5 nejsmradlavějších potravin, které mají zázračné účinky na naše tělo

5 nejsmradlavějších potravin, které mají zázračné účinky na naše tělo

Některé potraviny mají svou specifickou vůni, kvůli které si na ně někteří netroufají. I přesto, že vám však některé potraviny příliš nevoní, stojí za to, je do jídelníčku zařadit. Prospějí vašemu zdraví a dokonce mohou pomoct i s hubnutím.

Kimchi neboli fermentovaná zelenina

Mezi potraviny s nezaměnitelným aroma patří kvašené zelí, zejména pokud k němu přidáte česnek. Své o tom vědí milovníci korejského salátu kimchi. „V kimchi, které je charakteristické svou komplexní chutí, ale i vůní, je fermentovaná zelenina. A právě díky fermentace vzniká zápach, který nemusí být každému příjemný,“ říká Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina. Zároveň však dodává, že množství benefitů z pojídání kimchi to snadno zastře. „S každým soustem do těla dostanete pořádnou porci vitamínů a minerálních látek, vápník, železo, velké množství antioxidantů a v neposlední řadě probiotik, které mají pozitivní vliv na zdraví našich střev,“ tvrdí Martin Kudera.

Česnek

Česnek je jedna z nejstarších léčivých potravin na světě. V lidovém léčitelství se dodnes používá při bolestech zubů či na hrudi nebo v boji s vnitřními bakteriálními, virovými či plísňovými infekcemi. V konvenční medicíně je dokonce česnek uznávaný jako pomocník při snižování hladiny LDL cholesterolu. „Kromě toho česnekem výborně ochutíte celou řadu pokrmů a do jisté míry dokáže podpořit rychlost metabolismu,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí NATURHOUSE. Ostatně k podpoře hubnutí a zároveň i obranyschopnosti organismu slouží i jiné pálivé koření – například cibule, zázvor nebo chilli papričky. „Nečekejte však, že zhubnete jen díky konzumaci česneku. Podstatný je správně sestavený jídelníček,“ upozorňuje Věra Burešová.

Nefiltrovaný ocet

Nefiltrované neboli probiotické octy, které se hodí zejména do studené kuchyně na dochucování čerstvých salátů, polévek, omáček, marinád na zeleninu či maso, mohou mít pro některé specifické aroma. V případě ochucených octů, které obsahují různé bylinky, koření nebo třeba zázvor je to však zejména o zvyku. „Ocet sám o sobě příliš nevoní, bylinkové a nefiltrované octy jsou však příjemně aromatické, mají jedinečnou chuť a hlavně jsou prospěšné z hlediska zdraví,“ říká Martin Kudera. Nefiltrovaný ocet obsahuje přírodní mateční kulturu, což je shluk tělu prospěšných mikroorganismů a enzymů, které pečují o zdravou střevní mikroflóru. „Ideální je pít nefiltrovaný ocet každé ráno na lačno,“ radí Martin Kudera.

Kapusta

Podobně jako kvašené zelí nevoní ani vařená či zapečená kapusta. Obsahuje však obrovské množství nutričně bohatých látek. Kapusta oplývá silnými fytochemickými látkami, které mají pozitivní vliv při prevenci rakoviny, zejména pak rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva. Z minerálních látek obsahuje například železo, vápník, hořčík, selen a draslík, dále vitamíny skupiny B, vitamín C, E a K. „Kapusta obsahuje v porovnání se škrobovou zeleninou méně sacharidů a jen velmi malé množství tuku. Díky přítomné vláknině, omega 3 nenasycených mastných kyselin a kyseliny listové patří k nejzdravějším potravinám. Kapustu doporučuji jako základ zdravého jídelníčku. Protože, může jemně nadýmat, zkuste si ji nachystat v doprovodu bylinek,“ radí Věra Burešová.

Dýně

Dýně má z výše jmenovaných potravin nejméně výrazné aroma, které však může být při tepelné úpravě pro některé nepříjemné. Rozhodně však kvůli toho konzumaci dýně nezavrhujte. Dýně je chutná a zdravá! Je zdrojem provitamínu A, obsahuje vlákninu, draslík, hořčík a železo. Významný je obsah antioxidantu beta-karotenu, ze kterého si organismus dokáže vyrobit vitamín A, následně tak pomáhá chránit tělo před rakovinou. Další důležitý prvek, který dýně obsahuje, je zinek. Zinek ve vyšším množství obsahují i dýňová semínka. Pozitivní účinek zinku ocení zejména muži, jelikož zinek má prokázaný pozitivní vliv na reprodukční systém a jeho funkce. „Díky vysokému obsahu vody, je dýně v přiměřeném množství považována za dietní potravinu,“ říká na závěr Věra Burešová.