Kdy užívat doplňky stravy

 Kdy užívat doplňky stravy

Doporučená dávka: 1-2 tablety denně – podobný nápis najdete na všech krabičkách s doplňky stravy. Jen výjimečně se tam ale dočtete, kdy si vlastně máte tu tabletku vzít, ačkoliv právě tohle může být pro její účinnost zásadní.

Ráno

Po probuzení bereme obvykle doplňky stravy s povzbuzujícím efektem, například adaptogeny (žen-šen, suma, maca), EGCG, zázvor či kurkumin, popřípadě ty s detoxikačními účinky (např. zelené potraviny)

Nalačno

Ať už ráno, nebo kdykoliv během dne, kdy máme prázdný žaludek, užíváme všechny byliny, ale i třeba vitaminy skupiny B nebo zinek.

S jídlem

To je důležité zejména pro živiny rozpustné v tucích, tedy vitaminy A, D, E, K, koenzym Q10 nebo CLA (jídlo ovšem musí obsahovat podíl tuku). Vhodné je to i v případě, že určitá látka užívaná nalačno působí příliš dráždivě (to je typické například pro kurkumin).

Před tréninkem

Cca 30 minut před zahájením pohybové aktivity užíváme látky, které podporují prokrvení svalů, například arginin, šťávu z červené řepy, kurkumin, zázvor nebo granátové jablko.

Po tréninku

Všechny látky podporující regeneraci a anabolismus – antioxidanty, proteiny, mléčné nápoje, protizánětlivé substance (kurkumin, kvercetin, olivové polyfenoly…).

Večer

Látky s tlumicím a zklidňujícím účinkem (hořčík, resveratrol), po těžkých trénincích i látky podporující anabolismus (proteiny).

Pozor na kombinace!

Zatímco některé doplňky stravy vytvářejí harmonické kombinace, nebo dokonce svou účinnost podporují, řada jiných jde naopak proti sobě. Pokud si nejste jistí a chcete užívat více přípravků, vždy je časově oddělte. V případě bylinných tinktur stačí rozestup půl hodiny, u kapslí, čajů a nápojů užívaných na lačno raději dvě hodiny (při užití spolu s hůře stravitelným pokrmem až tři).

Výživa pro lepší spánek

Každý ví, že když se na noc přejí, bude mít problém usnout. Kvalitu spánku však může podle vědců z Columbia University ovlivnit i celkové složení naší potravy. Na co si tedy dát pozor?

  1. Tuky

Nadbytek nasycených tuků ve stravě nejen zhoršuje usínání, ale také omezuje dobu, kterou strávíme v hluboké fázi spánku, a celkově snižuje kvalitu našeho odpočinku.

  1. Cukry

S jejich nadbytkem je to podobné – zhoršuje usínání i kvalitu spánku.

  1. Bílkoviny

Strava s vyšším podílem bílkovin naopak působí pozitivně, zvláště pokud ji konzumujeme jako poslední jídlo dne.

  1. Vláknina

Její zvýšený příjem usnadňuje usínání a zvyšuje dobu strávenou v hluboké fázi spánku.

  1. Mikronutrienty

Narušení spánku může nastat při nedostatečném příjmu hořčíku, vápníku, selenu, vitaminu D3 a aminokyseliny tryptofanu.

Recept

Kuře se skořicovou kůrčičkou

Skořice zahřeje, podpoří imunitu a hubnutí. Zkuste ji třeba v této netradiční kombinaci: Smícháme 5 lžic hladké mouky, 2 lžičky skořice a ¼ lžičky soli. Ve směsi obalíme kousky kuřete, dáme do pekáčku a podlijeme vodou. Pečeme cca hodinu (posledních 5 min na horkovzduch), občas podléváme výpekem. Podáváme s rýží, případně s bramborem.