Váš maratonský závod se blíží, vy ale máte naběháno zoufale málo a přesto nechcete start vzdát? Pak můžete zkusit metodu „run-walk“, jejímž autorem je legendární americký trenér Jeff Galloway. Spočívá v pravidelném střídání běhu a chůze.
Při chůzi se totiž zapojují jiné svaly, takže se snižuje riziko přetížení, krátký odpočinek navíc způsobí, že v běžeckých úsecích jsme schopni dokonce běžet rychleji než při souvislém běhu. Výsledek tedy nemusí být vyloženě pomalý (někteří Gallowayovi svěřenci takto zvládli maraton pod tři hodiny!) a přitom je tento styl pohybu mnohem šetrnější k pohybovému aparátu a také ho lépe snáší hlava.
Zařazujte od startu
Pomalejší vyznavači metody run-walk obvykle zařazují minutu chůze po každé uběhnuté míli (1 600 m), ti rychlejší pauzy zkracují až na 30 vteřin. V evropských podmínkách můžete pro lepší počítání zařadit třeba 100 až 200 kroků po každém uběhnutém kilometru.
Chodecké pauzy je nutné zařazovat už od začátku závodu. Pokud k nim přistoupíte až v okamžiku únavy, budou mít opačný efekt – po chůzi bude obtížné se znovu rozběhnout.
Chůzi je vhodné zařazovat i v tréninku, nejlépe v rámci dlouhých běhů. To je vhodné zejména pro ty z vás, kteří doposud nezvládli naběhat dostatek kilometrů – pomůže vám to totiž zvýšit týdenní kilometráž o více než doporučovaných 10 % bez rizika přetížení.