Pauza na záchod minulostí

Pauza na záchod minulostí

Někdy jediná věc, která stojí mezi vámi a novým osobákem, je ten tíživý pocit v břiše a ve střevech. I když by se mohlo zdát, že vás touha po záchodě dotáhne rychleji do cíle, žaludeční potíže silný finiš spíš zhatí. Jak se děsivých zkušeností vyvarovat?

1. Kolonka jídlo v tréninkovém deníku

Každý reaguje na různé jídlo odlišně. Nejlepší způsob je zaznamenávat si v týdnech před závodem, jaké jídlo jíte a jak ovlivňuje chování vašich střev – které potraviny vás během tréninku zahánějí do křoví. Obvyklými spouštěči jsou laktóza, umělá sladidla, mouka, lepek, sója, kofein a vejce.

2. Pozor na tuk a vlákninu

Snižte příjem tuků a vlákniny jeden až dva dny před závodem. Tuk ve stravě zpomaluje trávení, které se při sportu ještě zhoršuje, protože průtok krve je soustředěn do svalů. Zbytečně poběžíte s plným žaludkem. Běžně důležitá vláknina může naopak v kombinaci s nervozitou způsobit průjem.

3. Ekonomičtější běh

Průměrný běžec potřebuje ke zdolání jedné míle více než tisíc kroků. To se rovná spoustě střevních pohybů, které z vás doslova vytřesou výkaly. Způsobem, jak snížit zátěž na vnitřnosti a zároveň zlepšit ekonomiku běhu, je minimalizovat vertikální oscilaci – to, jak skáčete. Sledovat to a pomoct k nápravě dokáže řada sporttesterů. Nebo si zkuste příště představit, že máte kousek nad sebou strop, do kterého nechcete narazit. Cvičte dřepy a výpady.

4. Kofeinový balanc

Zatímco složka bojující s únavou může výrazně zlepšit váš výkon, rovněž může vaše střeva poslat do vysokých otáček. Zatímco množství kofeinu snáší každý žaludek jinak, ukazuje se, že gely obecně přijímá lépe. Káva totiž obsahuje další složky, které pohyby ve střevech zrychlují. Obraťte to ve svůj prospěch: dejte si hodinu před startem kafe, je dobrá šance, že se stihnete vyprázdnit.

5. Nervy pod kontrolou

Mozek a střeva jsou propojeny a každý stresor přispívá ke změně vyprazdňování. Proto se hodí naučit se bojovat s předzávodní úzkostí, umět se uklidnit. Výbavu si přichystejte předem, eliminujete zbytečný stres.

6. Pomalu a průběžně

Během závodu se občerstvujte pomalu a průběžně, umožníte střevům efektivně vstřebat živiny a zamezíte reptání žaludku. Při rychlém polykání do sebe dostanete více vzduchu, což může vést k plynatosti a křečím.

Půst ano, či ne?

O jarní únavě a detoxikaci slýcháme na každém rohu. Problém tohoto fenoménu spočívá spíš v předcházející vleklé zimě, jaro je naopak zdrojem energie. Podle zkušeností výživových poradců zachází mnoho Čechů do extrémů a nezřízené přejídání rovnou nahradí několikadenním půstem o vodě a zeleném čaji. Tak se ale spíš zbavíte vody než tuku. Lepším krokem je omezit nezdravé potraviny a nahradit je ovocem, zeleninou, přírodními šťávami, libovým masem a rybami. K tomu je třeba podpořit imunitu a přidat pravidelný pohyb.

Člověk by měl nyní konzumovat více ochranných látek. Nemusíte si kupovat průmyslově vyráběné vitaminy a doplňky stravy, místo toho zvyšte příjem antioxidantů z čerstvého ovoce a zeleniny. Imunita je celkově o bílkovinách. Když mám nevyhovující poměr mezi živinami, imunitní systém trpí,“ říká Petr Havlíček, výživový poradce a patron projektu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Zdraví jako vášeň.

Malý box

Alarmující výsledek

Na onemocnění srdce a cév ročně umírá v Česku 45 % nemocných. Kardiovaskulární problémy navíc ohrožují stále mladší ročníky, proto se moderní medicína snaží již dlouhou dobu definovat algoritmus péče o mladé osoby, kterým by vlivem poškození oběhového systému mohla hrozit náhlá smrt. Právě ta ohrožuje i zdánlivě zdravé, aktivní jedince, kteří často sportují a na nemoc vůbec nemyslí. Odborníci IKEM testovali sto mladých sportovců. Alarmující je, že u každého desátého odhalili vážný zdravotní problém, který může ohrozit nejen zdraví, ale může způsobit v krajním případě i smrt.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock