Ájurvédská inspirace pro tvůj trénink

Jak se ájurvéda, systém starý tisíce let, dívá na naše sportování, zběsilé trénování a chození do posiloven? Čím je její pohled výjimečný? A proč se jím řídit?

Ájurvéda je medicína pocházející z Indie. První zmínky se objevují už v 5. stol. př. n. l. Spojuje různé filozofie, náboženství, státy, vědy a umožňuje jejich vzájemné přijetí a pochopení. Nachází své místo tam, kde je člověk ochoten ochraňovat a přispívat jak k léčení vlastního těla, tak k léčení ostatních. Ájurvéda spojuje mysl, tělo a ducha a jejím cílem je udržování kvality života každý den. Je výjimečná ve svém hlubokém a celistvém porozumění jedinečnosti člověka.

Pohled Ájurvédy na sport

Na sport se Ájurvéda dívá jako na prostředek k osvěžení těla, ne k jeho vyčerpání. Dle její filosofie si měli užívat pohyb bez bolestí a rozvíjet tak svůj potenciál. Odmítá současný kompetitivní přístup ke sportu, kdy máme za cíl zhubnout, vyhrát, či čehokoliv dosahovat. Protože to vše vede k vyčerpání, přetížení a zranění.

Tato věda nás učí, jak propojit v pohybu mysl s tělem a jak jej učinit součástí běžného života od dětství až po stáří. Díky jejím radám poroste náš výkon, zatímco naše tepová i dechová frekvence se bude zpomalovat. Přirozený, lehký a pohyb bez úsilí je pro ni samozřejmou součástí dne, snadným prostředkem ke spokojené, zdravé a produktivní cestě životem.

Cílem pohybu se stává:

  • osvěžení těla, kultivace mysli
  • odstranění stresu
  • propojení mysli a těla

Mysl a tělo 

Mysl by se měla během pohybu pohybovat v alfa vlnách mozkové aktivity. To jsou vlny, kdy je mysl absolutně relaxovaná (naproti tomu v beta vlnách mozek a myšlení plně aktivní).

Sportovec během zápasu nemá čas přemýšlet o tom, kde má ruku a nohu. Prostě zahraje úder. Jakoby nic. Jeho mysl je v tu chvíli plně propojená s tělem. V beta vlnách je mysl plně aktivní, odpojí se od těla a ty začínáš o pohybu přemýšlet, vydávat úsilí a pohyb ztrácí svou lehkost.

Rozdíl je v tom, že v alfa vlně se plně soustředíš na proces, nikoliv na výsledek, což umožňuj úplné ponoření do techniky provedení a naslouchání tělu. Nic než pohyb a tvé tělo pro tebe v danou chvíli nebude existovat.

Konstituční typy (dóši)

Konstituční typy ti pomohou pochopit, jaký typ cvičení je pro tebe vhodný, v jaké části dne sportovat, co jíst, jak spát…

Rozeznáváme 3 typy. Každý má své slabé a silné stránky. Přitom nerozhoduje jen o typu tvého těla, ale určují tvé celkové psychofyziologické fungování a cesty propojení mysli a těla. Ovlivňují způsob myšlení, utrácení peněz, jídla, spánku…

Váta

Lidé tohoto typu mají subtilní pružnou postavu. Rychlost pohybu i myšlenek je jejich doména. Rychle zapomínají. Mají problém se soustředit, bývají nervózní, někdy úzkostní. Jsou velmi tvořiví, často je najdeme mezi umělci. Snadno se nadchnou. Mají dobrou představivost. Mohou mít strach ze tmy, výšek. Neradi jen tak vysedávají, pořád se musí pohybovat, i když pohyb nemá jasný cíl. Mají suchou kůži, trpí na zácpy. Nepravidelně se stravují, hlad i žízeň přichází nepravidelně. Spí lehce a často se budí.

Pitta

Jde o osoby střední postavy a váhy s velmi silným trávením. Vyhrát, bojovat, jít stále kupředu je jejich životním smyslem. Obvykle mají velkou chuť k jídlu. Milují bublinkové ledové nápoje, které pro ně paradoxně vůbec nejsou vhodné. Jsou velmi bystří, ale přehnaně kritičtí a hodně posuzují. Jsou perfekcionisti. Tíhnou sice přetrénovaní, na druhé straně se jim ale daří dosáhnout všeho, co si vysní. Nesnáší horko. Když vynechají jídlo, jsou velmi protivní. Mají sklony k hněvu.

Kapha (čti kafa)

Kapha jedinci se vyznačují silným, velkým tělem, velkýma očima, hustými vlasy. Mohou jíst prakticky kdykoliv, ale pomalu tráví. Milují jídlo, posezení, spánek a nicnedělání. Mívají nadváhu, které se těžko zbavují. Zadržují vodu v těle. Jsou obdařeni hlubokou vírou a láskou. Rádi šetří, utrácejí hlavně za dobré jídlo. Zůstávají v klidu, ať se okolo nich děje cokoliv. Pomalu chápou, ale když pochopí, již nezapomenou. Pohybují se pomalu, s minimem úsilí a velmi vytrvale. Mají mastnou hladkou kůži. Spánek je hluboký a dlouhý.

Nejčastější je kombinace dvou typů u jednoho člověka, nikdy neodpovídáme zcela charakteristikám jedné dóši. Ve chvíli, kdy svou konstituci odhalíme, pochopíme, jak se svým tělem zacházet, aby bylo v harmonii. Získáváme jasné instrukce pro náš tréninkový plán, kolik cvičení je pro nás tak akorát a kolik nám už škodí. Pro orientační určení naší kombinace dóš je na internetu k dispozici mnoho testů, pro přesné určení ale rozhodně nestačí, důležitá je individuální diagnostika, při níž ájurvédský terapeut určuje tvůj somatotyp z pulsu, jazyka a rozsáhlé anamnézy životního stylu.

Roční období a dóši

Každá dóša je nejsilnější v jiném ročním období – váta na podzim a v časné zimě, pitta v létě a kapha na jaře. Znamená to, že pokud je v nějakém období dóša silná, pak se tehdy zesilují vlastnosti, které reprezentuje.
Lidé mají dle své dóši určité charakterové vlastnosti a v období příslušné dóši se tyto vlastnosti ještě více násobí. Což se často projevuje negativně. Proto by lidé v období své dóši neměli ještě dále podporovat její vlastnosti.

Malý příklad:

  • Lidé váta pravděpodobně budou na podzim unavení, budou mít zácpu a bude je vše bolet.
  • Lidé pitta se v létě budou přehřívat a snadno se spálí od slunce.
  • Lidem kapha se na jaře nebude chtít hýbat víc, než kdykoliv jindy, budou zahlenění a přibírat na váze.

Části dne a dóši 

Jako mají dóši své roční období, kde se zesilují, platí to stejně i pro jednotlivé části dne. Opět je tedy třeba říct princip, že pokud je například čas kaphy, tak lidé kapha by v tom čase neměli ještě více podporovat vlastnosti této dóši. Lidé v ostatních dóšách naopak mohou tyto vlastnosti využít.

6-10 hod: Je čas kaphy, tedy čas pomalosti a lenosti. Pro rozehnání raního lenošení je tedy ideální pohybová aktivita. Pro váty je trénink v takovou dobu nejvhodnější čas pro jejich křehkou tělesnou schránku, protože dni vládnou kvality nejsilnější kaphy. Ranní aktivita může být náročná – vytrvalostní běh, intervalový trénink, kruhový posilovací trénink.

10-12 hod: Je čas pitty. Máme nejsilnější zažívání. Pro pitty by cvičení v tomto čase mělo být minimální, ač pitta právě polední přestávku nejraději využije k tréninku, má nejvíce energie. Opravdu se jedná skutečně hlavně o čas jídla. Oběd by měl reprezentovat největší jídlo dne, ostatní jídla jsou jídly pro mysl, nikoliv pro tělesnou potřebu. Cokoliv sníš po západu slunce, to tvé tělo nestihne strávit. Stejně tak to platí pro předzávodní obrovskou porci těstovin k večeři. Zkus ji vyměnit za velkou porci těstovin k obědu a zvolit lehkou večeři, uvidíš, že se ti poběží lépe. Pokud máš večer chuť na sladké, znamená to, že byl tvůj oběd příliš malý. Po obědě je ideální 10minutová procházka pro vytrávení.

14-18 hod: Je čas váty. Pokud máš za sebou kvalitní oběd a máš silné trávení, měl by to být čas nejvyšší mozkové aktivity, kdy ti to nejvíce myslí. Váty by se měly v této době obzvlášť vyvarovat cvičení, budou mít tendenci k přetrénování a úrazům.

18-22 hod: Je opět čas kaphy a druhý nejvhodnější čas pro trénink pro všechny typy, ovšem jen v první fázi tohoto časového rozmezí. Po 19. hodině se totiž příroda ukládá ke spánku a i tvá aktivita by měla být klidnější.

22-2 hod: Je čas pitty. Všichni bychom již měli spát. Pokud se do 22 hodin neuložíš ke spánku, pitta zařídí, že znovu poroste tvá energie, budeš mít chuť začínat nové projekty, číst či studovat. A také budeš mít znovu hlad. Tělo se v tuto dobu čistí, pokud hi zatížíš televizí a nočními svačinkami, bude hromadit nečistoty.

2-6 hod: Je čas váty. Pokud se probudíš v tomto čase, pocítíš příliv energie. To ovšem vyžaduje chodit skutečně spát v čase jarním neboli v čase kaphy, do 22 hod.

Sporty vhodné pro tvou dóšu 

Sport pro vátu

Tito lidé milují rychlé, energické aktivity. Neustále makají, pohybují se. Nemají tolik svalové hmoty, ale jsou rychlí a obratní. Často sporty mění, u ničeho nevydrží. Brzy vzdávají úsilí.

Pokud jsou mimo harmonii své dóši, jsou na sportu závislí. Jejich nutkavé chování je dovádí k úrazům a přetrénování. Jelikož nemají příliš silné tělo, netíhnou k profesionálnímu sportu. Ovšem mezi baletkami a tanečnicemi vát najdeme mnoho, a také jsou na konci kariéry absolutně vyčerpané. Pro váty platí dvojnásob, že musí znát a ctít své limity a možnosti.

Sport pro pittu

Jsou to ohnivé, soutěživé povahy. Daří se jim dosahovat vysokých cílů. Dokud nevyhrají, jsou nespokojení. Musí dávat pozor na přehřátí. Pro uspokojení svého ega jsou přitahováni individuálními sporty. Najdeme je u horolezectví, běhu nebo u raketových sportů. Užívají si také míčové sporty, zejména jako kapitáni týmu.

Pitty jsou výborní sportovci, ale nesmí se dostat do bodu, kdy je jejich soutěživá povaha přiměje brát sport jako povinnost, což vede k vyčerpání. Musí se učit brát sport s nadhledem a hledat v něm co nejvíce zábavy. Učit se užívat si cestu, nikoliv cíl. Často se nechávají odradit neúspěchem. Pokud nevidí prostor pro zlepšení, sport opouštějí. Přitom mají rychlost vát a výdrž kaph, jež je předurčuje ke sportovní brilantnosti.

Sport pro kaphy

Tito lidé uvolnění, nechávají věci jen plynout. Přitahuje je přátelství v kolektivních sportech. Jsou to typičtí basketbalisté. Jsou klidní, i pokud se na ně dívá několik desítek tisíc fanoušků. Nenechají se rozhodit.

Pro kaphy je nejdůležitější motivace, jinak sportu nechají a jen tloustnou. Potřebují pravidelnost, rutinu. Nechtějí se do ničeho nutit, pohyb je musí bavit. Užijí si výlet na kole spojený s ochutnáváním vína a sýrů. Nesportují pro slávu, vítězství, ale pro samotný proces pohybu, o kterém zdaleka tolik nepřemýšlejí a nechávají se ho dít jen tak mimoděk.

Aby byl přehled typů a vhodných sportů pro ně, měli bychom se ještě podívat na jednotlivé kombinace dóš, což by ale přesáhlo rozsah tohoto článku. Můžeš být třeba kombinaci váty a kaphy, která má silné tělo, ale zároveň je rychlá a energická. Pak je třeba v sobě objevit, v čem jsi víc jako váta a v čem víc jako kapha, a co to znamená pro tvůj trénink.

Jak optimalizovat trénink? 5 tipů podle zásad Ájurvédy

  1. Hlídej si únavu

Měř si svůj ranní tep po několik týdnů, tak získáš průměrnou klidovou tepovou frekvenci. Pokud se zvedne o 10 tepů na minutu ze dne na den, je čas odpočívat. To se děje například při nemoci a poslední, co tělo v té chvíli potřebuje, je vyčerpávající běh. Tělo potřebuje odpočívat, ranní tepová frekvence je jasný ukazatel.

  1. Dýchej nosem

Dýchání pusou pro tělo znamená jasný signál stresu, obrovský přísun vzduchu do plic najednou, což aktivuje se dráhu boje nebo útěku. Naproti tomu dýchání nosem energizuje tělo, zklidňuje mysl. Klokani, zebry, koně, jeleni jsou typičtí běžci dýchající nosem i ve vysokých rychlostech. Dýcháním převážně nosem podpoříš i flexibilitu hrudníku, trávení, proudění lymfy, zlepšíš spalování tuku a cukru, zbavíš tělo nečistot a snížíš napětí okolo krční páteře.

  1. Před cvičením se zahřej

Ájurvéda je považována za sestru jógy, proto doporučuje pozdrav slunci před tréninkem jako ideální propojení mysli s tělem a zahřátí.

  1. V první fázi tréninku zahřej plíce

Prvních 5-10 minut běž velmi pomalu a dýchej velmi zhluboka. Snažte se, aby se dech dostal do všech částí plic. Intenzita cvičení v této fázi bude na 50 % svého maxima, je to skutečně málo, ještě méně, než si myslíš.

  1. Poznej, kde končí tvá komfortní zóna

Po úvodních 10 minutách zkus několikrát zrychlit na bod, kdy už cítíš, že dech není lehký a přirozený. Zpomal na 2 minuty do klidného běhu s volným dýcháním nosem. Pak znovu zrychli. Poslouchej, co tělo říká. Pouští tě dál bez problémů, úsilí? Tato fáze trvající alespoň 10 minut je takový rozhovor s tělem. Ptáme se, kam vás zrovna dnes dovolí jít, zda se mu chce makat nebo potřebuje odpočívat. Při pozorném naslouchání se tvé limity se budou postupně posouvat bez vyčerpání, úrazů. A trénink tě bude mnohem víc bavit.

  1. I v hlavní části zkus dýchat nosem

Hlavní část tréninku absolvuj v souladu se svým tréninkovým plánem (intravaly, kopce, tempo…), ale s tím rozdílem, že zkusíš vydržet dýchat nosem, jak nejdéle to půjde.

  1. Na závěr hluboký dech

Trénink by měl končit 10 minutami velmi pomalého běhu a hlubokým dýcháním. Po běhu si dej ještě 3 pozdravy slunci s plným jógovým dechem.

Autorka je fyzioterapeutka s vlastní praxí.

Více na www.klarakomarkova.cz nebo mailu komarkova.klara@gmail.com

Text: Klára Komárková | Foto: Shutterstock