Jak nepřibrat v přechodném období

Cože? To nemám čtrnáct dní běhat? Vždyť ztloustnu! Těmito slovy řada běžců reaguje na fakt, že by na konci sezóny měli zařadit minimálně čtrnáctidenní odpočinek. Jak to tedy udělat?

V první řadě je třeba si říct, že vynechávat pozávodní odpočinek je chyba. Tělo i hlava si zkrátka odpočinout potřebují. Za určitých okolností navíc nemusí být mírný váhový přírůstek na škodu. Zvláště to platí pro velmi štíhlé výkonnostní běžkyně, protože pro ženy je nízký obsah tuku v těle (pod 10 %) nepřirozený a může způsobovat zdravotní problémy. Když tedy tyto ženy po sezóně 1-3 kg přiberou a vyšší váhu třeba dva měsíce udrží, může to jejich tělu dokonce prospět.

Pokud ale spíše zápasíš s kily navíc, je logické, že nechceš, aby k nim kvůli odpočinku další přibyly.

Hýbej se, ale s mírou

Posezónní odpočinek nutně neznamená, že musíš dva týdny ležet na gauči. Hýbat se samozřejmě můžeš – třeba vyrazit na celodenní výlet, jít si zaplavat, zahrát si fotbálek… Jen je třeba nebrat tyto aktivity jako trénink, třeba ve stylu: „Musím uplavat aspoň dva kilometry!“ „Tenhle kopec vyjdu svižně!“ Měla by to být hlavně radost a zábava, nikoliv povinnost.

Uber cukry

Když máš méně pohybu a nechceš ztloustnout, nezbývá než ubrat na jídle. V době, kdy netrénuješ, se nabízí varianta především snížit množství sacharidů ve stravě – vynechat sladkosti, slazené nápoje, bílé pečivo či těstoviny, část příloh nahradit zeleninou… Pokud ale ani normálně nepreferuješ low carb stravu, není vhodné sacharidy vyřazovat zcela, protože by to pro tělo znamenalo velký stres. A ten neprospěje ani hubnutí, ani odpočinku.

Stravu přitom omezuj jen tak, aby ti nechyběla žádná z důležitých živin.

Nastav hlavu

Nezapomínej, že psychika je mocný hráč a naše myšlenky spoluutvářejí naši realitu. Když si tedy budeš dokolečka opakovat: „Určitě přiberu, určitě přiberu…,“ jak myslíš, že to asi dopadne?

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock