4 minitipy, které vás udrží ve formě při tréninkovém výpadku

4 minitipy, které vás udrží ve formě při tréninkovém výpadku

Čeká vás náročné období v práci? Jste zranění? Nebo se vám možná jen nechce, ale neradi byste ztratili běžeckou formu. Poradíme vám, jak to udělat, abyste si ze své výkonnosti udrželi maximum.

1. Za „udržovací“ minimum odborníci pokládají dva tréninky týdně. Pokud tedy musíte běhání omezit z důvodu nedostatku času (nikoliv zranění či nemoci), snažte se najít čas na výběh alespoň dvakrát týdně.

2. Podle výzkumů klesá výkonnost rychleji, pokud snížíme intenzitu zátěže, než když omezíme objem naběhaných kilometrů. Když tedy musíte dočasně snížit počet tréninků, zachovejte raději ty tempové či intervalové na úkor dlouhých pomalých běhů.

3. Je-li důvodem pauzy nemoc, dopřejte si naopak absolutní klid a návrat neuspěchejte, jinak hrozí návrat potíží či jiné komplikace.

4. Při zranění je naopak výhodou, pokud můžete dělat alespoň něco. Ideální je, když vám typ potíží dovolí věnovat se jiné aerobní aktivitě, ať už je to třeba kolo, plavání nebo alespoň tzv. kranking (jakýsi „rotoped pro ruce“). Pak je pokles aerobní vytrvalosti minimální a návrat do formy bude velice rychlý. V opačném případě se alespoň snažte posilovat ty části těla, které můžete.

Text: Tomáš Kučera | Foto: Shutterstock