Trénuju na maraton, a přesto nehubnu!

Trénuju na maraton, a přesto nehubnu!

Na první pohled to zní logicky: při tréninku na maraton se běhá opravdu hodně, takže by se mi konečně mělo podařit dosáhnout vysněné váhy. Jenomže ne vždy se to doopravdy podaří.

Budu víc běhat = víc zhubnu. Tahle rovnice bohužel neplatí, a to hned ze tří důvodů:

  1. Tělo šetří energií

Většina lidí snažících se zhubnout už ví, že hladovky k cíli nevedou. Razantní omezení kalorického příjmu totiž vede k tomu, že tělo přejde na úsporný režim. To samé ale bohužel platí, když výrazně navýšíš pohybovou aktivitu a kalorický příjem ponecháš, nebo dokonce snížíš. Tělo to vyhodnotí jako stres, začne šetřit energií. Takže se hubnutí nejen zpomalí, ale po maratonu hrozí i jo-jo efekt.

  1. Zavodňuješ se

Váha ale může stagnovat i v případě, že tělesného tuku ve skutečnosti ubývá, a to ze dvou důvodů. Ten první je, že maratonský trénink vede k výraznému zvýšení kapacity svalů ukládat glykogen. Jenže biochemické reakcetvorby glukogenu z molekul glukózy se účastní i voda, takže spolu s každým gramem glykogenu se ti navíc v těle uloží tři gramy vody.

  1. Houstnou ti svaly

Z maratonského tréninku ještě nikomu velké svaly nenarostly, vysoká kilometráž ale způsobuje, že se mění jejich vnitřní struktura – zesilují a „houstnou“, aby mohly odolávat tisícům došlapů a odrazů, a s tím se zvyšuje i jejich hmotnost.

Je ovšem třeba si i uvědomit, že maratonský trénink a hubnutí příliš dohromady nejdou. Navýšení kilometráže totiž s sebou nese nejen vyšší nároky na regeneraci, ale i na příjem živin, a pokud je tělu nedodáš, zhorší se adaptace na zátěž, a dokonce i vzroste riziko zranění. Proto se naopak vyplatí příjem kalorií lehce zvýšit – cca o 300-400 kcal, a to především ve formě potravin bohatých na živiny, nikoliv ve formě dortíků či hranolek. Tloustnutí se bát nemusíš, naopak tím předejdeš tomu, že tělo začne energií šetřit.

Měď pomůže pálit tuky

Měď patří mezi poměrně málo známé stopové prvky, ukazuje se ale, že pro proces hubnutí je zcela zásadní. Její přítomnost je totiž nezbytná pro průběh lipolýzy, tedy rozkladu tuku pro účely získávání energie.

Nedávné výzkumy vědců z univerzity v americkém Berkley ukázaly, že čím je v našem těle vyšší koncentrace mědi, tím efektivněji lipolýza probíhá, a při jejím nedostatku se naopak pálení tuků zpomaluje.

K čemu měď potřebujeme?

Kromě hubnutí je měď nutná i pro řadu dalších procesů. Je součástí kolagenu, takže je na ní závislá kondice našich vazů, šlach a kloubů, podílí se na stavbě kostí, centrální nervové soustavy, na krvetvorbě, má protizánětlivé účinky a její nedostatek podporuje vznik křečí.

Kde ji najdeme?

Například v listové zelenině, mořských plodech, ořeších, kakau, játrech či v houbách.

Sladidla ti zhubnout nepomohou!

Nahradit při hubnutí cukr umělými sladidly? Podle posledních výzkumů je to chyba. Ačkoliv se donedávna věřilo, že sladidla typu aspartam tělo neumí rozkládat, poslední výzkumy odhalily, že tomu tak není. Naše střevní bakterie je částečně rozkládat umějí. Produkty tohoto rozkladu sice energetický příjem nezvýší, mají však negativní vliv na zdraví a mj. snižují toleranci glukózy. Tím se nejen zvýší riziko cukrovky, ale také se zkomplikuje hubnutí.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock