Průvodce výběrem prvních běžeckých bot

Průvodce výběrem prvních běžeckých bot

Začínáte s běháním a až doposud jste vystačili s vybavením z jiných sportů? Funkční kraťasy a tričko mohou klidně být určené na tenis nebo cyklistiku, ale správné obutí není radno podceňovat. Čím se při výběru prvních běžeckých bot řídit, radí Vít Kněžínek z Triexpertu.

Běžecké boty jsou jedinou opravdu důležitou věcí, kterou pro běhání potřebujete a která vás obzvláště v začátcích může ochránit od případného zranění. V uvozovkách totiž platí, že čím lepší techniku běhu máte, tím horší boty si můžete dovolit. Toto pravidlo samozřejmě funguje i v opačném směru – začátečníci by tím pádem měli vyhledávat takové modely běžeckých bot, které jim odpustí případné chyby.

V praxi to vypadá tak, že většina zranění, kterými běžci trpí, vzniká kombinací špatné techniky (dopad tvrdě přes patu) a nekvalitní nebo nedostatečně tlumené obuvi. Jak ale vybrat tu pravou botu pro své běžecké začátky? Bude stačit pouze jeden pár, nebo jich budete potřebovat víc? Má smysl hned ze začátku uvažovat o závodních modelech? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět na následujících řádcích.

Jako Usain Bolt

Na úvod je dobré zmínit, že běžecké boty se nerozlišují mezi těmi pro rekreační a elitní běžce. Ve stejné botě tak můžete trénovat vy a například Mo Farah nebo Usain Bolt (pokud zrovna nebudou mít na nohou atletické tretry). Běh totiž, na rozdíl od jiných sportů, srovnává na stejnou úroveň ty nejlepší světové běžce a hobíky, kteří běhají jednou týdně pro radost. Zásadní rozdíly nenalezneme ani v ceně, když elitní závodní modely často vyjdou levněji než pohodlné tréninkové boty pro běžce s nadváhou.

Místo výkonnostní úrovně se tak budeme soustředit spíše na způsob použití, abyste naplno využili potenciál nově zakoupené boty.

Základní otázka zní: „Budete běhat po silnici, nebo v terénu?“ Pokud se nabízí odpověď „všude možně“, ta vám výběr vhodného obutí jen výrazně zkomplikuje, protože univerzální modely s sebou přinášejí množství kompromisů. Kvůli tomu je dobré přiklonit se vždy k botám buď silničním (hodí se nejen pro běh po asfaltu, ale i po zpevněných polních a lesních cestách či v lehkém terénu), nebo krosovým (jejich vlastnosti vyniknou při většinovém použití na nezpevněných cestách, v blátě nebo ve sněhu, ale na silnici se příliš nehodí).

Závodky vám neutečou

Ať už nakonec zvolíte silničky, nebo krosovky, čeká vás další volba. Tentokrát bude hlavní roli hrát míra tlumení, kdy na trhu nalezneme tři různé kategorie bot od závodních přes tempové až po objemové.

I za předpokladu, že se už ve svých začátcích řadíte mezi ambiciózní běžce, doporučuji se obloukem vyhnout závodním modelům. Ty jsou sice úžasně lehké a pocitově svižné, ale poskytují minimum tlumení a ochrany a v neposlední řadě nevydrží ani zdaleka tolik, co jejich robustnější protějšky. Na závodní modely budete mít dostatek času v momentě, kdy naberete potřebnou fyzičku, a závody se pro vás změní z pokusu o dokončení v honbu za lepšími časy.

Tempové boty už by mohly být vhodnější, ale pouze pro běžce s nižší hmotností – do 70 kilogramů. Pokud do této skupiny patříte a netoužíte po extrémně měkkých a pohodlných botách, budou tempovky zajímavou alternativou, která vám poskytne příjemný poměr tlumení a lehkosti. U těžších běžců a chronických patařů však hrozí, že tempovky nebudou dostatečně tlumené a příliš tvrdé nárazy se projeví bolestí v kolenou, holeních nebo zádech.

Jeden pár stačí

Pro ty, co došlapují přes patu nebo nejsou úplně nejlehčí, jsou tu boty objemové (neboli tréninkové), u kterých se nehraje na každý gram, ale důležité je naopak maximální tlumení a komfort. Objemovky patří pro své pohodlí mezi nejprodávanější typy běžeckých bot a není divu, že jsou nejčastější volbou právě začínajících nebo rekreačních běžců.

Tréninkové boty by se daly přirovnat k polštářům, které změkčí váš dopad a bez ohledu na techniku se postarají o to, aby vliv tvrdého nárazu při dopadu byl co možná minimální. Zkušenější běžci se ovšem často přiklánějí k některým z tvrdších, lehčích nebo flexibilnějších modelů, které jim poskytnou lepší možnost práce s běžeckou technikou.

Jestliže s během začínáte, bude vám zcela určitě stačit jeden pár bot (alespoň nějakou dobu) a je jen na vás, jestli dáte přednost pohodlí ve formě objemovek, nebo lehkosti bot tempových. Motivací pro pořízení druhého páru může být snaha o zaběhnutí rychlejších časů (v tu chvíli budete botník rozšiřovat o boty závodní) nebo přesun z jednoho povrchu na jiný a k silničkám dokoupíte krosovky (nebo naopak).

Lepší styl, ale i riziko

Kapitolou sama pro sebe jsou boty minimalistické. Ty stojí trochu bokem předcházejícího rozdělení, ale ani na ně nemůžeme zapomínat. Minimalistické boty napodobují běhání naboso a poskytují naprosto minimální vrstvu tlumení a ochranu chodidla. Člověka dokážou nenuceně dovést k lepšímu běžeckému stylu (dopad přes střed chodidla) a posílit jeho chodidla. Jedním dechem je však nutné upozornit, že obzvláště v začátcích je velmi jednoduché se v takové botě zranit.

Pokud vás minimalismus nadchl a plánujete začít běhat v tomto typu obutí, dejte si načas a poskytněte svým chodidlům a lýtkům dostatek času, než si na novou zátěž přivyknou. Tento proces může trvat měsíce až roky. V opačném případě se vystavujete vysokému riziku zranění v oblasti chodidla i achilovky nebo zadní strany lýtek.

Text: Vít Kněžínek | Foto: Shutterstock