Sice se říká, že centimetr špíny nevadí, dva hřejou a tři se loupou samy, přesto si jen málokdo dovolí vyběhnout ve stejném oblečení více než párkrát a leckdo ho dokonce svěřuje pračce po každém použití. Jak ale postupovat, aby se při praní nenarušila funkčnost oblečení, do kterého jste investovali nemalé peníze?
Pokud při praní funkčního oblečení a dalšího vybavení zvolíme nesprávný postup či nevhodný prací prostředek, může nám z drahého vybavení zbýt jen hromádka bezcenných hadříků. Základní zásada proto zní: respektujte piktogramy na cedulkách (jejich přehled najdete v rámečku), popřípadě návod, který je u výrobků přiložen – chybná údržba vám může zkomplikovat také případnou reklamaci.
1. Oblečení perte častěji
Termoprádlo ze syntetických materiálů je vhodné prát spíše častěji, a to nejen proto, že po propocení rychle začíná nevábně „zavánět“. Agresivní pot totiž narušuje vlákna tkanin, která pak ztrácejí barevnost, zhoršuje se jejich funkce a zvláště u méně kvalitních výrobků se postupem času stává, že z nich zápach zpoceného těla nezmizí ani po vyprání.
2. Třicítka většinou stačí
Naštěstí je praní těchto materiálů poměrně snadnou záležitostí – v přírodě je stačí krátce přemáchnout ve studené vodě (vlákna nenasakují vlhkost, takže je suché za chvilku), doma je můžete je bez obav svěřit pračce. Volte ale kratší programy určené na jemnější tkaniny. Některé materiály snesou 40 °C, jiné jen 30 °C, každopádně ale třicítka pro většinu typů znečištění stačí. Termoprádlo dokonce snese i ždímání.
3. Obraťte prádlo naruby
Před vložením do pračky se vyplatí oblečení obrátit naruby a především pečlivě zapnout všechny zipy, včetně suchých. Jeho látka je totiž velmi choulostivá na odření a zatržení nití. Druhy oděvů, které mohou v tomto směru způsobit potíže (například háčky dámských podprsenek), pro jistotu perte ve speciálních sáčcích určených pro tento účel.
4. Vybírejte vhodné prostředky
Existují speciální prací prostředky určené přímo pro tento druh tkanin, jejich použití je vhodné, nikoliv však nezbytné. V pohodě si totiž vystačíte s běžným gelem, nejlépe určeným pro jemná vlákna, ovšem bez obsahu bělidel. Klasické prášky příliš vhodné nejsou, protože se mácháním obtížněji odstraňují a jejich zbytky mohou zhoršovat funkci oblečení.
5. Zapomeňte na aviváž
Její použití je tím nejhorším, co můžete termoprádlu provést. Vede totiž k výraznému snížení kapilárního výkonu vlákna, tj. ucpává ony „cestičky“, jimiž je vlhkost odváděna od pokožky, takže narušuje to základní, co od funkčního prádla požadujeme.
6. Sušení jen na nízkou teplotu
Pokud máte sušičku, můžete ji použít (pokud to symbol na cedulce nezakazuje), ale nastavte ji na nízkou teplotu. V opačném případě stačí prádlo normálně pověsit na šňůru.
7. Žehličku nechte ve skříni
Některé druhy materiálů snesou i žehlení na nízkou teplotu, jen blázen by ale žehlil prádlo, co se prakticky nemačká.