Léto přímo vybízí k tomu, abychom sedli do auta a objížděli zajímavé závody po celé republice i za hranicemi. Jak ale dlouhé cestování zvládnout bez negativního dopadu na výkonnost?
- Vyrazte s předstihem
Když pojedete na poslední chvíli, budete ve stresu, což znásobí už tak nepříjemnou startovní horečku, a navíc nebudete mít čas na rozcvičení.
- Spánek je základ
Řešením může být vyrazit den předem, nikoliv však pro ty, kdo mají v cizím prostředí problém s usínáním – ten se vlivem předstartovní horečky znásobí.
- Dělejte pauzy
Dlouhé sezení omezuje cirkulaci krve a lymfy, což se projeví pocitem „těžkých nohou“ a zhoršením výkonnosti. Při cestách delších než hodinu proto dělejte přestávky, při kterých se rozhýbete (chvilka rychlé chůze či klusu, pár dřepů, výponů…).
- Vsaďte na kompresi
Cirkulaci krve a lymfy podpoří kompresní podkolenky. Rozdíl je opravdu zjevný.
- Protáhněte tělo
Dlouhé sezení způsobuje ztuhlost kloubů a zkrácení některých svalů. Důsledkem může být nejen bolest, ale i zhoršení běžecké techniky a tím i výkonnosti. Jde zejména o svaly na přední straně kyčle, hamstringy, svaly beder a zvláště u řidiče i oblast krční páteře a ramen. V každé pauze proto nejprve srovnejte tělo, vytáhněte se do výšky, zakružte boky a všemi velkými klouby a protáhněte všechny zmíněné partie.
- Důkladně se rozcvičte
Čím delší cesta, tím důkladnější rozcvičení. Opět ho zahajte srovnáním těla a protažením zkrácených partií, abyste při rozklusávání zbytečně nefixovali technické chyby.
- Výklus a odpočinek
Když po doběhu ihned sednete do auta, bude mít omezená cirkulace negativní vliv na regeneraci. Nejprve se důkladně vyklusejte a protáhněte, pak si odpočiňte a těsně před odjezdem se ještě trochu pohněte.
- Pauzy i nazpátek
Regeneraci podpoří i aktivní pauzy během zpáteční cesty. Zvláště důležité jsou pro řidiče, u nějž únava z běhu násobí únavu z jízdy.