Když napadne sníh, řada běžců se uchýlí na pás. Vzhledem k vyššímu riziku zranění je to opodstatněné, na druhou stranu ale platí, že běh ve sněhu může mít pro tebe řadu přínosů.
Je jasné, že ne každý sníh je pro běhání vhodný. Zatímco na rovném zledovatělém povrchu můžeš použít nesmeky, když umrzne mokrý rozdupaný sníh a vznikne soustava zledovatělých hrbolů, je to o zdraví. Běh v přiměřeně hlubokém, měkčím sněhu má ale pro tvou výkonnost několik výrazných benefitů:
-
Rozvoj síly
Funguje to úplně stejně jako běh po písku: když máš pod nohama měkko, potřebuješ na každý odraz více síly, a nutnost vyššího zdvihu kolen vede zase k většímu zapojení svalů trupu. Je to tedy skvělá alternativa posilovny. Zpevňují se také vazy a šlachy v oblasti kotníků a kolen.
-
Zlepšení nervosvalové koordinace
Nejistý došlap tě nutí ke drobným korekcím při každém kroku, čímž se zlepšuje tvoje nervosvalová koordinace a celková obratnost. To oceníš nejen při závodech v terénu, ale i na silnici.
-
Důraz na techniku
Když se nebudeš na provedení běhu ve sněhu soustředit, tvoje technika spíše utrpí, zaměřením pozornosti ji ale můžeš podpořit. Hlubší sníh tě například donutí k vyššímu zdvihu kolen, soustřeď se ale přitom na správný náklon trupu. Nejistý došlap tě zase přirozeně přiměje ke zvýšení kadence.
-
Podpora hubnutí
Náročnost běhu ve sněhu je vyšší, takže stoupá tvůj energetický výdej. Pravidelný trénink v chladu navíc podpoří přeměnu bílého tuku na béžový, což je vysoce aktivní tkáň, která ti pomůže spalovat více kalorií.
-
Trénink psychické odolnosti
Běh v pár centimetrech čerstvého prašanu je balzám pro duši, pravidelný trénink v marastu je ale dost ubíjející. Když však nechuť před tréninkem a nepříjemné pocity z něj překonáš, zvýšenou psychickou odolnost při jarních závodech oceníš.
Mysli ale na to, že běh ve sněhu je náročnější nejen z hlediska zátěže, ale i pohybového aparátu. Pokud se tedy nechceš zničit, uber oproti tréninkovému plánu z objemů i tempa.