Všude řádí bacily a tak je někdy těžké nemocem odolat – což znamená neběhat několik dnů, ale i týdnů. Co dělat, když začnete cítit první přízraky?
Pomoct může léčení přírodní cestou. Naturopatka Michaela Carter (www.michaelacarter.cz) doporučuje v první řadě upravit stravu: „Vhodné je nasadit dietu, tedy významně méně jíst a dopřát svému tělu jen vysoce výživné a zároveň snadno stravitelné potraviny, jako jsou například vývary. Stejně důležité je i pití, kde by měly převládat bylinné čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy,“ doporučuje. Jídla je podle ní vhodné doplnit či ochutit přírodními antibiotiky, třeba v podobně česneku, cibule nebo zázvoru. Blahodárně působí také koření, které míváme běžně doma: skořice, chilli, tymián, hřebíček nebo šalvěj, z potravin pak citronová šťáva a med.
Něco na vás leze? Zkuste jednoduché recepty podle naturopatky Michaely Carter:
Kurkumové mléko
Haldi ka doodh není jen mléko. Je to nálož na antioxidanty bohaté kurkumy, zázvoru a medu doplněná o špetku černého pepře. Kurkuma patří v ayurvedě ke klíčovým léčivkám, podporuje také trávení a pomáhá při bolesti zubů. Při přípravě doporučujeme použít mandlové mléko.
Recept:
2 hrnky mandlového mléka
1 lžíce medu
1 lžíce kokosového oleje
1 lžička mleté kurkumy
1 lžička mleté skořice
Špetka černého pepře a nastrouhaný zázvor
Smíchejte všechny ingredience v malém hrnci a za stálého míchání uveďte do mírného varu. Nechte poté pomalu vařit zhruba 10 minut. Poté sceďte a pijte teplé.
Ohnivý Cider
Velmi oblíbený lék na podporu imunity, trávení a také při prvních příznacích nachlazení a chřipky. Chutná kombinace jablečného octa, doplněná o med, byliny a koření pomáhá stimulovat imunitu, podporovat trávení a bojovat s viry a bakteriemi.
Recept:
1 díl jablečného octa
0,2 – 0,5 dílu medu
Další ingredience podle dostupnosti: česnek, cibule, zázvor, křen, chilli papričky, rozmarýn, tymián, kurkuma, citronová kůra z bio citronu a další.
Uložte takto připravený cider na měsíc na tmavé a chladné místo, než se v něm vylouhují všechny dobroty. Poté si dávejte ráno 1 lžíci za prohřátí a jako prevenci v zimních měsících nebo 3 lžíce každé ráno, když cítíte, že jste nachlazení.
Pozor! Čechům chybí selen
Selen je pro naše tělo velmi důležitý antioxidant, díky kterému nám správně funguje štítná žláza, má vliv na metabolismus, ale také na imunitu a pomáhá snížit riziko propuknutí určitých chorob. Výzkumy značky PharmaNord však ukázaly, že průměrný Čech má selenu málo, protože ho strava v našich podmínkách neobsahuje dostatek a tak jsme na tom nejhůře z celé Evropy. Proč? V naší půdě ho není dostatek a potraviny, kam by se dodával se u nás neprodávají a ani nedovážejí. Co s tím dělat? Uměle ho doplňovat kvalitními doplňky stravy. Počítejte však s tím, že obsah selenu v těle se však zvýší až za několik týdnů.
Text: Karin Drekslerová | Foto: Shutterstock