Kdy znovu na trať? Využijte princip superkompenzace

Absolvovali jste dnes těžký trénink a přemýšlíte, kdy bude ideální znovu vyběhnout? Zkuste využít principu superkompenzace, který vám pomůže s načasováním a především s nárůstem výkonnosti.

Po zátěži se vyčerpané kapacity organismu nevracejí rovnou zpět na původní úroveň, ale na omezenou dobu se ocitají mírně nad ní. A právě do tohoto okamžiku je vhodné načasovat další rozvíjející zátěž, aby došlo k výkonnostnímu posunu.

Při objemovém tréninku v nízkých intenzitách, na které se právě v tomto období zaměřujeme, nedochází k tak výrazným změnám v rámci hladin hormonů, enzymů a minerálů či k větším pozátěžovým zánětlivým procesům, a tyto změny je tak tělo schopno kompenzovat velmi rychle. Nejdéle trvá právě doplnění zásob glykogenu a na jejich navýšení se snažíme v úvodní fázi zimní přípravy pracovat. Není to samozřejmě jediný efekt takového tréninku, ale od něj se vše odráží.

I po velmi dlouhé zátěži však tělo dokáže zásoby doplnit do 48 hodin, regenerace v rámci superkompenzace by tedy neměla být delší. Mezi jednotlivými bloky nám tak bude vždy stačit den volna nebo lehkého klusání. Pokud přijde další zátěž výrazně později, snižuje se efektivita tréninků.

superkompenzace

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock