Krásné letní počasí láká ven cyklisty. Mladí i staří, rodiny i jednotlivci na jízdních kolech si náhle usurpují cyklostezky (už ten název je taková malá provokace), které donedávna patřily výhradně nám, běžcům. Přitom běh je daleko lepší než cyklistika. Čtěte proč:
1. Tak za prvé, běžce po tréninku nebolí zadek, na rozdíl od cyklistů. Ti musí nosit kalhoty s vycpávkou v určitých partiích a i přesto jsou po „prvním švihu“, jak se tak v těchto kruzích říká, trochu neposední.
Za druhé pak má běžící člověk volné ruce, a když potřebuje zastavit na místě, není to žádný problém. Přední kolo jde, pravda, také zastavit na místě, ale zbytek soupravy pokračuje dál, obvykle nad hlavou cyklisty, kterému ještě často zůstanou uvězněny nohy v pedálech. Prostě zábava.
S tím souvisí spousta zranění, která jsou pro běžce téměř neznámá. Naopak cyklisté k nim přijdou, často ani neví jak. Nepočítáme teď odřeniny, i když i v této oblasti mají cyklisté jasně navrch, ať už hrajeme na počet nebo na odřenou plochu těla za rok.
2. Velkou výhodou běhu je finanční nenáročnost. I když budete chtít ty nejdražší boty, dostanete se na nějakých pět tisíc. Ve výprodeji na tři a půl. Za to nekoupíte ani průměrně dobré kolo. Jsou maníci, kteří mají kolo za pade, zatímco jejich manželka nutně potřebuje novou pračku nebo aspoň valchu. Situace, kdy má cyklista dražší kolo než auto je, řekněme, docela normální.
S tím vším pak souvisí, že tu a tam někdo kolo ze sklepa ukradne. Ukradl snad už někdo někdy běžecké boty? Možná ano, ale rozhodně to není tak časté jako u kola.
3. Běhat se dá i v dešti a na sněhu, což na kole dost dobře nejde. Respektive jde, ale zaseknout se s kolem někde uprostřed pole v půlmetrových závějích není nic moc a umývat kolo a promazávat řetěz po každé vyjížďce v podobných podmínkách také není nic, po čem by lidé toužili. Běžec jen hodí kecky na topení a jde si dát čaj.
4. Při cestování se snadno sbalíte a můžete si i na služební cestě zaběhat. Kolo zabalíte ale dost obtížně. Rozhodně ne do kufru. A když už, pořádně se prohnete při placení. Bavíme se o vlaku, u letadla by cena asi vyšplhala do astronomických výšek. A konec konců, klidně můžete cestovat v běžeckých botách se sporttesterem na zápěstí (a na hrudníku) a stejně tak pak chodit mezi lidmi. To v cyklistických tretrách prostě nejde. Určitě ne, pokud nechcete poutat pozornost, nebo na rovinu řečeno vypadat jako klaun.
5. Faktem také je, že při běhu získáte lepší kondici, aniž by tréninky musely být tak dlouhé jako ty na kole. Běžec má za hodinu hotovo, cyklista musí jezdit na kole celé odpoledne, aby spálil stejné množství kalorií. A přitom spousta lidí jezdí na kole a pouze jen proto, aby spálila hodně kalorií. No, není to nesmysl?
6. V hustém městském provozu pak běžci nekličkují mezi auty. Někteří cyklisté ano, možná to mají jako zpestření cesty do práce a zpět. Jiní zase naopak klidně jedou chvíli po silnici, pak po přechodu zároveň s chodci. A když mají na dalším přechodu červenou, zase seskočí zpět na silnici. Filutové. V jiných místech cyklisté potřebují vlastní jízdní pruhy, aby nenarušovali dopravu, ale běžci si mohou běhat klidně i po lese, nepotřebují nic.
7. Pneumatiky je tu a tam potřeba také nafouknout. U běžeckých bot takové věci řešit nemusíte. Můžete v případě „pumpovacích“ reeboků, ale nemusíte. S tím souvisí, že se uprostřed své trasy nemůžete dostat do patálií jen proto, že je prasklá pneumatika. Nebo spadl řetěz. Nebo něco ze stovky dalších potíží.
8. Dámy, viděli jste někdy svůj účes po několika hodinách pod helmou? A líbil se vám? A co platí i pro pány, nemusíte zastrkávat kalhoty do svých ponožek, jak to cyklisté dělají na straně s řetězem. A aby byli souměrní, tak i na té druhé.
9. Během běžeckého tréninku spolu můžete daleko více mluvit se spoluběžci, aniž byste poté měli plno mušek mezi zuby. Cyklisté jich za svůj výlet naberou daleko více. Hlavně v létě.
10. A pak lekání – kolikrát už skupinka cyklistů vylekala běžce, kterého začala předjíždět zleva, zprava a ze všech stran. Nemyslím si, že by někdy skupinka běžců vyděsila cyklistu tím, že by ho začala předbíhat. A ještě navíc ze všech stran.
11. Běh je důležitý ve většině sportů, jako je fotbal, florbal nebo baseball a mnoho dalších. Ostatně i hokejisté v přípravě dost naběhají. Cyklistika je důležitá prostě jen při cyklistice, s trochu dobré vůle ještě při kolové.
12. Vzpomeňte si na triatlon. A co se říká? To nejlepší na konec!
P. S. I já sám rád jezdím na kole.
Text: Martin Singr | Foto: Shutterstock