Jak si užít závody v canicrossu

Blíží se nám začátek další canicrossové sezóny a je tedy ideální chvíle začít přemýšlet o prvním společném závodu se svým čtyřnožcem. Proto se podíváme, jak se na závodech chovat a na co si dát pozor, abyste si to užili oba.

Na závody se nám hlásí čím dál tím více lidí a psů a máme z toho fakticky velkou radost! Jenže. Čím více závodníků, tím větší riziko nějakého toho karambolu. Naštěstí se většině z nich dá lehce předejít, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel – před, při i po závodě. Pojďme to vše nacvičit, a tím sami sobě i svým soupeřům zpříjemnit sportování.

Co dělat před startem?

  1. 2–3 hodiny před startem závodu dej psovi napít. To je opravdu moc moc důležité. Ideální poměr je 15 ml na kilogram psa. Víc o hydrataci najdeš v rámečku.
  2. Po příjezdu na místo se zaregistruj – s sebou nezapomeň očkovák. Psa je lepší nechat v autě. Zaprvé si ještě v klidu odpočine, zadruhé je ve frontě obvykle málo místa a psi se zbytečně vzájemně motají a někdy se k sobě dostávají blíž, než je jim příjemné.
  3. Jen pozor – přečti si pozorně propozice, může se stát, že pořadatel bude vyžadovat kontrolu psů už během registrace.
  4. Pak vezmi psa na krátkou procházku. Jak by měla být krátká/dlouhá? Tak, aby pes stihl spokojeně vykonat obě potřeby.
  5. V prostoru startu a cíle si svého psa hlídej, měj ho na krátkém vodítku, určitě ho nepouštěj na volno a nenech ho bez předchozí domluvy chodit k jiným psům.
  6. Pokud nemáš zkušenost s tím, jak se tvůj pes chová na velké akci k ostatním psům, nebo víš, že mívá s ostatními psy problém, dej mu pro jistotu náhubek. Je to ukázka tvojí zodpovědnosti, ne slabosti. (Náhubek vyber dostatečně velký, aby pes mohl bez problémů otevřít tlamu a volně vypláznout jazyk).
  7. Nech psa před startem v klidu odpočívat. Není důvod, aby si hrál s ostatními psy. Psi jsou zvyklí většinu dne spát a dvě hodiny poletování před startem jim energii do závodu rozhodně nepřidá. Na všechno bude čas po závodě, neboj.
  8. Psa z auta nebo z kennelky vezmi zhruba 20 minut před startem, společně se projděte, protáhni ho a vyrazte na start. Protažení a zahřátí je důležité pro tebe i pro psa, takže psa nikdy neber z pelechu rovnou na start. Pokud s vámi jede ještě nějaký doprovod, který sám nezávodí, je dobré, když psa vychodí a vyvenčí před startem on a ty se tak budeš moci rozehřát a rozcvičit v klidu bez psa.
  9. Aby šlo vše hladce, pohlídej si čas svého startu a dorazte na místo asi tak 5–10 minut předem.

Tři, dva, jedna, start!

V závodě se můžeš setkat se třemi typy startů. S hromadným, intervalovým a vzácně s takzvanou Gundersenovou metodou. Neboj, typ startu vždycky najdeš předem v propozicích. Pojďme si ukázat, co a jak při jednotlivých startech dělat. Nacvičit si to můžeš předem na společných trénincích, takže budeš ty i pes víc v klidu.

Hromadný start

  • Hromadný start je nejnáročnější – pro psy i běžce. Probíhá to tak, že všechny týmy startují najednou nebo jsou rozděleni do několika vln podle kategorií.
  • Pokud s hromadným startem nemáš zkušenosti, je lepší postavit se na startu na konec startovního pole. Je totiž mnohem jednodušší předbíhat až na trati, kdy jsou mezi jednotlivými týmy větší rozestupy, než se hrnout dopředu hned po startu.
  • Navíc si pamatuj, že na startu se závod nevyhrává. Důležité je pořadí v cíli!
  • Při čekání na startovní čáře většina psů vyvádí, štěká, škube se a chce se dostat do blízkosti dalších psů. Teď je na tobě, jak to zvládneš – každopádně drž psa pevně jednou rukou za obojek a druhou kolem pasu nebo za zadní část postroje.
  • Jakmile zazní startovní výstřel, neutíkej hned vpřed. Drž psa na krátko a rozhlížej se kolem sebe, aby ses nesrazil s tvými soupeři. Na plnou délku vodítka pusť psa až po pár desítkách metrů, kdy se startovní pole zaručeně roztáhne a vy budete mít mnohem více prostoru.

Intervalový start

Při intervalovém startu se vyráží postupně v 10–60vteřinových rozestupech. Tento start je bezpečnější pro psy a snadnější pro závodníky. Nejdůležitější je pohlídat si přesný čas startu. Ten se dozvíš předem na startovní listině. Na startu buďte připraveni 5 minut předem. Organizátor vás pak už sám seřadí.

Gundersenova metoda

Gundersenova metoda je velmi podobná intervalovým startům. Rozdíl je v tom, že závodníci startují v rozestupech, které získali v předešlých kolech závodu. V praxi se proto s Gundersenem setkáš pouze na dvou- a vícekolových závodech. Tady je ještě důležitější být na startu včas a pečlivě si hlídat startovní displej. Pokud nevystartujete správně, vede to zpravidla k diskvalifikaci.

Jak se chovat během závodu?

  1. Vždy bez kontaktu. Na začátek to nejdůležitější pravidlo – každý kontakt mezi psy na trati je špatně. Můžou běžet vedle sebe, ale nesmí na sebe nabíhat, očuchávat se, vytlačovat se z trati nebo se nenechat volně předběhnout, o kousnutí ani nemluvě.
  2. Předbíhej ohleduplně. I když je tvůj pes pohodář, nikdy nevíš, jak zareaguje druhý pes. Potyčka s jiným psem je proto obzvlášť pro mladé nebo citlivé psy často velmi špatná zkušenost, která jim může celý sport znechutit nadobro. Šrámy na duši jsou horší než šrámy na těle. Vždy na to prosím mysli. Těch pár vteřin, které při ohleduplném předbíhání ztratíte, za šrámy na psí duši rozhodně nestojí.
  3. Předcházej zbytečným konfliktům na trase. Při předbíhání chyť psa na kratší vodítko a nepouštěj ho k předbíhanému psovi. Zavolej na běžce před vámi, z které strany ho budete předbíhat. Až získáš zkušenosti a budeš vědět, jak se tvůj pes při předbíhání chová, můžeš ho nechat běžet na celé délce vodítka. Do té doby ale opatrně!
  4. Klidně zastav. Pokud jiný tým předbíhá vás, znamená to, že je lepší. Uvolněte mu cestu a pokud víš, že si tvůj pes možná bude s tím druhým chtít hrát, čuchnout si, nebo dokonce kousnout, vezmi ho na krátké vodítko, nebo se na chvíli úplně zastav. Čas, který tím ztratíš, je mnohem kratší než čas, který ztratíš při zamotání psů nebo šarvátce.
  5. Buď trpělivý. Pokud je to právě tvůj pes, který to s chováním na trati nezvládá, nezoufej! Všechno jde naučit, vážně!

Po závodě

Po závodě přichází euforie. Budeš šťastný ty i pes, stres z vás opadne. Užívejte si to! Jen je potřeba myslet na pár drobností:

  • Po doběhnutí uvolněte cíl pro své soupeře a poodejděte na stranu.
  • Nabídni psovi vodu nebo ho rovnou nech vykoupat.
  • Nezavírej psa hned do auta. Choď s ním, aby se vydýchal a uvolnil, případně vyvenčil.
  • Nezapomeň na protažení sebe i psa.
  • Po závodě se nám velmi osvědčil drink MAMUT Recovery, který rychle doplní ztracené energetické zásoby a psům vážně chutná.
    Text: Karolína Cipro| Foto: Shutterstock