Zkus první OCR závod už příští rok!

Zkus první OCR závod už příští rok!

Letošní běžecká sezóna je z větší části již za námi a řada běžců už směřuje pozornost na termínovku příštího roku. Pokud zvažuješ, že zkusíš kromě běhu i nějaký OCR závod, máme pro tebe pár tipů, jak se na příští sezónu připravit.

Když v roce 2013 přišla první vlna Spartan Race, málokdo tušil, jak moc se tento sport stane populární. Kolik lidí bude mít chuť shodit pracovní obleky a ponořit se až po hlavu do bláta. A ani dnes ale zájem o překážkové běhy neupadá. Naopak. Na trati můžeš potkat lidi různých věkových a váhových kategorií, profesí a výjimkou nejsou ani lidé s hendikepem. Všichni ale mají jedno společné – jdou překonat sami sebe. I přes výše napsané ale doporučujeme se na svůj první OCR závod připravit a také vhodně zvolit jeho délku.

Dnes už není problém najít závod, který bys nezvlád ani v případě, že jsi úplný začátečník. Všechny závodní série nabízejí závody různých délek – od těch, které nepřekračují pár kilometrů, až po ty, jež trvají 24 hodin. Začátečníkům doporučujeme si prohlédnout i fotografie a případně se podívat na videa, aby si udělali představu o náročnosti. Některé závodní série totiž dokáží i na krátkých tratích prověřit jejich silové schopnosti víc než ty ostatní.

Jak tedy začít s přípravou?

Než začneš s tréninkem, je třebě reálně zhodnotit svůj aktuální fyzický stav a odpovědět si na pár otázek:

  • Na jaký OCR závod se chystáš?
  • Jak je dlouhý?
  • Trápí tě v tuto chvíli nějaké zranění, které musíš nejprve doléčit? Jkým způsobem to může zasáhnout do tvé přípravy?
  • Provádíš již nyní silový trénink?

Tyto informace jsou důležité právě proto, aby sis dokázal(a) přesně naplánovat vlastní přípravu.

Nezapomeň na kopečky

Vzhledem k tomu, že držíš v ruce časopis o běhání, nebudeme tě zdržovat řečmi o důležitosti běžecké přípravy. Jen možná zmíníme, že většina OCR závodů se koná v kopcích, proto je dobré si jich pár naběhat. I tak ale nezapomínej na žádnou z běžeckých tréninkových složek včetně intervalů a budování všeobecné vytrvalosti.

Chcete-li ovšem v OCR protnout cílovou pásku, budeš muset zapracovat na široké škále dalších fitness dovedností:

  • na silové připravenosti svého těla,
  • mobilitě,
  • rychlosti,
  • obratnosti,
  • a v neposlední řadě na mentální síle, která je kolikrát důležitější než ta fyzická.

Prostě se budeš se muset stát sportovcem s komplexními dovednostmi.

Síla je základ

Síla je hlavní složkou OCR tréninku. Zařaď proto do svého tréninku nejen posilování s činkami, vlastní vahou, ale i plyometrická cvičení, jako jsou výskoky na bednu, klasické dřepy s výskokem, swingy s kettlebelly a nezapomeňte na angličáky neboli burpees. Právě burpees navíc na na mnoha závodech představují trest za nesplnění překážek, a jejich trénink se ti tak může dost hodit.

Najdi si tedy workoutové hřiště, zkoušej klasické ručkování a postupně přidávej i úchopy na tzv. žárovkách, nunčakách nebo třeba provazech, ať tě podobně kombinované překážky nepřekvapí. Pokud tě baví lezení na stěnách, budeš mít v mnoha ohledech výhodu. Dnes již totiž není nic neobvyklého, že závodníci kromě silového tréninku zařazují právě i boulder.

Blbni jako dítě

Přijde ti to všechno jako dřina? Tak si z toho udělej zábavu. Vzpomeň si na svá dětská léta a bav se. Zahoď veškeré konvence a prostě blbni. Když budeš zrovna běhat v lesích, přeskakuj kmeny, pařezy, houpej se na větvích, vylez na strom a občas mezi intervaly zařaďte různé silové cviky. Podlézej spadlé kmeny, samozřejmě v rámci zachování své bezpečnosti, probíhej loužemi, zkrátka a dělejte to, co by na příslušném místě udělaly vaše děti. Nebo je vezmi rovnou s sebou a blbněte společně.

A až se ti tohle všechno vryje pod kůži, postav se na start svého prvního OCR závodu a užij si ten opojný pocit endorfinů, který tě už v průběhu závodu zalije od hlavy až po konečký prstů. Uvidíš, že s každou překonanou překážkou se budeš těšit na další a že každý další závod budeš chtít dokázat to, na čem jsi pohořel(a) na tom předchozím.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock