6 pravidel pro správné závodní tempo

6 pravidel pro správné závodní tempo

Rozvržení závodního tempa je alchymie, na které leckdy pohoří i profíci. Přesto ale platí několik zásad, které ti pomohou k dobrému času a třeba i lepšímu umístění.

  • Začni spíš zvolna

Na kratších závodech (do 5 km včetně) si můžeš dovolit být po startu poněkud agresivnější a první dvě, tři minuty běžet cca o 5-7 s/km rychleji, než je tvé plánované tempo. Od desítky výše se ale drž zpátky. Přepálený začátek vede podle výzkumů ke ztrátě cca tří minut na každou hodinu běhu.

  • Do půlky buď v pohodě

Bez ohledu na distanci platí, že je vhodné se až do půlky závodu cítit relativně pohodlně, tvůj běh by měl být uvolněný a rytmický. Pokud máš již v první čtvrtině problém tempo udržet, určitě zvolni, než bude pozdě.

  • Udržuj negativní split

Je sice pravda, že elitní běžci mívají v závodě většinou tzv. pozitivní split – tj. běží první polovinu závodu rychleji než druhou. Jenže oni obvykle bojují o umístění, takže volí taktiku „poběžím s nejlepšími, a buď to vyjde, nebo ne.“ A vyjde to obvykle jen vítězi. Pokud usiluješ hlavně o dobrý čas, je jednoznačně lepší volbou split negativní (tj. rychlejší druhá polovina.

  • Neměň tempo

Pokud bojuješ o umístění, můžeš se soupeře pokusit udolat nečekanými nástupy, nebo ho stíhat, pokud ti nastoupí on. Jestliže je ale tvým cílem dobrý čas, snaž se spíše o vyrovnané tempo.

  • Sleduj teploměr

Pro vytrvalostní výkon je ideální teplota 15° C, cokoliv nad ni tě zpomalí. Legendární trenér Jeff Gallovay proto například doporučuje při teplotách nad 20° C snížit plánované tempo o 7-12 % a při teplotách nad 27° C dokonce o 20 %.

  • Finišuj včas

Pokud chceš ještě v závěru vylepšit svůj čas, nenechávej to na poslední desítky metrů, tím získáš maximálně několik vteřin. Například na desítce zrychli klidně už dvě minuty před cílem.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock