Ořechy a hubnutí? Skvělá volba!

Ořechy a hubnutí? Skvělá volba!

Ořechy? To nemyslíš vážně! Víš, jaká je to kalorická bomba? Vždyť je to samý tuk! Takhle často reagují lidé, kteří se snaží zhubnout, na nápad přidat do stravy ořechy. Ve skutečnosti je to ale přesně naopak – tahle potravina ti naopak zhubnout pomůže!

Ořechy vskutku nejsou nízkokalorická potravina, takže když jich do sebe natlačíš celý pytlík, je to samozřejmě špatně. Dát si denně malou hrstičku je ale naopak velmi dobrý nápad – nejen, že tím prospěješ svému zdraví, ale také se ti bude snáze hubnout.

Zmírní zánět, dodají živiny

Ořechy jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitamin E, což jsou poměrně silné protizánětlivé substance. Právě zánět je přitom věc, která může hubnutí poměrně zásadně zkomplikovat.

Jde také o velmi vydatný zdroj vápníku a hořčíku. Dostatečný příjem prvního z nich přitom hubnutí prokazatelně podporuje, ten druhý je pak zásadní například pro úroveň energie.

V ořeších je také spousta vlákniny, která společně s obsaženými tuky výrazně snižuje glykemický index příslušného jídla. Nedochází tak k velkému rozkolísání hladiny krevního cukru, což je při hubnutí zásadně důležité.

Podpoří střevní mikrobiom

Některé druhy ořechů, například madle, mají také výrazný pozitivní vliv na střevní mikrobiom. Právě narušená rovnováha mikroorganismů v trávicím traktu kromě zvýšení rizika řady nemocí také prokazatelně podporuje přibývání na váze.

Náš tip: Před konzumací ořechy namoč na několik hodin do vody. Budou pak nejen lépe chutnat, ale především se zlepší využitelnost obsažených živin.

Příčiny tloustnutí: práce na směny i bílý sex

Začínáš přibírat, i když běháš a jíš stále stejně? Příčinou může být nedostatek spánku i narušení tzv. cirkadiánních rytmů.

Základem pro hubnutí i udržení optimální hmotnosti je dostatek spánku. Jeho deficit totiž způsobuje narušení produkce hned několika hormonů, které souvisejí s regulací chuti k jídlu a intenzity metabolismu – například leptinu, ghrelinu a růstového hormonu.

Produkci leptinu a ghrelinu negativně ovlivňuje i narušení cirkadiánních rytmů, k němuž dochází, pokud dlouhodobě nerespektujeme přirozené střídání dne a noci (například při práci na směny).

Problématický je ale i „bílý sex“ tj. vymetání ledničky v pozdních večerních a nočních hodinách. Když například myši v jedné studii dostávaly potravu výhradně v nočních hodinách, přibíraly na váze dvaapůlkrát rychleji než myši, které totožné jídlo konzumovaly ve dne!

Štítná žláza: jód nestačí, přidej i selen!

Z hlediska hubnutí je nezbytná dostatečná produkce hormonů štítné žlázy, protože při jejich nedostatku dochází ke snížení intenzity metabolismu. Z tohoto důvodu je důležitý dostatečný příjem jódu, který je přímou součástí těchto hormonů. Kromě toho je ale nezbytný i další minerál, selen, bez nějž je tvorba hormonů zásadně narušena. Selen se nachází zejména v obilovinách, vzhledem k nízké kvalitě půdy v Evropě je ale jeho obsah v naší stravě nízký, a je tedy na místě zvážit užívání formou doplňků stravy.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock