GARMIN FORERUNNER 45 a 45S

Již několik let používám hodinky od Garmin Forerunner 35. Při jejich výběru jsem se řídil hlavně jednoduchostí a přehledností ovládání. Rozhodoval jsem se mezi tímto a vyšším modelem. Vesměs jsem toho rozhodnutí nikdy nelitoval, byť v určitých situacích bych třeba některé pokročilé funkce vyšších modelů rád využil.

Nicméně když jsem dostal možnost testovat a porovnat nový model Forerunner 45 a 45S byl jsem za to rád a měl jsem šanci poznat, o jaký kus se Garmin posunul ve vývoji základního modelu hodinek.

HARDWAROVÉ ROZDÍLY (NOVINKY)

První zásadní rozdíl je, že ciferník již není hranatý, ale kruhový. Displej je barevný chroma s úhlopříčkou 1,1” (FR45). Hodinky zůstaly velice lehké, malé, pohodlné a jednoduše přehledné. Měření tepu optickým senzorem ze zápěstí zůstalo zachováno. Změnila se nabíječka, která již není“klapačka”, ale nově je sjednocená s ostatními řadami. To oceníte hlavně tehdy, pokud si ji zapomenete doma. Sehnat někoho s tímto typem nabíjecího kabelu bude na výpravě či na závodech jistě mnohem jednodušší. Baterie jsou srovnatelné. Dle parametrů výrobce vydrží nabité 13h při používání GPS a týden v režimu hodinek. Protože jsem se snažil při testu porovnávat i s FR35, tak jsem si ověřil, že jsem hodinky nabíjel téměř vždy ve stejnou dobu. Vodotěsnost zůstala stejná 5 ATM (plavání na hladině).

Mám osobní pocit, že FR 45 jsou mnohem hravější. Můžete nastavit různé typy zobrazení hodin. Zvolit si barvy číslic, které máte rádi, nebo jsou pro vás lépe viditelné. Ciferník můžete dokonce přes aplikaci třetích stran Connect IQ dotáhnout k dokonalosti a mít tam jakýkoliv motiv nebo styl. Dobrá je i čitelnost na přímém slunci. Dalším vylepšením je automatické rozsvícení hodinek při večerní aktivitě, pokud uděláte pohyb, kterým dáte signál, že se na ně chcete podívat. To jsem velice ocenil například při rychlém večerním tréninku, kdy jsem se nemusel zdržovat hledáním tlačítka Light. Samozřejmě vyšší modely tuto vychytávku mají delší dobu, ale pro základní řadu je to příjemný zlepšovák. Intenzitu osvětlení lze nastavit tak, aby vám to maximálně vyhovovalo.

Dalším důležitým novým prvkem oproti FR35 je přidání dalšího tlačítka. Ze 4 nově 5 (Start/Stop, Back, Up, Down, Light). Za přidání tlačítka Back dávám vývojářům palec nahoru, jelikož tak Garmin zrychlil a zjednodušil uživatelům ovládání. U FR35 jste například přejeli požadovanou aktivitu a museli jste prolistovat celé menu dolů, než jste se dostali znova na požadovanou aktivitu nebo funkci.

Hlavní a jediný rozdíl mezi testovanými modely Forerunner 45 a Forerunner 45S je ve velikosti. Průměr hodinek je 42mm (FR45) proti 39mm (FR45S). FR45S je tím pádem i lehčí. Mají pouhých 32 gramů, což je o 4 gramy méně než model 45. Řemínek je také u 45S o něco málo užší.  Z toho jednoznačně vyplývá, že 45S je pro uživatele s hubenějším zápěstím. To ocení hlavně dámy. Osobně mám z pásku rozporuplné dojmy. Materiálově je příjemný a dá se krásně utáhnout tak, aby pěkně obepínal ruku a docházelo k přesnému měření. Díky jeho měkkosti mi nevadilo mít hodinky na ruce i přes noc. Naopak bych ocenil, pokud by byl pásek o něco delší. I přesto, že nemám úplně širokou ruku, tak tam moc dírek navíc nezbývalo.

SOFTWAROVÉ ROZDÍLY

Základní aktivity zůstaly zachovány. Běh venku, Běh uvnitř, Chůze, Kolo a Kardio je doplněné možností přidat si novou libovolnou aktivitu. K tomu musíte spárovat hodinky s Garmin Connect a tam aktivitu přidat. Můžete vybírat z následujících: Kolo uvnitř, Chůze uvnitř, Jóga, Stepper, Eliptický trenažér a ostatní. Jen pozor v hodinkách můžete mít nastaveno maximálně 5 sportovních profilů. Osobně mi zde chybí například možnost Běžeckého lyžování nebo plavání. To ale můžete nahrát do Ostatních a následně v Connect aplikaci (případně na Stravě) upravit dle libosti.

Monitor denních aktivit byl také doplněn. Hodinky kromě základního měření tepu, počtu kroků a ušlé vzdálenosti, spálených kalorií, kvality spánku a týdenních minut intenzivních aktivit, nově umí vyhodnotit váš aktuální Stres a Body Battery neboli, jak je váš organizmus zatěžován a kolik má energie. Hodinky umí vyhodnotit dle tepového snímače, jak na tom vaše tělo aktuálně je. Může se tedy stát, že pokud aktivně sportujete a dobře spíte, budete mít více energie, než když sedíte v kanceláři a šéf na vás křičí a pracujete pod vysokým tlakem. Je to taková velice zajímavý způsob měření, a pokud se stejně jako já, rádi hrabete v datech, určitě oceníte další parametr kvality svého zdraví. Vše opět nejpřehledněji najdete ve svém Garmin Connect. Mnohem více o těchto ukazatelích najdete zde: https://www.garmin.cz/blog/article/funkce-garmin-stress-score-body-battery/487 .

Kdo se chce ve svém tréninku zlepšovat, může využít i přednastavené tréninky, které najdete opět v aplikaci. Můžete si vybrat buď z jednotlivých tréninků, nebo zvolit kompletní tréninkový plán.

Chytrá oznámení zůstala téměř totožná. Hodinky vás mohou upozorňovat na příchozí sms zprávy, hovory, počasí, aktuality případně můžete ovládat hudbu v mobilu. Nově však umí hodinky vyhodnotit DETEKCI NEHOD. Osobně jsem naštěstí nemusel ověřovat funkčnost, nicméně na hodinách můžete nastavit telefonní čísla, na které se, při spárování se smartphonem, při nehodě odešle žádost o pomoc. Druhou funkce Assistence, můžete v nouzi využít ručně za pomocí kombinace kláves. Hodinky současně s žádostí odesílají i polohu hodinek. Čímž opět zrychlí a zpřesní žádost o pomoc. Je to jako Airbag – doufám, že nikdo z vás nikdy nebude muset tuto funkci použít, ale je dobré je mít.

Já hodinky většinou používal převážně na běh a občas na kolo. Forerunner 45(S) můžete kombinovat GPS + Glonass nebo GPS + Galileo. Zřejmě budou hodnoty přesnější než u FR35, kde je používáno pouze GPS. Zajímavé je, že v rychlosti lokalizace při zapnutí aktivity vyhrává FR35. Nicméně to stejné řešíme i s kolegou při společných výbězích, který používá Fénixy 5. Moje hodinky jsou dávno připravené k běhu a jemu se stále zaměřují. Předpokládám, že by to mohlo být právě tím, že FR35 mají jen GPS, a ostatní modely kombinují GPS + další vysílače. Nicméně vzdálenost nakonec naměřili prakticky totožnou, což je nejdůležitější.

Model 45S jsem půjčil na testování i přítelkyni. Ta měla první zkušenost se sporttestrem. Nikdy chytré hodinky ani sportovní nechtěla. Převážně je nosila do fitka. Velice rychle se s nimi naučila. Lehce si stáhla aplikaci Garmin Connect a okamžitě se v ní zorientovala. Načetla si všechny zobrazované a měřené funkce. Po pár dnech hodinky nechtěla sundat z ruky. Velice si je oblíbila pro jejich velikost (maličkost). Na její hubené ruce jí nepřekážely a zjistila, že přesně tuto velikost hodinek by ráda nosila. Ve fitku se podle nich řídila a maximálně jí vyhovovaly, což jsem od odpůrkyně chytrých hodinek nečekal. Po této zkušenosti, uvažuje o jejich koupi.

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Hodinky splnily moje očekávání. Garmin posunul základní model zase o velký kus dál. Hodinky mají vylepšený barevný displej, se kterým se dá parádně vyhrát a upravit si ho ke své maximální spokojenosti. Tlačítko navíc zjednodušuje a zrychluje ovládání a přehlednost hodinek. Díky Glonass a Galileo jsou přesnější mapové údaje. A funkce jako Body battery uspokojí lidi, kteří se rádi hrabou v datech. V neposlední řadě díky funkci Detekce nehod jsou hodinky i bezpečnější pro uživatele.

Dle mého názoru jsou tyto hodinky díky poměru cena / výkon skvělý kup pro začínající a hobby sportovce. Uplatnění najdou však u každého, kdo chce mít svoje sportovní výkony a zdravotní funkce pod kontrolou.

Parametry hodinek a aktuální ceny naleznete na oficiálních stránkách Garmin zde.