Matematika hubnutí

Matematika hubnutí

Běžci mívají pro čísla enormní nadání: sledují svou týdenní kilometráž, osobáky, sílu větru, vlhkost vzduchu a tak dále. Podobné počínání se může hodit i tehdy, pokud se plánujete zbavit pár kil.

Navzdory vzrušivým diskusím na všech stranách se většina expertů na hubnutí stále shodne, že klíčovou je energetická bilance. Tedy chcete-li zhubnout, musíte spálit více kalorií, než kolik přijmete. To není nic převratného. Pojďme se na některá čísla podívat blíže.

Uvádí se, že běžec spálí asi 100 kalorií za míli (1,6 km). Ještě přesnější údaj získáte, jestliže vynásobíte svou hmotnost v librách číslem 0,75. Pokud tedy máte 200 liber (asi 90 kilo), během jedné míle ztratíte 150 kalorií.

Dále se traduje, že energetický deficit 3 500 kalorií představuje váhový úbytek asi půl kilogramu. Zdálo by se tedy, že když svůj příjem snížíte každý den o 500 kalorií, za týden se na zmíněných 3 500 dostanete a půl kila je dole.

Jenže je to bohužel jen obecný úzus a stále častěji se ukazují nejen obrovské rozdíly u jednotlivců, ale i to, že na půlkilový úbytek bude spíš potřeba kalorií jednou tolik. Obzvláště tehdy, máte-li už nějaké ty snahy o hubnutí za sebou. 70 tisíc kalorií za rok rovná se minus pět kilogramů.

Zní to děsivě? Odborníci dodávají, že důležité je nenechat se ničím odradit, a to ani tehdy, když se hubnutí zpomalí či na chvíli úplně zastaví, a držet se svého cíle.

Tělo není spojenec

Dobrá zpráva: i mírné zhubnutí může přinést velké zdravotní benefity. Jenže je tu ještě ta horší, kdy odborníci hovoří o tzv. metabolické adaptaci neboli jak tělo reaguje na změny hmotnosti. Když na váze přibíráte (po čemž většina z nás netouží), spálíte denně více kalorií, protože se vám tělo snaží pomoct se získaných kil zbavit. To zní užitečně.

Jenže v opačném případě vám příliš nepomůže, co víc, jde proti vám a svou váhu si zuby nehty brání. Pokud hubnete, tělo se obává, že by mohlo dojít ke hladovění, a všemi dostupnými způsoby se snaží zpomalit metabolismus.

V řadě prací se pak ještě objevuje, že každé shozené půlkilo zvyšuje chuť k jídlu asi o 45 kalorií – a naopak snižuje metabolismus o 10 kalorií. Celkem 55 kalorií bez vašeho vědomí a proti vám.

Ale samozřejmě to neznamená, že každý je odsouzen k tomu, ztracenou váhu opět nabrat.

Za co může jídlo a za co sport

Hraje strava skutečně tak velkou roli?

Časopis Obesity Reviews nedávno publikoval článek na téma, jak cvičení a strava ovlivňují výsledky hubnutí. Autoři porovnávali cvičení a dietu s pouhým cvičením a těmi, kteří jen chodili.

Ti, co spojili sport a redukci kalorií ve stravě, zhubli v 11 procentech případů. Ostatní přístupy byly úspěšné mnohem méně: 3 % jen při cvičení a o polovinu méně jen při chůzi. Jinými slovy: strava je zásadní, ale cvičení může tento impulz jen podpořit.

Kapky místo cukru

Pokud sledujete na internetu různé „fitnessky“ nebo zdravě vařící blogerky, možná jste už narazili na různá sladidla v kapkách coby náhradu za cukr. Například Myprotein FlavDrops jsou kapky s nulovým obsahem kalorií, vyrábějí se v několika příchutích. Anebo ty od firmy Zdravý den, popisované jako sladidlo z rostliny stévie s tím, že jedna kapka nahrazuje jednu lžičku cukru, ale bez kalorií.

Je to opravdu dobrá náhrada? „Záleží na tom, k čemu sirup má sloužit. Pokud je pouze nositel tekutiny a nikoliv energie, a přesto klient požaduje sladkou chuť, je možné použít tyto kapky se sukralózou nebo stévií, tzn. nízkoenergetická sladidla. Pokud ovšem má být smyslem dodání energie před fyzickou zátěží, jednoznačně doporučuji kombinaci cukru a maltodextrinu, případně cukrem či medem slazené nápoje,“ říká nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová z centra FitBee.

Pozor ale, jestliže se budete chtít pustit do pečení své oblíbené buchty. Tím, že bude chybět objem cukru, nemusí se povést. „Tímto způsobem můžete nahradit jen určité množství cukru, a to cca 30 procent. Někdy navíc dochází ke změně chuti, např. stévie chutná asi jako lékořice, a tak se nehodí všude,“ dodává Iliopulosová.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock