Výbava pro překážkový závod

Výbava pro překážkový závod

Pro úspěšné absolvování závodu Reebok Spartan Race je sice nejdůležitější poctivý trénink, nevhodně zvolené vybavení však dokáže hodně pokazit. Co si tedy na trať obout a obléci?

Klíčovou součástí vybavení je dobrá bota. Na „Spartanovi“ se budete brodit vodou a blátem, takže potřebujete obuv, která neuklouzne, neztěžkne kilogramy nasáknuté vody a nabaleného bahna, a navíc dobře drží na noze, abyste ji v hlubokém blátě neztratili. Jak tedy vybírat?

Perfektní grip v hlubokém blátě

„Rozhodně doporučuji trailovou sportovní běžeckou obuv, říká trenérka Veronika Krásná ze Spartan Race Training Group Jablonec nad Nisou. „Pozor na hladké podrážky – budou klouzat a ani ve vodě vás nepodrží. Vyberte si to, co bude vyhovovat vaší noze, nedbejte na trendy, ale opravdu volte hlavou. Vy se musíte cítit dobře. Také musíte mít dost prostoru – počítejte proto minimálně s půl číslem až číslem navíc.“

Běžci s vyššími ambicemi pak mohou sáhnout pro specializovanou obuv určenou přímo na překážkové závody. „Své OCR modely dnes nabízejí všechny lepší světové běžecké značky,“ radí kolínský trenér Michal Pokorný (SpartanTraining.cz). „Obecně platí, že bota vhodná na Reebok Spartan Race musí mít především velmi hrubý vzorek podrážky, tzv. grip, aby podržela i v těch nejextrémnějších podmínkách, jako je mokro, bláto, prudké seběhy, kameny v potoce a podobně. Další důležitou vlastností je schopnost dobře odvádět vodu, která nateče dovnitř, a také by měla něco vydržet, protože je vystavována extrémním vnějším vlivům a silám. Specializované OCR modely mají ale i další specifické prvky, jako je například vroubkování na vnější straně boty, které pomáhá při šplhání.“

Pravidlo více vrstev neplatí

Oblečení by určitě mělo být z funkčních materiálů, to snad není třeba zdůrazňovat žádnému běžci. Zatímco ale pro klasický běžecký trénink či závod platí pravidlo „lépe více tenkých vrstev než méně silnějších“, na „Spartanovi“ je to přesně naopak.

„Na každém závodě bývá nějaká ta voda a bláto a pokud máte na sobě více např. bavlněných vrstev, které vodu i bláto skvěle drží, můžete mít v cíli klidně i o pět kilo navíc,“ vysvětluje Michal Pokorný. „Osobně tak vždy volím co nejméně vrstev a podmínkám přizpůsobuju pouze výběr materiálu – například na zimní závody volím termoprádlo z Merino vlny.“

„Hlavně se moc nabalte, při běhu se zahřejete a bude vám zbytečně teplo,“ dodává k tomu Veronika Krásná. „Pokud se bojíte odřenin, vezměte si tříčtvrteční kalhoty, které zakryjí kolena. Doporučuji také kompresní podkolenky, které vám alespoň trochu pomohou od křečí. Vše je ale potřeba vyzkoušet před závodem, abyste věděli, co vám vyhovuje. Neriskujte s novým oblečením, můžete se moc ošklivě odřít.“

Pití a jídlo do batůžku

„Na závodech Reebok Spartan Race narazíte na dostatečné množství občerstvovacích stanic v průběhu závodu, nicméně je zde třeba zdůraznit, že na nich dostanete pouze vodu, jen výjimečně iontový nápoj,“ varuje Michal Pokorný. „Na delší tratě, Beastem počínaje, tedy rozhodně doporučuji mít vlastní hydratační systém i s kapsami na nějaké to doplnění energie. Ideální je systém v podobě vesty, který tolik nepřekáží na překážkách typu prolez, podlez, podplaz apod. V pravidlech závodu totiž je, že každý jedinec musí celou trať i překážky absolvovat s takovým vybavením, se kterým do závodu šel.“

Na krásu se nehraje

Perfektně barevně sladěné oblečení je na závodech Reebok Spartan Race zbytečné, protože v cíli budou všichni stejně pokrytí blátem, ale na druhou stranu ničemu nepřekáží. Ovšem takové rozpuštěné vlasy či šperky mohou dokonce ohrozit vaše zdraví.

Vlasy do culíku!

Pokud kštici stáhnete do culíku nebo drdolu, bude to pro vás bude nejen pohodlnější, ale zároveň tím zmenšíte riziko zamotání vlasů do ostnatého drátu,“ radí Veronika Krásná ze Spartan Race Training Group Jablonec nad Nisou. „Pokud jste zvyklí běhat se šátkem, nebo kšiltovkou, vezměte je i na závod. Vlasy tak schováte.“

Šperky sundat!

Nošení šperků sice v pravidlech nijak upraveno není, Michal Pokorný (SpartanTraining.cz), však před jejich braním na závod důrazně varuje: „Je to velká hloupost, ale může to být i hazard se životem. Radši si ani nepředstavuju situaci, že by se mi zasekl nějaký silnější řetěz třeba o překážku dunk wall, kterou musím zdolat podplaváním. Prsteny bych zase nedoporučil z důvodů ručkování, kde to může být velmi bolestivé.“

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock