Ne nadarmo se orientačnímu běhu přezdívá zelený sport. Nepotřebuje stavět haly nebo vytápěné stadiony, vystačí si s tím, co mu dává příroda — malebným lesním prostředím. A právě závislost na přírodních lokalitách motivuje orientační běžce ke starostlivosti o naší přírodu a krajinu, ve které chtějí i v budoucnu sportovat. V roce 2022 vysadili přes 11 tisíc stromků.
Podobně jako v minulých letech i letos se napříč Českem rozhodly kluby orientačních běžců pomoci lesům a ve spolupráci s vlastníky či správci pozemků uspořádali různé lesní brigády. Zúčastnilo se přes 400 zájemců, kteří se zapojili do nejrůznějších činností — čištění pasek po polomech nebo kůrovcové těžbě, úklidu odpadu, bourání starých oplocenek a samozřejmě také sázení nových stromků, především na nových pasekách. Vysazeno jich bylo přes 11 tisíc kusů — nejvíce bylo dubů, buků a jedlí. „Během roku většinou děláváme lesních brigád několik, sázíme stromky, stavíme nové a likvidujeme staré oplocenky,“ přibližuje Kamil Pipek z orientačního klubu z Pardubic a doplňuje, že díky spolupráci s vlastníky vlastníků a správců mají bezproblémový přístup do lesa na závody i tréninky.
Čeští orienťáci českou přírodu a krajinu podporují dlouhodobě — např. iniciativa Čistoles se již čtvrtým rokem zaměřuje nejen na úklid odpadu, který do lesa nepatří. Do pomoci lesům se zapojují děti, orientační běžci v důchodovém věku a také reprezentanti. Medailistka ze Světových her Tereza Janošíková při cestování mnohdy raději nahradí leteckou dopravu pozemní variantou a udržitelnost je jí velmi blízká: „Snažím se žít v ekologickém duchu, jak jen to v rámci mého stávajícího životního stylu jde. Při zakopnutí o odpadek v přírodě ho automaticky sbírám.“ V srpnu 2023 opět zavítá do Česká Světový pohár v orientačním běhu a pořadatelé mají v plánu přírodě dále pomáhat, tentokrát ovšem v oblasti udržitelnosti a šetrnosti orientačních závodů. Máme se na co těšit!