze tedy říci, že swimrun je sportem pro všechny. Ačkoli se 13 km může jevit jako snadné sousto, je třeba si uvědomit, že uprostřed vodní nádrže je člověk odkázán pouze na sebe a svého týmového parťáka. Není radno podceňovat předzávodní přípravu a výbavu na závod. Startující musí z bezpečnostních důvodů nosit plaveckou čepici výrazné barvy a mít u sebe píšťalku. Doporučuje se také použití plaveckých pomůcek jako packy a piškot, či jiné nadnášející pomůcky. V originálním švédském závodu Ö TILL Ö (v překladu „z ostrova na ostrov“) jsou tyto nadnášející pomůcky povoleny až do velikosti 0,5 x 1 m. Jinými slovy tedy s sebou můžete mít nafukovací lehátko. A i když se to může jevit jako absurdní, ve Švédsku toho závodníci nezřídka využívají, přeci jen uplavat 10km v rozbouřeném moři není jen tak.

Ve swimrunu jde do velké míry i o taktiku, kterou swimrunner zvolí, protože co se může jevit jako výhoda ve vodě, stává se přítěží na souši. Schválně, zkoušeli jste někdy běhat s lehátkem?

Pro mnoho lidí se swimrun může jevit jako nepochopitelný sport, což se po přečtení tohoto článku pravděpodobně nezmění, protože skočit do vody obutý a běhat po lese v neoprenu, plaveckých brýlích a mokrých botách přeci není normální. Sám bych si to stále myslel také, kdybych již neměl vlastní zkušenost a spot nevyzkoušel.

Swimrun je sport, který když zkusíte, tak Vás již nepustí. Nevím, zda je to neobvyklou kombinací sportů, tím, že se jedná o týmový závod, nebo tím, že se pohybujete v nádherné přírodě a poznáte některá místa naprosto jedinečným způsobem. Pravděpodobně to bude kombinací všeho dohromady, nicméně pokud chcete zažít atmosféru swimrunu, prožít něco neobyčejného a mít co vyprávět vnoučatům, zkuste swimrun! Třeba ještě letos na konci léta – 8. září 2018 na vodní nádrži Slapy a v jejím okolí!

Více informací o swimrunu v ČR, seriálu Czech Swimrun Tour či samotném závodu na Slapech najdete na www.swimruntour.cz nebo na fb.