Je nejdražší nejlepší?

Je nejdražší nejlepší?

Jaro je za dveřmi a vy přemýšlíte, jak přemoct jarní únavu. Běh je teď trendy a pravděpodobně už dlouho uvažujete o tom začít. Anebo si chcete udělat radost a vběhnout do sezony s novými botami. Musejí vás stát jmění? Netřeba se bát. Dalibor Musil ze Sanasportu osvětluje, jak to s tou cenou ve skutečnosti je.

Abyste mohli začít běhat, ještě důležitější než kvalitní vybavení je vaše odhodlání. Rozhodnutí do toho praštit a opravdu začít pro své zdraví něco dělat. S dostatečným nadšením pro věc můžete koneckonců běhat i bosky někde po louce a nepotřebujete k tomu v podstatě nic. Většina z nás si však pravděpodobně bude chtít zaběhat spíše ve městech, v parcích či po lesních stezkách. Tady se už bez bot neobejdete. Neznamená to však, že musíte mít nutně boty za 4 000 Kč – ne každý si je může dovolit. Vysoká cena je sice jistým ukazatelem kvality, ale ani technologicky nejvymazlenější bota pro vás nemusí být to pravé. Hlavní kritéria výběru jsou totiž jinde.

Drahá je dobrá, ne nutná

Dražší modely bot vám nepochybně poskytnou spoustu komfortu, tlumení a podpory. Ovšem ne každý hledá právě toto. Je proto vhodné navštívit spolehlivého prodejce běžeckého vybavení, kde vám zkušení konzultanti ochotně poradí a doporučí, co by vám mohlo vyhovovat nejvíce. I to je však pouze doporučení. Konečný výběr zůstává na vás.

Nechte si klidně přinést opravdu luxusní a drahou botu, která bude jako obláček, např. adidas UltraBoost, a k tomu třeba model za polovinu, jako je adidas Vengeful. Možná nebude mít tolik tlumicích prvků a výborný vzhled, ale může mít právě takové ušití svršku, které dokonale padne právě na vaši nohu.

V nižších cenových kategoriích můžeme najít i tzv. základní modely. Ty se často používají jen jako vycházková obuv, ale pro sportovce, kteří skutečně chtějí běhat a z nějakého důvodu nemohou či nechtějí investovat mnoho, bude taková bota mnohem lepší než děravé kecky. Nohy vám z nich rozhodně neupadnou a pořídíte je zhruba za 1 500 Kč.

Pokud chcete ušetřit ještě více, vždy můžete hledat mezi staršími modely. Tím samozřejmě nemyslím boty z druhé ruky. Mluvím o nižších (třeba o pár sezon starších) modelových řadách, které často nejsou nikterak horší než jejich novější a modernější bráchové, pouze už nejsou tolik „v kurzu“. Zde se dostáváme na velmi nízkou cenovku, mnohdy třeba kolem 800 Kč.

Nechte vybrat své tělo

Bohužel zatím žádný výrobce nevyrobil boty, které sednou každému. I když, ono je to vlastně fajn. Přišli bychom o tu zábavu při výběru a to nikdo nechce, že jo?

Každé chodidlo je tak specifické svými potřebami, že si samo „řekne“, která bota je pro něj nejlepší.

Jako konzultant v běžecké speciálce jsem se setkal s mnoha případy, kdy byl sportovec začátečník přesvědčen, že mu zpočátku postačí levná bota, a nakonec odcházel s modelem z vyšších cenových relací. Je to proto, že technologické vychytávky mohou běžecké začátky velmi ulehčit. Bota je tolerantní k chybám a při nedokonalé technice ochrání váš pohybový aparát od bolavých následků. Čím zkušenější a technicky zdatnější běžec je, tím volí klidně levnější modely, protože nepotřebuje tolik tlumení, takovou podporu chodidla a nejnovější technologie a stačí mu kus gumy v podrážce a lehký svršek. Myšleno s nadsázkou, ale v podstatě je to tak.

Rozhoduje hmotnost i nároky

Zkrátka a dobře, když vás běhání chytne, sami poznáte, co chcete a potřebujete. Váš běžecký krok se vyvíjí, snižuje se tělesná hmotnost, začínáte běhat po jiných površích, které vyžadují boty s jinými vlastnostmi. Toto všechno ovlivňuje výběr dalšího kousku do vašeho botníku.

Obecně lze říci, že čím má běžec vyšší hmotnost a nároky na pohodlí a čím více trpí pronační vadou chodidla, tím lepší technologie by měla bota pro něj obsahovat.

Například oblíbená bota Asics Gel-Zaraca 3 skvěle poslouží běžci začátečníkovi s hmotností okolo 65 kg a s neutrálním došlapem. Ovšem sportovec s nadměrnou pronací, který běhá v záklonu a má 110 kg, potřebuje něco úplně jiného. Taková bota totiž nezvládne nápor vysoké hmotnosti a vychýleného kroku. Velmi rychle se promáčkne, vytahá a přestane plnit svou funkci. Životnost takto špatně vybrané obuvi se může pohybovat v nižších stovkách kilometrů. Proto tento běžec potřebuje botu s vyšší nosností, která je konstrukcí i použitými materiály přizpůsobena k větší zátěži i pronačnímu došlapu. Taková bota se nepropadne, ale bude chodidlo vést.

Aby se vám nestalo, že v rámci úspor investujete do nevhodné boty, která pak pro vás bude zklamáním a ještě se ve výsledku prodraží, nebojte se zajít do specializovaného obchodu, kde vám dají vyzkoušet různé druhy obuvi a doporučí vám to nejlepší pro vás. Věřím, že společnými silami vyberete pro vaše nohy to nejlepší a nebude vás to stát celoroční úspory.

Takže žádný strach. Zkoušejte, ptejte se, běhejte!

Bohužel zatím žádný výrobce nevyrobil boty, které sednou každému.

Text: Dalibor Musil | Foto: Shutterstock