Trénuj podle menstruačního cyklu – 2. díl

Chceš zlepšit svou výkonnost? Pak nestačí věnovat pozornost jen hodnotám tepové frekvence, rychlosti či množství kilometrů. Pokus se víc naslouchat svému tělu a sleduj svou cykličnost. V minulém čísle (odkaz na první článek: zde) jsme objasnili průběh cyklu a vliv důležitých hormonů, tentokrát se podíváme na důležitost ovulace.

Ženský cyklus je naší součástí celý dospělý život, byť samozřejmě těhotenství či menopauza mají odlišný průběh. To, v jaké fázi cyklu jsi, totiž den po dni ovlivňuje, jak se zrovna cítíš. Jednou náladová, jindy výkonná, jednou plačtivá, poté důrazná, jednou kreativní, pak unavená.

Velmi důležitý poznatek je to, že pokud užíváš jakýkoliv druh hormonální antikoncepce, tak se ochuzuješ o přírodní ženskou cykličnost. Mechanismus hormonální antikoncepce spočívá především v zablokování uvolnění vajíčka. Uměle podaný hormon poskytuje falešnou informaci mozkovým centrům, která řídí vaječníky. Proto si mozek myslí, že je v jiné fázi cyklu a nevyšle signál k ovulaci.

Nejzajímavější fází cyklu je pro mě právě ovulace. Pokud k ní totiž nedojde, je to první signál toho, že jsme v hormonální nerovnováze. Obvykle to znamená nedostatek progesteronu. Tím pádem tu začne dominovat estrogen, který může zapříčinit únavu nebo úbytek svalové hmoty.

Poznáš, kdy u tebe uvolnění vajíčka nastalo? Jaké příznaky ti mohou napovědět?

Co všechno se dá sledovat?

Bazální teplota – Měří se s pomocí teploměru orálně nebo vaginálně každé ráno po probuzení. Důležité je si pořídit teploměr, který má přesnost dvou desetinných míst. Ať už se rozhodneš pro první nebo druhou metodu měření, neměla bys ji v průběhu cyklu měnit. Jednotlivé hodnoty je nejsnadnější zaznamenávat do mobilní aplikace nebo zapisovat do deníku. Postupně bys měla vidět změny hodnot podle toho, v jaké fázi zrovna jsi.

Bazální teplota v průběhu cyklu: V první polovině cyklu je teplota nižší, s nástupem ovulace se rapidně zvyšuje a později, s příchodem menstruace opět klesá.

Cervikální hlen – Je vylučován pořád, ale jeho kvalita a množství se liší podle fáze menstruačního cyklu. Nejlépe ho můžeš sledovat s pomocí prstů, změn si všimneš jistě i na spodním prádle. Možná se ti to teď může zdát nepřípustné nebo dokonce nechutné, ale určitě neměj strach se sama sebe dotýkat a pozorovat změny uvnitř svého těla. Je to úplně normální a velmi důležité.

Cervikální hlen v průběhu cyklu: Hned po menstruaci je hlen hustší a lepivý, pak jeho viskozita postupně řídne a začne být vodnatý a kluzký. S příchodem ovulace má konzistenci vaječného bílku. Později opět houstne až do fáze krvácení.

Senzitivnější ženy dokáží ovulaci dokonce cítit. U někoho to může být mírná bolest uprostřed v podbřišku nebo dokonce v jeho pravé či levé části – podle toho, jestli právě levý nebo pravý vaječník uvolní vajíčko.

Pokud si nejsi jistá, zda jsi ve fázi ovulace, můžeš se otestovat s pomocí LH testu, kde se měří hladina luteinizačního hormonu (LH) v moči. Tento test je doporučen ženám, které se snaží otěhotnět, ale samozřejmě ho můžeš využít i pro vlastní diagnostiku.

Dále existuje spousta dalších ukazatelů jako například hodnota klidové srdeční frekvence ráno po probuzení, kvalita spánku, změny nálad, bolesti, změny v příjmu potravy. Obvykle má všechno svůj důvod a je super, když si zaznamenáš i tyto změny.

Proč ovulaci sledovat?

Hlavním cílem sledování cyklu je poznat lépe sama sebe a svoje tělo. Když budeš správně rozumět vlastnímu tělu, o to lépe pak můžeš předávat informaci svému trenérovi. Sestavit obecný tréninkový plán není zas tak velká věda, ale přizpůsobit ho na míru svému tělu je větší výzva. O tom to ale celé je – najít optimum, kdy zvládnu víc, a kdy bych měla naopak ubrat.

Znalost vlastního cyklu oceníš i při návštěvě ženského doktora. S ním bude mnohem snadnější konzultovat tvé tělesné zdraví, když mu budeš schopná přesně říci, v jaké fázi cyklu se nacházíš, jaká byla tvoje teplota, že sleduješ změny v cervikálním hlenu… Také informace od něj se pak pro tebe stanou mnohem srozumitelnějšími.

Mně sledování cyklu extrémně pomáhá v posouvání výkonnosti a zároveň ho vnímám jako velmi důležitý ukazatel mého tělesného zdraví. Díky sledování cyklu dokážu rozlišit, jak na tom momentálně jsem, jestli je moje tělo ve stresu, jestli všechno správně funguje. Ve finále je důležité jít v rytmu svého těla, a ne proti němu.

Text: Petra Kuříková | Foto: Shutterstock