Je to na houby!

Je to na houby!

Při běhu se sice houby hledají dost blbě, to však neznamená, že není možné běžeckou a houbařskou vášeň spojit. Při dodržení určitých pravidel totiž mohou být houby i užitečnou součástí sportovního jídelníčku.

Houby nejsou jen dobré, ale jsou i zdrojem mnoha prospěšných živin. Drtivou většinu jejich hmoty sice tvoří voda, ale v tom zbytku je například poměrně vysoké procento bílkovin (20-25 %).

Ulož si slunce na zimu

Pokud jde o mikroživiny, velmi významný je zejména obsah vitaminu D, který navíc stoupá, sušíme-li houby na slunci. Můžeme si tak zásoby tohoto vitaminu vytvořit na zimu, kdy se nám jej nedostává. Déčko je přitom nezbytné nejen pro zdraví kostí, ale i například pro imunitu a prevenci cukrovky či srdečně cévních nemocí. Pro imunitu jsou navíc prospěšné i obsažené beta-glukany.

Houby rovněž obsahují hojnost selenu, mědi a draslíku a mají poměrně značnou antioxidační kapacitu.

Vhodné pro dietáře i sportovce

Houby mají velice nízkou energetickou hodnotu, a proto jsou skvělou součástí redukčních jídelníčků. Pozor ale na jejich úpravu – jsou totiž schopny do sebe nasáknout velké množství tuku, a pak se z nich stává kalorická bomba.

Úpravy na tuku rovněž výrazně komplikují jejich stravitelnost (naopak ji zlepšuje důkladná tepelná úprava). Každopádně ale houby nejsou vhodné jako poslední jídlo před náročným tréninkem či závodem, ani záhy po doběhu.

Pro sběr hub ale vždy vol co nejčistší prostředí, tj. nesbírej je u silnic, ve městě či v blízkosti průmyslových podniků Tyto plodiny totiž do sebe dokáží „nasávat“ škodliviny z okolí, zvláště pak těžké kovy – ano, prostě jako houba.

Sázka na oranžovou

Září je obdobím hojnosti, výběr čerstvé zeleniny je největší z celého roku. Vyplatí se přitom zaměřit se na oranžové druhy – obsahují totiž beta-karoten, silný antioxidant s protirakovinnými účinky. A po kterých jeho zdrojích sáhnout?

Dýně – kromě beta-karotenu jsou bohaté na vitamin E, skupinu B, hořčík, draslík či železo. Semínka jsou nejbohatším rostlinným zdrojem zinku.

Mrkev – kromě beta-karotenu v ní najdeš i „céčko“, „éčko“, vitaminy skupiny B, selen, měď, železo a jód Rovněž má detoxikační účinky.

Batáty – kromě beta-karotenu obsahují i hodně „céčka“, „éčka“ a železa. Pomáhají snížit cholesterol.

Brokolice, špenát, kapusta, kadeřávek – ne, nezbláznili jsme se, víme, že tyhle plodiny fakt oranžové nejsou. Beta-karotenu ale obsahují hodně, jen je překryt zeleným chlorofylem.

Dej si kafe a běž

Kofein dokáže nejen nabudit, ale i zvýšiti výkonnost. Při dlouhých bězích zvyšuje koncentraci mastných kyselin v krvi, a tím šetří zásoby glykogenu (například v testech jízdy do vyčerpání se výkony cyklistů po 330 mg kofeinu zlepšily v průměru o 15 minut). Kofein navíc při vysoké intenzitě zátěže obelstí naši mysl – způsobí, že určitou intenzitu pocitově vnímáme jako nižší, a jsme ji tak schopni udržet po delší dobu.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock