Hévíz – zimní ráj pro nabírání objemů i pro běžeckou regeneraci

Hévíz – zimní ráj pro nabírání objemů i pro běžeckou regeneraci

Maďarsko je známé svými lázněmi. My jsme nedaleko Balatonu objevili místo s proslulým termálním jezerem, kde skvěle nabereš síly na novou sezónu, uvolníš svaly, a přitom si tu i skvěle zaběháš.

Hévíz je malé městečko, kam sice cesta trvá dlouho, ale vyplatí se tu zajet. Díky největšímu termálnímu koupacímu jezeru na světě s plochou 47 500 m2, kde voda stále dosahuje příjemných 23-25 stupňů, patří k celoročním místům, které má v každém období svoje kouzlo, tedy i v zimě. Navíc tudy vedou velmi krásné tratě k běhání – protože je tu většinou rovinka, tak tu jsou nenáročné, ale právě skvělé k nabíraní dlouhých kilometrů.

Na klouby i na svaly

Kousek od centra města se ocitneš u lázní na jezeře, které mají dva hlavní vchody. Vypadají opravdu krásně, jsou v starobylém dřevěném stylu a vévodí jim tak typické věžičky. Svůj čas tu můžeš trávit v kryté části, kde je voda teplejší a kde ti nebude zima, ale musíš počítat s tím, že tu nebudeš sám. Když ale po venkovní terase vyběhneš jen v županu k jezeru, zažiješ tu neskutečnou atmosféru.

Z jezera stoupá pára voda je průzračná a na vodní hladině plavou lekníny. Skvěle si tu zaplaveš nebo se tu dá jen tak nechat nadnášet – ideální je k tomu plavací kruh, který tu používají téměř všichni. Abys ale nezmrznul, raději to doporučujeme dělat uvnitř.

Hévízské jezero ale není jenom o plavání – složení termální vody je vynikající pro sportovce. Díky sloučeninám síry a dalších důležitých minerálních látek velmi účinně regeneruje a uvolňuje svaly, má i vynikající vliv na klouby, na vazy a na celý pohybový aparát a léčí se s ní také revmatická onemocnění. Zdejší voda je skvělá také po sportovních zraněních a výborný účinek má také na pokožku – zpomaluje na ní projevy stárnutí a působí proti jejím zánětlivým procesům.

My doporučujeme zaplatit si tu celodenní vstup. Můžeš sice zvolit jen několika hodinový, ale pokud si chceš odpočinout, vše si plně vychutnat a užít, tak je lepší, že už nebudeš muset hlídat čas. Přímo v areálu jsou i restaurace s jídlem a pitím, takže tu lze vydržet opravdu dlouho. Součástí lázní je také wellness zóna, kde se můžeš objednat i na nějakou z lázeňských procedur či masáž.

Zapomenout na všechny starosti

Být v lázních a nevyzkoušet tu nějakou proceduru, by byl hřích! A tak jsme i my neodolali. Nebyli jsme však v lázeňském komplexu, ale ve wellness našeho hotelu Bonvital, kde jsme bydleli. Využívají tu nejenom účinky termální vody z jezera, ale také jezerní bahno, které je plné rostlinných složek, anorganických uhličitanů vápenatých a hořečnatých, síranů a má nízký obsah radonu.

My jsme si vybrala hodinovou partnerskou masáž chodidel, která byla pro naše unavené nohy běháním přímo balzámem. Oběma nám najednou terapeuti masírovali chodidla – uvolňovali fascie a také působili na reflexní body, takže se chodidla krásně uvolnila. Skvělá byla také originální závěrečná masáž pomocí termálního mýdla.

Jak se tu běhá?

Běhání si tady užije každý. Začínající běžec i pokročilý.

Hezký a nenáročný dvoukilometrový okruh vede okolo jezera, ještě před snídaní tak klidně můžeš stihnout několik koleček.

Pěkná trasa vede také z centra města k rozhledně. Je na malém kopci, takže budeš i mírně stoupat. V zimě se k ní sice nedostaneš, protože je zavřená, ale i tak stojí za to si sem zaběhnout.

Kousek dál na protějším kopci je krásný výhled na celé městečko. Když se ti podaří stihnout západ slunce, je to opravdu krásná podívaná.

Pokročilí a nároční běžci mají také spoustu možností – třeba si zaběhnout k Balatonu, které je odsud pouhých 5 kilometrů. Lesními cestičkami kolem potůčků a s mírnými kopečky může mít trasa od jezera k jezeru asi sedm.

Pěkný okruh lesními cestami pak dá krásný, pohodový půlmaraton.

 Co tu ještě vyzkoušet?

Pokud sem pojedeš až na jaře a máš rád golf, pak za to stojí nedaleký golfový resort Zala Spring. 18jamkové hřiště, kde skoro nikdo není, je skvělým zpestřením běhání a v pohybu určitě budeš, protože tu nachodíš více než deset kilometrů, takže je to i skvělá regenerace po dlouhém náročném běhu.

V Hévízu si na několika místech můžeš zapůjčit také místní kola a skvěle si tak prohlédnout třeba okolní vinice a sklípky nebo se prostě jen tak kochat.

Jak se sem dostat?

Hévíz leží  340 km od Brna a 519 km od Prahy. Nejlepší cesta autem přes Brno – Lanžhot – Bratislavu – Györ – Pápa – Szombathely nebo můžeš zvolit cestu autobusem některé z mezinárodních autobusových linek, které do Hévízu jezdí pravidelně. Ačkoliv vlakem se přímo do lázní nedostaneš, nejbližší železniční stanice se nachází v městě Keszthely, není problém se odtud do Hévízu za pár minut dopravit taxíkem nebo využít autobus, který jede každých 30 minut.

Kde se ubytovat?

V městečku jsou na turisty připraveni. Vybírat si tu můžeš z wellness hotelů, v jakém jsme třeba byli my, ale dobře se tu ubytuješ také v malém penzionu. Pokud si ho přes některý z ubytovacích serverů neobjednáš dopředu, s volnými místy ti poradí v informačním centru ve středu města.

Kde najít více informací: www.heviz.hu/cz/hevizske_jezero

Text: Soňa Hrabec Kotulková, Running2.cz| Foto: Shutterstock